Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spínací nebo rozpínací relé

Může mi někdo poradit s výběrem relé ?

Potřebuju relé, které sepne bude-li v něm procházet stejnosměrný proud. Napětí 5V.
Tj. jestliže, proud procházet nebude, pak se relé rozepne (vypnuto :-))

Našla jsem si tohle relé , které by mělo být podle mě spínací
http://www.gme.cz/rele-s-dc-civkou/rr1a05-500-p634 -012/#popis (popis)
http://www.gme.cz/dokumentace/634/634-012/dsh.634- 012.1.pdf (data sheet)

Jenže hned doma jsem zjistila že funguje přesně naopak: neprochází-li proud, zůstává sepnuté a při proudu se rozepne. Jako na zlost :-)

V čem jsem udělala chybu ?
Není snad spínací relé to, co hledám ?

gme.cz rozpínací relé ani nenabízí, prodává jen spínací nebo přepínací... :-(

Děkuju

Podle všeho je to spínací relé. Jestli se to chová jinak, buď ti poslali jiné relé, nebo to máš špatně zapojené (jestli to vůbec jde). Jak to máš zapojené nebo jak jsi zjišťovala, že to je bez proudu sepnuté? Jestli máš ohmetr nebo pípátko - vem to relé nezapojené a prozvoň to mezi libovolnými krajními vývody u delší strany - tam to nemůže být propojeno.

| <-tady -> |

nákres jak jsi to zapojil. mělo by to chodit je to spínací....to že nabízí přepínací vyhoví na obě funkce , jak sepnutí tak rozepnutí.....přepínací kontaktnemusí nutně přepínat...tím myslím funkčně...může plnit jen jednu funkci...

Takže jde o to, že hlavní obvod (12V např. se žárovkou) má být uzavřen jen v případě, že přes vedlejší obvod teče proud. Proto místo spínače používám relé.

Když mrknete na obrázek (ofoceno z datasheetu) tak jsem piny číslo 1 a 7 použila jako "vývody vypínače/spínače", tj hlavní obvod vede do pinu č. 1 a z pinu č. 7 pak pokračuje dál.

Vedlejší obvod (5V), vede do pinů č. 2 a pokračuje z pinu 7 zpět do zdroje.

Ve vedlejším obvodu (5V) je zapojeno pouze relé.
V hlavním obvodu (12V) bude proud maximálně 1A. To by relé snad mělo zvládnout nebo ne...

tak především HLAVNí obvod je ten, který to ovládá, tedy obvod cívky na šp. 2-6
Vedlejší obvod je ten spínaný kontaktem na šp. 1-7, nebo 8-14

Podle obrázku je to psrávně, akorát v obvodu baterie chybí vypínač, kterým to budeš ovládat, takže po připojení bateriet to drží stále sepnuté...

jasně, ten nakres je jen zjednodušená

takže po připojení bateriet to drží stále sepnuté...

právě problém je v tom, že to sepnuté drží, když je "hlavní obvod 2, 6" bez proudu, a po připojení baterie k pinům 2 a 6 se relé rozepne :-(

Takže chyba výrobce ?
Mám si pořídit jiné SPÍNACÍ relé ?

OK, a u těch přepínacích... vydrží nepřetržitý provoz nebo jsou jen "dotyková" (př. vpustit do něj proud jen na sekundu aby se přeplo a pak odpojit).

Potřebuju, aby bylo relé sepnuté po celou dobu co bude hlavní obvod (5V) pod proudem, můžou to být i hodiny a cívka se nesmí přepálit... (v hlavním obvodě bude zapojeno pouze relé (a vypínač)).

klasické přepínací jsou stavěné na trvalé sepnutí. To na co narážís jsou paměťová, nebo také bistabilní relé - impulsem se dostanou do požadovaného stavu v něm zůstanou i bez napájení. Klasické relé vyžaduje pro "sepnutí" trvalé napájení. Vlastnost "spínací/rozpínací/přepínací kontakt" je čistě jen o způsobu uspořádání a zapojení spínací části.

A jak se to chová mezi těmi druhými vývody? jestlis to teda ještě nezkoušela, protože v textu píšeš o hlavním obvodu mezi 1-7 a na obrázku to máš mezi 14-8.
Jestli ti dali přepínací, tak by to mohlo na těch druhých spínat. Když jsem se díval do té nabídky, tak tam snad rozpínací snad vůbec nevedou...
i když jedno jsem teď našel - typ DIP12-1A71-L19
Co je napsáno na tom tvém?

aha už vím co jste myslel, ano platí to co je nakresleno na obrázku, psala jsem o pinech 1 a 7 protože podle datasheetu jsou totožné se 14 a 8

Když do relé nejde žádný proud (piny 2 a 6 jsou odpojené) tak přes piny 14 a 8 normálně teče proud (take jsou uzavřené)...možná mám opravdu vadný kus

zapojené je to správně....rak reklamovat že to neodpovídá datasheetu...
a zkoušečku s sebou a rovnou zkusit v krámě...
zkus pro jistotu jestli je 1-7 stejný výsledek jak 8-14
napadla mne kravina....co když je to relé přepínací a na níkresi to jen není řádně vyznačeno????

tak vyzkoušeno, piny jsou propojené tak jako v datasheetu, relé rozepne/sepne (je to slyšet) jen pokud proud prochází/neprochází piny 2 a 6 (polarita nerozhoduje)

Takže reklamace :-( myslím si ale že bude špatná celá řada, ne jen tento jeden můj kus, takže se raději poohlédnu po jiném relé :-(

Jen pro jistotu... vybírala jsem správně, že?

potřebuju relé SPÍNACÍ nebo PŘEPÍNACÍ alespoň s těmito parametry:

Parametry cívky:
U 5 V
R 500 Ohm
P 0,05 W

Kontakt:
Max. proud kontaktem 1 A

Napětí v hlavním obvodu je 5V, v obvodu je zapojena jen cívka relé.
Napětí vedlejšího obvodu je 12V - proud max 1A bude protékat sepnutým relém.

Děkuju všem za pomoc :-)