Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zprovozneni kompresoru

Dobry den,

chci doma zprovoznit stary kompresor. Je pohaneny 3-fazovym motorem, ale mam jeden problem. Na kompresoru je vypinac, pomoci ktereho zapinam kompresor. Tento vypinac ma 7 svorek, 2x 3 faze + 1x konstra. Ze spodu tohoto vypinace jsou jakoby 3 bimetalove pasky. Soucasti tohoto kompresoru je take krabicka, ktera hlida tlak v nadobe a pri urcitem tlaku ma vypnout motor. Jde mi o to, zda vypinac nejak souvisi s touto krabickou? V teto krabicce se nachazi pouze 3 svorky. Jedna je kostra a druha je na fazi - aspon myslim. Znamena to tedy, ze kdyz zapojit tuto krabicku na jednu fazi, ktera jde z vypinace do motoru tj. vypinac - krabicka - krabicka - motor a ostatni faze pujdou primo vypinac - motor bude mi ve vysledku tato krabicka fungovat tak jak potrebuji tj. pri dosazeni tlaku vypne napajeni motoru a pri poklesu tlaku motor znova zapne?

U elektřiny platí, že si nemůžeš dovolit žádné "myslím, možná, snad"!!
Pokud nemáš jistotu sežeň si odborníka co se podívá jak to opravdu vypadá.
Tlakový spínač může vypínat jednu nebo tři fáfe - Fotku máš?
Podle tvého popisu to "vypadá", že ti chybí stykač, kterého cívka bude zapojená na rozpojovací svorky tlakového spínače.
Píšeš "starý kompresor": dej pozor aby tlakový spínač fungoval na 100% a tlaková nádoba nebyla nebezpečná.

tlakovy spinac pripoj na civku stykace, tim prozenes ty 3 faze.
jak bylo napsano drive, pozor na to aby tlak.spinac fungoval, doporucuji na potrubi pripojit manometr a tlak v nadrzi spinat. osobne bych doporucoval pokud kompresor nebyl dlouhou dobu v provozu tlakovy spinac dat novy, sezenes ho za par kacek a v porovnani s moznymi skodami je to dobre investovavna castka

urcite pouzit stykac 3f, na aukcnich servrech jich je plno.
na civku stykce pripojit zem, fazi prohnat tlakovym spinacem.
tri privodni faze na spinaci kontakty na jednu stranu(spodni kontakty) z druhe strany na spodni kontakty pripojit motor kompresoru. pak uz jen zkontrolovat zda se motor komresoru toci na spravnou stranu, pokud ne prohodit dve faze na stykaci. pak uz by to melo makat jak ma. nezapomenout pripojit zem i na kostru kompresoru

S tím souhlasím. Ale používají se přístroje, kde jedna s fází je natvrdo připojená, třeba tady:
http://www.datasheetdir.com/SG969300+Industrial-Co ntrol
Nedávno s tím měl jeden zkušebák problém, proč se netočí elektromotor, když na svorkách je napětí - ale byla tam jen ta jedna fáze - na jedné svorce přímo, na ostatních dvou tam prolezla přes vinutí.
Ten vypínač na fotce mi připomíná něco jako jistič - nedá se přívod z tlakového spínače připojit tam? Ten kompresor asi není nový bastl, ale už někdy fungoval - nedá se vysledovat jak byl zapojený?

Souhlasim s Tebou, kdyby bylo na me, tak bych to udelal uplne stejne. Ale bohuzel to je deduv kompresor, ktery chce rozjet a on ma svou hlavu s timto stykacem. Snazim se mu do vysvetlovat, ale on mele porad svou pisnicku, ze to tam mel zapojene i predtim a jelo to ...

Tak to hold musíš udělat podle dědy, někdy se ti naši starší vrací do dětských let.
Nesmíš zapomemout se zeptat jak to máš zapojit, protože jinak by jsi byl TY ten kdo to rozbil.
A pak z uctivé vzdálenosti zapnout.
Jedině tak postoupíš o krok dál a budeš moci to zapojit jiným, novějším způsobem :)

3f zapojíš k vypínači, odtud 3f k stykači a dále 3f k motoru, druhý obvod bude 1f od vypínače k tlakovému spínači a od tlakového spínače k ovládací cívce relé (předpokládám stykač s cívkou na 230V AC), na druhý pól cívky pak N nebo PEN, podle toho v jaké soustavě se to bude používat. Nic složitého.

Druhá varianta je, že by se dal stykač ovládat i jednoduchým vypínačem, tj. 3f přímo na stykač, ze stykače na motor. Pak 1f přes vypínač do tlakovýho spínače a k cívce relé. Ušetříš tak 3f vypínač pro něco jiného, funkce bude stále stejná. Je to takový čistší a elegantnější řešení, když už tam stykač stejně je...

Diky za tip. Ukostreni, to je mi jasne. Ale co mi nejde na rozum je zapojeni te ovladaci civky. Na jednu svorku stykace (ovladaci civky) provedu fazi, ktera bude propojena pres tlakovy spinac. Na tu druhou svorku ovladaci civky pripojim ochranny vodic?? To je asi blbost ne?