Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spínací nebo rozpínací relé

Může mi někdo poradit s výběrem relé ?

Potřebuju relé, které sepne bude-li v něm procházet stejnosměrný proud. Napětí 5V.
Tj. jestliže, proud procházet nebude, pak se relé rozepne (vypnuto :-))

Našla jsem si tohle relé , které by mělo být podle mě spínací
http://www.gme.cz/rele-s-dc-civkou/rr1a05-500-p634 -012/#popis (popis)
http://www.gme.cz/dokumentace/634/634-012/dsh.634- 012.1.pdf (data sheet)

Jenže hned doma jsem zjistila že funguje přesně naopak: neprochází-li proud, zůstává sepnuté a při proudu se rozepne. Jako na zlost :-)

V čem jsem udělala chybu ?
Není snad spínací relé to, co hledám ?

gme.cz rozpínací relé ani nenabízí, prodává jen spínací nebo přepínací... :-(

Děkuju

Takže jde o to, že hlavní obvod (12V např. se žárovkou) má být uzavřen jen v případě, že přes vedlejší obvod teče proud. Proto místo spínače používám relé.

Když mrknete na obrázek (ofoceno z datasheetu) tak jsem piny číslo 1 a 7 použila jako "vývody vypínače/spínače", tj hlavní obvod vede do pinu č. 1 a z pinu č. 7 pak pokračuje dál.

Vedlejší obvod (5V), vede do pinů č. 2 a pokračuje z pinu 7 zpět do zdroje.

Ve vedlejším obvodu (5V) je zapojeno pouze relé.
V hlavním obvodu (12V) bude proud maximálně 1A. To by relé snad mělo zvládnout nebo ne...

tak především HLAVNí obvod je ten, který to ovládá, tedy obvod cívky na šp. 2-6
Vedlejší obvod je ten spínaný kontaktem na šp. 1-7, nebo 8-14

Podle obrázku je to psrávně, akorát v obvodu baterie chybí vypínač, kterým to budeš ovládat, takže po připojení bateriet to drží stále sepnuté...

jasně, ten nakres je jen zjednodušená

takže po připojení bateriet to drží stále sepnuté...

právě problém je v tom, že to sepnuté drží, když je "hlavní obvod 2, 6" bez proudu, a po připojení baterie k pinům 2 a 6 se relé rozepne :-(

Takže chyba výrobce ?
Mám si pořídit jiné SPÍNACÍ relé ?

OK, a u těch přepínacích... vydrží nepřetržitý provoz nebo jsou jen "dotyková" (př. vpustit do něj proud jen na sekundu aby se přeplo a pak odpojit).

Potřebuju, aby bylo relé sepnuté po celou dobu co bude hlavní obvod (5V) pod proudem, můžou to být i hodiny a cívka se nesmí přepálit... (v hlavním obvodě bude zapojeno pouze relé (a vypínač)).

klasické přepínací jsou stavěné na trvalé sepnutí. To na co narážís jsou paměťová, nebo také bistabilní relé - impulsem se dostanou do požadovaného stavu v něm zůstanou i bez napájení. Klasické relé vyžaduje pro "sepnutí" trvalé napájení. Vlastnost "spínací/rozpínací/přepínací kontakt" je čistě jen o způsobu uspořádání a zapojení spínací části.