Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odkopani zakladu plus nopkova folie

Dobry den vsem. Muze me nekdo konecne poradit ci presmerovat na stranky s navodem jak spravne pokladat nopkovou folii ze spodni drenazi a zasypem. Priklad-mam podlazni dum bez sklepeni,zaklady me sahaji asi zhruba 100cm pod uroven terenu.Podlahy ve vnitr mam stejne vysoko jako uroven terenu z venku,max.o 10 cm nize mozna 20cm. Dum nema vodorovnou izolaci,prosim uz me tu nekteri netvrdte ze jsou i jine zpusoby ,chci se zamerit na tento zpusob.(voda se me tlaci na zdivo a ze vnitr misty se dela mokry pruh)Kam az mam vykop provest? cetl jsem ze se nesmi provadet az na uroven zakladove spary(desky)pry max.10cm nad jeji uroven. Mam dale provest mirny spad od steny v hline na dren.potrubi? Mam ho omotavat geotextilii? Cim potom a v jakych vrstvach vse zasypu? Prosim nazvy a systematicke vrstveni.Chci vrsek vytahnout 20cm nad teren a ukoncit "Z"listou. Dekuji moc za rady kutilum kteri s tim uz opravdu maji zkusenosti!

pospa, nebudu Vám tvrdit, že jsou i jiné spolehlivější metody, nežli ta Vaše. Jen Vám nabídnu debatu na skype, i s ukázkou jak se bude chovat voda vy Vašem výkopu. Klidně si budeme moci skákat do řeči apřerušovat. Pokud ale hledáte správný a učinný postup na odvlhčení zdí za pomocí odkopání, vložení nopovky a drenáže, zasypání štěrkem, tak ten nehledejte. Páč ho nenajdete. To by se museli změnit fyzikální zákony. Pokud by to takto fungovalo, tak se mnoho let používá toto řešení. Čas ale ukázal, že to nejde.
Doufám, že jsem Vás moc neobtěžoval svým názorem a zkušeností.

nevím, zdali 1000x, domnívám se že klidně i více, ale funkčnost?

tak jen v rychlosti. nevím odkud se bere voda, domnívám že z povrchu. páč pokud je to spodní voda, tak uřčitě jí nebudete odvádět od stěny domu, ale jinde.

voda teče dolů přes štěrk, doteče do děrované trubky. Zateče do trubky a hned dírami zase vyteče do podloží. Až se nenasytí vodou, tak se trubka začne plnit vodou do výšky asi 5mm(síla vroubkování trubky) a pak začne dle spádu někam odtékat.
Takže vy přivedete vodu ke spodku základu a tam jí budete hromadit. Co udělá suchá stěna, základ? Nasákne se a bude stoupat nahoru přes chybějící vodorovnou hydroizolaci.

http://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/14646-no pkova-folie-bez-sterku-izolace-sklepa.html#posledn i

Ano je to teorie ktera v praxi muze nadelat paseku.Ale pokud ja ted zvolim tento postup tak nemam co ztratit protoze voda uz me jde do zdiva,povrchova to asi bude protoze je doba tani. Jen me je ale divne ze dum ma provedene vnitrni sanacni omitky a stejne se me vytvari cirka 10cm od podlahy ze vnitr domu mokry pas. Dum uz ma hotovou nopkovou iolaci bez odtoku drenaznich trubek(jen vyvod ven na jednestr a druhe str.) na severni strane puvodnim majitelem pred 2 roky a vypada to ze je klid.Protoze to byl byvaly obchod Jednoty a jako maly si pamatuji ze na te strane byly vzdy mokre steny a ted nic,obvod severni str.je suchy.Strana je stejne rekonstruovana a ma take sanacni omitku do poloviny zdiva. Zbyva me odkopat Zapadni obvod a Jizni. Jo jeste bych zapomel mam po obvode domu betonove sokle ma to na neco vliv. Na jare se chystam dum obkopat odizolovat a betonove sokly nahradit nejakym polysem na to urcenym.vIZ.FOTO. Jinak dekuji za kazdou radu.

pospa, ale to je na dlouhé psaní, lepší fotky..atd..
každopádně betonový sokl je problém, a když má ještě zub na držení vody...

Teoretický pokus, když odstraníte dlaždice okolo domu, položíte (správný postup) nopovku širokou 2 metry jako chodník a vrátíte zpět dlaždice...
bude proudit voda dolů a ke stěnám?

nic ve zlém, ale .....není jasný význam nopovky, ale budou to vyhozené peníze...

takže vysvětlím, ...pokud položím nopovku (nebo jinou folii nepropustnou), ve spádu od zdí, tak aby deštová voda nemohla prosáknout do podloží pod nopovku, kam odteče? Bude sucho pod folií?
Vodu je třeba odvést hned na povrchu, ne jí nechat vsáknou do země k základům...

To je ale smutné stigma. Mám-li u základu správně provedenou, funkční drenáž, klidně tam vodu poleju hadicí.

To je argument.:-D Ne vždy to lze ideálně provést - sklon.....Je to stejné, jako nosit v dešti sandály - nateče vyteče. Já raději řeším, čím méně nateče, tím větší šance že bude sucho.

Argument.. Jaký argument použít na strašáka který možná ani není? Tu druhou větu jsem myslel nadsázkou ale když se budem chtít chytat za slovíčka, budiž. Položím tedy otázku, nebo několik. Kolik té vody asi k základu nateče a odkud se bere? Z povrchu? Z bezprostředního okolí domu? Tlačí se ze spoda? Přitéká prameny po vrstevnici? Z jednoho či více zdrojů? Když kolem domu udělám dva metry nepropustnou bariéru nezateče povrchová voda pod ní? To by mohlo stačit ale možná by se ještě nějaká otázka našla.

sHpy00n,
ano je spostu otázek, odkus se bere voda. Tazatel (alespoň se domnívám) uvedl, že jde o deštovou, které zvrchu zateče (vsákne). Pokud by se jednalo o spodní vodu, třeba po vrstevnicích, tak jí asi odchytí dále od baráku, nežli odkopávat a obnažovat základy......

melioraci (drenáže) pozemku ano, pokud je to spodní voda...

ale každá máme svůj názor, občas i více názorů...
http://www.ceskestavby.cz/clanky/odvodneni-zahrady -drenaze-18831.html

To povrchovou vodou bych si právě nebyl jistý vzhledem k metru a půl betonu kolem domu. Netvrdím sice že ta dlažba bude vodotěsná, ale valná většina vody po ní steče pryč. Já bych spíš hledal příčinu zrovna ze spoda. Notabene na jaře kdy po výraznějším sněhovém pokryvu stoupaj hladiny spodních vod a objevují se dočasné podzemní pramínky či spíš potůčky. Určitě každý zná nějaké místo kde voda vyvěrá na povrch i čtrnáct dnů když před tím tři dny zapršelo. Obdobně může být voda dělající těžkou hlavu tazateli zdaleka.

Ano. Každý může mít svůj názor a preferovat jiné řešení. Pak je ale důležité vzájemnou rozdílnost názorů respektovat a nelze kategoricky popírat systémové řešení na základě několika špatných zkušeností se zpraseným provedením. Zkušenosti mohou být i opačné, jako že jsou.

sHpy00n,
opět s Vámi souhlasím...(téměř) po dlažbě teče voda a spárou zateče pod ní, adalší dlaždice a opět...
hledání příčiny vnikání vody vždy upřednostňuji jako první věc. určit odkud voda přitéká, a to eliminovat

osobní zkušenosti se spodní vodou mám ze svého pozemku, kde musím mít odvodnění a melioraci pozemku..Samozřejmě mám i dodatečnou hydroizolaci smíšeného zdiva od 50do 90cm silné..

Opět naprosto s vámi souhlasím s:

Ano. Každý může mít svůj názor a preferovat jiné řešení. Pak je ale důležité vzájemnou rozdílnost názorů respektovat a nelze kategoricky popírat systémové řešení na základě několika špatných zkušeností se zpraseným provedením. Zkušenosti mohou být i opačné, jako že jsou.

Nopovka

Ano voda proudit ke stenam bude.Ale problem neni na povrchu ale po dlazbou,teren k domu je mirne vyspadovany,co to potom ma delat. Vsak se toprojevilo az pred 2 dny kdy voda zacala v zemine tat.Pred tim na tom odtaval snich a prselo na dlazbu a nic na zdivu nebylo ze vnitr patrne a kondenzace vody z duvodu rekonstrukce ve spodni casti je taky docela nerealna. I na podzim kdyz jeste zemina nebyla promrzla tak tam neustale prselo.Co mam tedy podle vas udelat,osadit nopovku,zasypat jen hlinou a odspadovat dlazbu od domu?.-) Podrezani domu je nerealne z fin.duvodu a problematiky provedeni. Podlahy jsou ve stejne urovni s venkovnim okolnim terenem,jak jsem psal dum neni podsklepeny.Ano to riziko tam je ze voda muze jit pod zaklad ci sparu a dum ji muze stale nasavat ale na druhe strance tim muzu propustnost vody do zakladoveho zdiva zabranit a prece dren.potrubi tam ma specificky ukol jen to dobre provezt a prave proto jsem se sem obratil o dobrou radu. Jinak tim zubem jste myslel co? Ten okraj mezi soklem a dlazbou?

pospa, je jen na Vás co si vyberete a jak si to zdůvodníte. Já zastávám názor, nepouštět povrchovou (deštovou) vodu dolů k základům, ale hned napovrchu jí odvést co nejdále od stěn.
Pokud bychom si mohli malovat, jak voda proteče trubkou do podloží snad mě více pochopíte.
S tím zubem jsem myslel sokl, který (pokud jsem to dobže pochopil) je vystouplý ven asi 4 cm?? a dělá ten zub. Na něm se drží dlouho voda a vlhkost...

Dobry den. Je opravdu tezke si zvolit ten spravny postup. 1000hlav-1000teorii. Neco na tom vasim zpusobu odstraneni pricin vlhkosti je,to ano ale dale s tim nemohu souhlasit. Jak zabranite vode ktera se nehrne k zakladum z povrch ale napriklad v polovine zeminy cca 50cm pod urovni terenu z duvodu tani? Prece nebudu okolni teren kolem zakladu 2 m od domu oplechovavat aby me tam voda vubec nesla. To uz opravdu jedine nejaka clona ktera vodu odrazi od sten a nasmeruje do odtokoveho potrubi. Vsak prece drenazni prumery otvoru jsou prizpusobene na "velky prival vody". Prece tam nebudu davat jednicku husi krk. Vim ze mate urcite velke zkusenosti s temito problemy ale muj nazor je takovy. Vsak preci kdyby se to lidem neosvedcilo tak to zacnou distancovat takovym zpusobem ze se to prestane i prodavat.....a zatim tato situace nenastala, tak to asi funguje.Ale ted v tuto chvily jste me vsichni nasadily brouka do hlavy,to priznavam.-). Deuji vsem za diskuzi.

pospa, 1000hlav = 3000 možností, páč každý určitě najdeme více možností jak řešit problém....

"jak zabranite vode ktera se nehrne k zakladum z povrch ale napriklad v polovine zeminy cca 50cm pod urovni terenu z duvodu tani"

jak se dostala ta voda do urovně 50cm? odkud...

ale je to na delší povídání a vysvětlování....páč takto lze težko vést debatu, páč je třeba on line..

(ne)argument, přeci tam nebudu dávat jedničku husí krk.. pane Pospa, jsme dospělí, tak si tu nebudeme psát že to takto nejde, ale spíše udělejme to takto...

co chcete říci větou: "Vsak prece drenazni prumery otvoru jsou prizpusobene na "velky prival vody""

zkuste mě odpovědět, co se stane s vodou, která zateče do drenážní trubky?

ICQ a skype čeká....

Toto téma jsme zde již několikrát řešili. Pokud se budete držet základních pravidel a nepodceníte detaily, získáte jednoduché, funkční řešení vašeho problému. Pokud víte co od díla očekáváte. Výkop zásadně na základovou spáru, dno ve spádu od objektu, na omotávku nemají jednotný názor ani projektanti, osobně preferuji výstelku výkopu. Prostudujte si zatím následující odkazy a případné nejasnosti rád vysvětlím.

izolace obvodových stěn .. vlhké zdi

EDIT: Ještě něco k sanačním omítkám. Toto je řešení s pevně danou životností. Bez podpůrného, nebo součinného řešení chcete-li se životnost úměrně zkracuje. Spojení s nopovkou kvituji. Přidám také jeden odkaz: sanační omítka

No já mám problém, že polovina baráku je podsklepená a sklepní zdi tvoří základy tý poloviny domu. Taky mám dost vlhko, naštěstí jen ve sklepě. Jde ale podle mě o spodní vodu. Ne že by byly louže, ale vlhko celkem dost. Kdyz bych sklep natřel včetně podlahy hydroizolací zevnitř, šla by vlhkost do baráku? A spadly by časem ty základy?