
Podobný dotaz - zásuvka a vypínač
Mám podobný dotaz který už se tu řešil ale jen pro upřesnění rozvádím novou větev problému. Na zdi je zásuvka a potřebuji jí přemístit a vytáhnout rozvod pro světlo na stropě ovládané vypínačem na futro. Dá se to řešit tak, že zruším zásuvku, místo ní namontuju rozvodnou kostku od které na jednu stranu vyvedu zásuvku o cca 2m jinam a na druhou stranu povedu kabel do vyínače od kterého pak dál do světla? Jde to tak řešit? A když ne, z jakého důvodu?
nedělá se to z bezpečnostních důvodů....
A když jiné řešení není, nebo aspoň mě nenapadá. Jaká jsou rizika? Především ty mě zajímají, protože v jednom pokoji to už tak je.
Jediný riziko je v tom, že je blbý (až nebezpečný) dělat cokoli ve tmě, když vyhodíš jistič seš "slepej" a ujišťuju tě, že když se má něco takového stát, tak vždy večer. Je to prostě hrozně nepraktický. Z el. hlediska to nic nebezpečného neni. Jištění 10A!
Kždopádně, když vyskratuje lustr, tak vyhodí jističe tim pádem i z tý zýsuvky. Tam je max ta 16ka. Takže vyloženě průser by to bejt neměl? Nebo mám to radši předělat a řešit jinak?
jenže vypínač je na 100% dimenzovaný na 10A, takže nemůže být použit v obvodu, kde máš jištění 16A, nic víc v tom nehledej, vyměň jistič z 16A na 10A, nebo by se to muselo udělat úplně jinak a nad tim teď nemam náladu ani čas přemýšlet
bejvávalo
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,17682. 0.html/view
když proklemuju sporákovku tango, můžu svářet
neříkám, že to nejde, onehdá jsem viděl nástěný vypínač na 32A a myslím, že určo bude existovat i 3x32A, což bych teda snad raději řešil stykačem
, nebo mým oblíbeným "tahem zapni" 
EDIT: jsou pro rozvody nízkého napětí v nebezpečném prostředí
http://www117.abb.com/catalog.asp?thema=6175&categ ory=2790&item=38736
běžně