
Leptání plošných spojů
Zdravím, při výrobě plošných spojů leptáním používáte raději
Fix 1mm
nebo
Leptuvzdorný lak
?
Dík
Zdravím, při výrobě plošných spojů leptáním používáte raději
Fix 1mm
nebo
Leptuvzdorný lak
?
Dík
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
ja používám fix a jsem spokojen
fix je ale dobrej na "čáry" ... tj. propojím vše pomocí čar... ale říkal jsem si jestli není lepší nechat ve spoji co nejvíc mědi a vyleptat jen tolik kolik je nutné... nebo půjde s fixem pokrýt i širší vrstvu mědi (př. jestli jde prostě fixem i "vybarvovat" větší kusy)?
ale asi je to celkem jedno... fixem vím že nic nezkazím (když nebude moc tenkej), ale s zase s tím lakem jsem ještě nikdy nedělal.
Půjdu teda do fixu
No pokud chceš vyleptat jenom "cestičky" a okolo tu měd nechat tak je lepší lak. Kámoš na lak nedá dopustit ale ja raději dělam s tim fixem protože ten ti pošlou poštou ale u toho laku je nutný osobní odběr v prodejně ten ti nepošlou
Proč si nechávat posílat fix? Stačí relativně obyčejnej lihovej fix z papírnictví/drogerie...
Ano de to s nim taky a docela dobře Možná i lépe protože se lépa smývá
Když jsem si sečetl veškeré náklady, tak si to raději nechávám vyrobit. Případně pro menší konstrukce člověk vystačí s univerzálním spojem.
Zase mi tu chybi cudlik: Vidim to uplne stejne.
Kdysi jsem používal fix, protože to bylo jednodušší s ním namalovat. Nevýhoda je, že na velký plochy se nehodí, protože snadnějí podleptává a velká plocha je pak hnusná. Takže na velký plochy zase lepší lak.
A taky záleží na tom, v čem leptáš. Když jsem použil silnější roztok kyseliny solné s peroxidem vodíku, tak jsem měl vyleptáno za 5 vteřin, ale tu fixu to poměrně nepříjemně podleptalo, i když se výsledek dal použít.
Vzhledem k předešlým dotazům předpokládám,že nepůjde o žádné vf zařízení,v tomto případě je jednodušší použít metodu dělících čar vytvořenou rytím.
To uz radeji ten univerzal:
![[http://eleferno.cz/images/comprofiler/plug_profile gallery/14236/pg_2007636701.jpg]](http://eleferno.cz/images/comprofiler/plug_profilegallery/14236/pg_2007636701.jpg)
Vzdyt to ani nemusi vypadat nejak hrozne, chce si to dobre rozmyslet, nagrifovat propojovani bodu a jedeeeem. A na ctverecky se daj v pohode osazovat i SMD, 0805 jako nic 0603 s malejma problemama a pro svaby s rozteci pacek 1.25mm staci rozskrabnout ctverecek na dve pulky.
A pokud to fakt ma nejak vypadat, tak 4 vrstvy, prokoveny diry, nepajivou masku a potisky doma stejne neudelam, tak co se namahat.
Za sebe říkám, že jednoznačně fotocestou.
Jako pionýr jsem to dělal lakem na nehty.
Viděl sem tišťák vyrobený přižehlením papíru z lejzrovky bez vypálené barvy na kuprák.
Je to absolutně nej co sem kdy viděl.
Kvalita je 100% nevěřil sem, že to dělal doma. U tranzistoru popsaný vývody, polarita u kondíků, plusy u IO a z druhé strany tišťáku očíslované a popsané součástky.Leptáno normal chloridem.
Jediná nevýhoda je ta úprava tiskárny.
Byla to část modelářké frézy, docela složák, ručně by to nešlo.
na to jsou přenášecí folie, nemusíš nic upravovat