Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Na kolik váš vyšla studna nebo vrt?

Dobrý den, prosím o info, na kolik vás vyšla studna,resp. jestli je lepší vrt nebo studna kopaná. Vím že záleží na hloubce a podloží, ale pro orientaci. A jak pořídit stavební povolení na ni. Potřebuji souhlas sousedů? Je to na zahradě v zahr. kolonii. Děkuji

Ono bude záležet hlavně na hloubce.

Rodiče měli na zahradě studnu hlubokou 2,5 metry. Já mám doma (jako vedlejší zdroj, ale za minulého režimy, kdy ještě nebyl vodovod, to byl zdroj jediný) studnu 9 metrů. Kromě ceny za skruže (metrovky) mě to stálo akorát pětistovku za půjčení výtahu.

Kdes přišel k takové pěkně přezdívce? :-x

Kopaná studna, samokopaná .... je zlomok ceny vrtu, bohužial max tak do 6-7 metrov. Nepočul som o nikom kto by kopal hlbšie. Ak voda není, ostáva iba vrt, samozrejme aj tam je riziko že voda nebude ....

Vrt cca 14 m + šachta + čerpadlo + príslušenstvo, cca 70 tis. Dnes to bude viac. Ber to ako cenové minimum, v ideálnych podmienkach, cena vskutku orientačná, značne lokálne a sezónne odlišná.
Postačí že není miestne dostupná voda na preplach vrtu, vyvstane potreba vozit v cisterne a cena letí nahor ...

A proč ne? Vykopete díru otrochu větší, než skruž, tu tam opatrně "sklopte" a zkrácenou lopatou a krumpáčem, nebo rýčem a motykou, můžete skvěle pokračovat: nejprve odkopat střed, potom postupně podkopat skruž, aby se stejnoměrně sesunula do připravené díry/nutno pracovat s přesahem výkopu do strany/. Když se horní skruž posune na úroveň terénu, přiklopí se další...:-) Jen je to snazší, když to kope někdo jiný a ty kouříš :puff:

Proc ne? Protoze se to nesmi. Studnu neni povoleno delat svepomoci. A administrativne je to docela peklo, tusimze 13 razitek - co si pamatuju resili sme to skoro rok, a to sme ty souhlasy sousedu meli.
Jinak vyvrtani kopane studny(divny co? administrativne je to kopana, ale prakticky je vyvrtana na 120cm prumer, v tom 80cm skruze) do hloubky 9.5m s vyskruzenim, obsypem kacirkem a deklem stalo 60kKc. Do uzkyho vrtu bych nesel, zanasi se a prakticky ho neni jak vycistit.

Hmm, rozumím. Takže začít hydrogeologickým posudkem, přes projekt až po rozhodnutí vodoprávího úřadu (pod 30m snad kopat nebudete, takže báňský úřad snad odpadá) a potom si to pod odborným dohledem hydrologa, který bude oficiálně dodavatelem stavby, vykope sám? Jó, to zní adekvátně českému dvorečku s jeho kolečky po úřadech... :.(

Jo, sami. Za minulého režimu. Všechny baráky v dědině, postavené před cca 10 a více lety (tehdy k nám přivedli vodovod) mají svou studnu a že by ji někdo nechal kopat firmou, jsem neslyšel. Samozřejmě existovali kopáči, ale ti to dělali jako fušku (jako všechna řemesla).

První 4 metry jsem vyházeli bez skruží (metr černice, pak je vápenitý písek, pozůstatek moře). Z toho by dnes bezpečáky asi trefil šlak. Myslíš, že státní firmy měly na takové zakázky čas a kapacity?

Vtrání studny je většinou rychlejší než kopání, ale ne vždy se hodí. Hlavně je potřeba to povolení, jinak to budeš mít na černo a nakonec se ti to může pěkně prodražit. Jinak cena za vrt je cca od 700 do 1000 Kč za metr. Potom už záleží, v jaké hloubce bude dostatečný přítok.

Já mám na pozemku studnu vrtanou, tuším že průměr 160. Dělali mi ji cca před pěti lety a stála necelých 1000Kč za metr včetně trubky, zásypu kačírkem, atd. Hloubka je 28 m, původně vyvrtali 30m, ale když tam cpali trubku něco jim tam spadlo, takže jen těch 28m. Bydlím na kopci asi 60m nad hladinou Vltavy a kus od nás předtím vrtali až do 70m z čehož jsem měl velký strach, takže jsme to vyřešili tak, že se na stavební úřad nahlásilo, že provádíme geologický průzkum, když se zjistilo, že s vodou není problém, zlegalizovali jsme studnu. Dokumentaci k tomu mi poskytla firma, která ji vrtala (myslím, že jsem jim za to něco platil) a na městském úřadu se vše vyřešilo bez velkého úsilí.
Vrt jsem na doporučení prodejce čerpadel vybavil ponorným čerpadlem TM10 za cca 5000Kč. Původně jsem si chtěl koupit čerpadlo asi za 13000, ale prodejce mi to rozmluvil a poradil, ať dám do nového vrtu levnější, protože bude trpět a brzy odejde. Čerpadlo slouží bez problémů dodnes :-)