Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Solární ohřev TUV + přitápění

Ahoj kutilové ,

chci se zeptat na praktické informace uživatelů solárních soustav.
Zvažuji o pořízení systému solárního ohřevu TUV , prosím kdo má praktické zkušenosti jaká je doba návratnosti investice ( cca 80 tis. ) oproti ohřevu TUV elektřinou ( 4 lidi , elektrický bojler 120l , sazba D45D ), dále funguje tento systém v zimě ? Leden - únor když je venku -10 ?
Dále prosím vytápíte ( přitápite ) někdo tímto systémem ?
Při využití 2 ks kolektorů a 500l nádobě mi nabízejí i přitápění .
Aktuálně mám kotel na tuhá paliva + elektrokotel. Má představa představa je propojit solár + kotel na tuhá paliva v oné 500 l akumulační nádobě. Nevýhoda u tuhých paliv je malá regulace a spíše dům přetápíme ( 18kW kamna ) , domnívám se že nabíjením solár + kotel na tuhá paliva by se lépe regulovala teplota a třeba mohlo topit 1x za 2 dny ? Tepltotní spád je 55 - 2/3 domu je vytápeno podlahovkou .
Omlouvám se jsem laik a nerad bych investoval do něčeho co nebude funkční . Děkuji všem za cenné rady a zkušenosti .

T.

aj ja som chcel solár asi pred siedmimi rokmi pre štiry osoby ale najprv som si kúpil merač spotreby elektriky a mal som ho zapnuty na bojler asi dva mesiace stale a po prerátaní spotreby som zistil že návratnosť je viac ako 30 rokov takže som sa na to ...
to bolo pred siedmimi rokmi elektrina bola lacnejšia a soláre drahšie ale každopádne ti odporúčam "merať" spotrebu bojlera aspon jeden mesiac a potom sa rozhodnúť
ináč bojler som mal v tom čase nový a po roku mi prišla kontrola či nemám nelegálny odber ten starý 30 ročný bol inný žráč ...
prosím vás kto má solár máte niekto zmeranú spotrebu el. a napísať koľko to sporebuje v priebehu mesiaca