Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podobný dotaz - zásuvka a vypínač

Mám podobný dotaz který už se tu řešil ale jen pro upřesnění rozvádím novou větev problému. Na zdi je zásuvka a potřebuji jí přemístit a vytáhnout rozvod pro světlo na stropě ovládané vypínačem na futro. Dá se to řešit tak, že zruším zásuvku, místo ní namontuju rozvodnou kostku od které na jednu stranu vyvedu zásuvku o cca 2m jinam a na druhou stranu povedu kabel do vyínače od kterého pak dál do světla? Jde to tak řešit? A když ne, z jakého důvodu?

Riziko spočíva v skutočnosti:
zásuvkové obvody sú istené, typicky na 16A,
svetelné okruhy na 6A.

16 A je už celkom slušný príkon, postačuje pre napájanie slabšieho inventoru pre zváranie ... :-)

V praxi značí: ak sa neco udeje s lustrom alebo jeho prívodom, istič vypne až bude všetko roztavené a žeravý kov, napríklad, bude kapat na horľavú podlahu ....

Známu som upozornil na jej, nebezpečne umiestnené vyhrievacie teleso, ... o cca 2 mesiace mi volala do práce, málem vyhorela, zlyhal termostat a došlo k roztaveniu AL telesa a vytečeniu hliníku. Naštastie už vyhrievacie teleso nestálo na koberci, ako to bolo pôvodne.

Tak kvůli tomuhle to tedy opravdu není ;-) a světelné okruhy se standardně jistí 10A ;-), proč myslíš, že jsou vypínače právě na 10A? Ano dává se i méně (do sklepa mám třeba na světla jen 2A, je tam jen Cu 0,5 drát), ale je to úúúúplně jedno. Světelný obvod se standardně dělá v Cu 1,5 a tam norma umožňuje až 16A pod omítkou.

Jediný riziko je v tom, že je blbý (až nebezpečný) dělat cokoli ve tmě, když vyhodíš jistič seš "slepej" a ujišťuju tě, že když se má něco takového stát, tak vždy večer. Je to prostě hrozně nepraktický. Z el. hlediska to nic nebezpečného neni. Jištění 10A!

V rámci elektřiny je to jedno, ale prostě to ber tak, že lampička je spotřebič, který používá laická veřejnost, kdežto při lustru se jedná o odbornou montáž světelného okruhu a na to už jsou normy, které bys měl znát a dodržovat je (bez aspoň §6 vyhlášky č.50/78Sb., by ses toho správně neměl smět ani dotknout, ba dokonce snad ani vyměnit žárovku :-)). On totiž i blbě udělanej spoj, nebo i špatně dotaženej drát pod šroubkem může způsobit nemalou škodu na majetku i životech. Jenže to není tak vidět, jak když budeš dělat vodu a potrubí nebude těsnit. Elektřina je jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán... a jak často někdo něco zapálí a to už oheň ovládáme skoro milion let ;-)