Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem daň z odevzdaného železa

Dobrý den,neví prosím někdo od jaké částky musí fyzická osoba platit daň na finančním úřadě při odevzdání železa v kovošrotu?Zajímá mě,jaká je nejnižší hodnota,o kterou se finanční úřad ještě nezajímá.Děkuji za odpovědi.

Žádná speciální spotřební daň ze železa neexistuje. Ve vašem případě připaadá v úvahu daň z příjmů FO. Zjednodušeně: pokud vaše příjmy nepřekročí 20 000 Kč za rok, pak nemusíte daňové přiznání podávat. Nezdanitelné plnění a položky odečítatelné od daně (př. výdaje a odpisy hmotného majetku) tady asi nemá smysl řešit, nebo jo ?? ... prostě 20 000 / rok a daňové přiznání nepodáváte

§ 10 odst. 3 zák o dani z příjmu
dostopná např. zde
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dp rij/cast1.aspx

Pokud prodá svůj šrot (třeba ruší nějaké oplocení, bourá barák, cokoliv), tak ani těch 20.000 nemusí být hranicí, kdy je potřeba přiznání podat (může "utržit" i více a dani to nepodléhá), chce to ale konkrétní posouzení.

Jako aukro. Prodám jednorázově vzácný kastrol po babičce za 50.000, nic danit nebudu. Prodám za rok 100 kusů příborů po 10 korunách, vykazuji znaky podnikání a už mě mohou "sejmout", že nemám živnosťák, a samozřejmě, musím danit i tu tisícovku.

s tím moc nesouhlasím... mrkněte na zákon o dani z příjmů...

§ 3 Předmět daně z příjmů fyzických osob
(1) Předmětem daně z příjmů fyzických osob (dále jen "daň") jsou
a) příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6),
b) příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7),
c) příjmy z kapitálového majetku (§ 8),
d) příjmy z pronájmu (§ 9),
e) ostatní příjmy (§ 10).

§10
(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
a) příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí, včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem (samostatně hospodařícím rolníkem),
(3) Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč;

Předmětem daně jsou i příležitostné příjmy - i prodání stolu na aukru jednou za život :-)
To že jste nepodal daŇové přiznání a nikdo si vás nevšiml bylo jen štěstí a praxe :-)

Příležitostná činnost je jedna věc a prodej movitých věcí podle § 4, odst. 1, písm. c druhá ;-) Takže ani aukrový prodej stolu z pozůstalosti za milión se nedaní. Kdežto soustavný prodej (jak jsem uvedl třeba ty příbory) přestává být posuzován dle § 10, ale začíná být (de iure) posuzován podle § 7.

To že jste nepodal daŇové přiznání a nikdo si vás nevšiml bylo jen štěstí

To určitě ne, daněmi a účtem se živím asi dvacet let, tak dlouho pouhé štěstí fungovat nemůže :-p

Daňové právo je obecně problém... nikdo mu nerozumí :-) Podle mě byste daň přiznat měla (aspoň de lege, pokud v něm někde není nějaká další z milionu výjimek, ale domnívám se že ne). Na druhou stranu, pokud daň nepřiznáte, těžko se to nějak finanční úřad dozví (snad jedině, že by úžedníci chodili sem na forum, nebo by si někdo musel dát tu námahu a překontrolovat všechny faktury provozovalte šrotu)...

Jestli ale zavoláte přímo na Fú nic tím nezkazíte, a klidně sem pak napište, co vám poradili, samotného mě to zajímá :-)

Na FÚ občas platí: kdo se moc ptá, moc se dozví :-)

Příklad: OSVČ dává výdaje procentem. Má osobní auto (mimo majetek firmy), které k podnikání používá. "Přizná-li" se k tomu, musí platit silniční daň. Pokud auto na FÚ nepřihlásí (prohlásí, že je k podnikání nepotřebuje), silniční daň neplatí. Náklady na auto (benzín, pojistka, opravy, odpisy) si stejně do nákladů/výdajů nedá - protože používá procenta. Pokud se ale zeptá, samozřejmě že mu je (v souladu se zákonem) řečeno (a možná poznačeno do jeho spisu!), že auto přihlásit k silniční dani má a silniční daň platit.

hmmm... zvláštní, trochu mě to mate, ale máte pravdu !!

kdyby to někdo studoval, tak uvedu situaci na pravou míru

předmětem daně z příjmu skutečně je i příležitostný prodej movitých věcí, pokud celkový příjem přesáhne 20 000 Kč za rok

ale tento předmět může být od daně osvobozen právě za podmínek § 4 a nezapočítá se do základu daně,

takže ve výsledku daňové přiznání opravdu nepodáte, i kdyby jste prodávala zmiňovaný stůl na aukru za 50 000

§ 38g
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob
(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené