Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pomoc s výběrem potenciometru

Prosím o pomoc, sháním potenciometr (cca. 20 až 30R, maximálně 100R, ale víc ne), který bude zapojen v obvodu s proudem max 1A (1000mA !!) a napětím max 12V.

Jaký potenciometr vybrat ? Drátový ?
Na gme.cz nebo ges.cz uvádějí jen ztrátový výkon např. 5W ... co to znamená ?
http://www.gme.cz/dratove-potenciometry-do-10w/pc4 we025-p113-207/

Mám to chápat, tak, že při 12V a 500mA proudu shoří ? (12x0,5=6W ?) nebo je ztrátový výkon úplně něco jiného?

Prostě, poraďte prosím jaký údaj mám u potenciometrů sledovat (kromě odporu), když vybírám a znám maximální napětí i proud, který v obvodu bude....

Děkuju

PS: Nebo jestli se nedělají cenově dostupné potenciometry, které by zvládly 1A, bylo by možné použít přepínač např. ds-1-GES06503788.html - Jestli chápu správně tak při 25V by měl zvládnout 1,5A - a připojit k němu rezistory odstupňované např. po 2 Ohmech (př. 2, 4, 6, 8, ...) ??
Lock, i když je dotaz skoro čtyři roky starý a navíc vyřešený, láká stala idioty. (karel)

Zkus si nastudovat Ohmův zákon, to se snad učí i děti ve škole. Příklad: když bude vstup 12 V a na výstupu bude taky 12 V, žádný úbytek napětí na tom potenciometru nevznikne. Ty přepínače z GME bývají typu break before make, navíc na tohle použití stejně nejsou vhodné. Kdybys někam dal schéma, třeba by se to dalo řešit jinak.

Proboha, hledám na internetu poradnu, pokud tomu sám nerozumíte tak se prosím zdržte příspěvků typu: to si najdi, to se nauč... OK, neporadíte, tak snad poradí někdo jiný.

Jaký úbytek napětí zase??

Ptám se jednoduše jen na to, podle čeho vybrat vhodný potenciometr, prodejce uvádí pouze:
maximální odpor: př. 22R
ztrátový výkon: př. 5W

Zajímá mě jestli to znamená, že když nastavím potenciometr na minimum (1R ?) a obvodem bude procházet "téměř" 12V (11,9999V) a proud v obvodu bude 1A (tj. všechny ostatní součástky budou brát celkem 1A), tak jestli se potenciometr který má ztrátový výkon 5W spálí nebo ne. Kdybych byl elektrikář, tak se nebudu radit na foru, ale vyřeším si to sám. Prosím proto o radu nekoho schopného...

díky

PS: Schéma
Zdroj 12V, 1A DC
Bez zapojeného potenciometru naměřím ampermetrem proud v obvodu 800mA
Potenciometr chci zapojit "na začátek" obvodu a regulovat napětí v celém obvodu. Zajímá mě jen to, jaký potenciometr vybrat při jeho odporu (1 až 22 Ohmů), aby se nespálil.