Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Často praskající žárovky

Zdravím, mám v obýváku problém s praskajícími žárovkami. Lustr je na 5 žárovek s malým závitem ( miňonky ). Používám jen 25W a strašně často praskají. V průměru tak 1 žárovka na 14 dní. Nevíte někdo, čím to může být? A jak problém řešit? Děkuji za rady.

Hliníkové dráty na praskání žárovek nemají vliv, vzlášť ty s malým výkonem. Snad jen že by to někde jiskřilo tak, že by žárovky viditelně blikaly.
Z vlastní zkušenosti vím, že žárovky mignon, odcházejí dříve, než žárovky velké, proč to je nejisté.
Přepětí v síti samozřejmě hraje roli, ale nebývá až tak podstatná.
Nejpravděpodobnější důvod je ten, že ty koupené v supermarketu s původem kdesi z Číny stojí za prd a výrobci se o velkou životnost nesnaží (že by podpora přechodu na úsporky??).
Dalším důvodem je to, že čím slabší žárovka, tím menší životnost. Slabé vlákno se rychleji přepálí.
Také je nutno vzít v potaz jednu věc:
Kdyby žárovka měla životnost 1000 hodin (teoreticky), tak za 1000hodin, je potřeba v pětiramenném lustru vyměnit pět žárovek. To je každých 200hodin jednu. -- V tisíciramenném lustru by praskala nějaká každou hodinu:-). Tak jak se postupně mění, praskají různě, ne najednou, tím se vytvoří dojem, že praskají často, 200 hodin není moc a to počítám kvalitní, s životností 1000hod.
Mám to vysledováno:-) proto, že mám také lustr na pět mignonek a už mi měnění žárovek šlo na nervy.
Tak jsem tam dal tři úsporky a dva halogeny ve tvaru mignon. Jsou drahé ale vydrží víc a líp svítí.

Co napsal Zerozero, je naprostá pravda. V tomto případě bych se přikláněl k případu žárovek, plněných Čínským vzduchem, místo vakua, nebo inertního plynu (je to levnější a nelze to zkontrolovat).
Vysledujte četnost praskání konkrétní žárovky, resp.její skutečnou životnost a zkuste koupit jednu od PHILIPSu, nebo jinou značkovou, pro porovnání.

P.S.: Známý si udělal sport z permanentního reklamování žárovek, vychutnává si tak Horního Bacha a moc se při tom baví, když má dlouhou chvíli :-).

Já sem zase vpodstatě až doteď měnil v záruce tak tři čtvrtiny všech úsporek. Víc jak 2 roky mi vydržela málokterá.
Já bych pořídil lustr s normálními velkými závity, už i proto že ty malé žárovky bývají dražší, což nemá žádný důvod. Co je malé to vždycky stojí za prd :)
A v dnešní době svítit klasickýma žárovkama, pokud se tam svítí dýl, je blbost.