Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Demontáž skľúčovadla vŕtačky Narex s kuželovým kónusom.

Zdravým všetkých kutilov a domácich majstrov. Narazil som na problém demontáže sklíčovadla z 23 ročnej vŕtačky Narex (pani vŕtačka keď stále pracuje) EV 110D . Skľúčovadlo (priemer hnacieho hriadeľa 16 mm) je upevnené konusovým spojom. Kedže jeho ozubený veniec je značne deformovaný, potrebujem ho vymeniť. Poprosím Vás o radu, ako postupovať. Ďakujem. Stando

z 23 ročnej vŕtačky Narex

Když je na vrtačce morse kužel, mělo by na hřídeli být oválné "okénko" a do toho se vsune táhlý (nebo jak nazvat jeho dlouhý tvar) kovový klín z cca 4mm plechu a jeho naklepnutím do škvíry se srazí nasazený nástroj. Tak to chodí u stojanových vrtaček. Začal bych důkladnou přípravnou kůrou, do míst nasazení stříkat něco velmi vzlínavého, aby to nalezlo i do té prakticky neexistující mezery mezi kuželem a hlavičkou.
Uvolňovač zarezlých šroubů nebo wd40 a podobné.

Ahoj vrtačka má sklíčidlo na konusu B16 a když plně otevřeš sklíčidlo podívej se dovnitř ,bývá tam zápustný šroub M6 ale pozor LEVÝ !!!pak je třeba dva kousky úhelníku cca 40x 40 (pokud se vejde tak čím větší tak lepší)ten se zasune mezi sklíčidlo a těleso vrtačky z obou stran podloží ,nejlépe vrtačku vložit do trubky(průměr cca 250mm) a dolů nacpat hadry aby se po uvolněný nerozbila a pak před vrohnou kulatinu dírou po šroubu udeřit do hřídele a ta se uvolní, možno použít i šroubový lis. hlabně se vyvarovat páčení mezi tělesem a sklíčidlem ,nebo úderů z boku sklíčidla. to vše způsobí že pak jiz hlavička více nebo méně hází

Ak je to tak ako pises konicka oska bud 1. je v nej otvor pre vrazenie klinu ako tu pisal kolega 2. ak nie je v oske otvor na klin tak ak ju celkom roztvor či vnutri hlavy na dne nie je skrutka (asi M8) s hlavičkou na imbusák asi 6mm, ktora ma pravotočivy zavit, ktory ked dotahuješ pekne hlavu stiahnes (bolo by ale dobre použit najprv WDcko alebo brzdovu kvapalinu ak je to moc hrdzave)
Ak by to bola oska, ktora ma zavit tak na spodu hlavy a aj na oske byvaju zarezy pre vidlicovy kluč - vtedy byva vo vnutri hlavy poistná skrutka asi 6mm na krizovy skrutkovač, ktora ma lavotocivy zavit a je zaskrotkovana v tej oske, skrutku treba vyskrutkovať a potom hlavu povolit. Ale myslim ze stara narexka ma konus

Já jsem měl podobnou vrtačku s kuželem a měla označení D/C. Ve sklíčidle byl šroub kterým se mělo točit, tím tlačil na konec hřídele a to sklíčidle se tím uvolnilo. Dokud jsem to sklíčidlo nesundaval, bylo všechno v pořádku. Ale koupil jsem si přídavné nářadí a když jsem to sklíčidlo jednou sundal, tak pak už se tam nedalo dát aby drželo a nepadalo. Tak jsem si tu vrtačku nechal předělat na sklíčidlo se závitem - provedení D.