Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 3 D odlitky

Dobrý den, ahoj,

omlouvám se všem, nevím jestli se tento dotaz hodí do této poradny - jsem přesvědčený, že mezi kutily je spousta lidiček kteří potřebovali něco obtisknout, odlít...

Rád bych udělal odlitky ručiček a nožiček svých dětí ze sádry. Na netu je spousta odkazů na nějaký gel z mořských řas, který je dost drahý. Napadlo mně, že by se to dalo udělat určitě levněji, například forma sádra - odlitek sádra, ale jak docílit toho, aby se z toho nestal "monolitický blok" a model šel oddělit od formy. Formu bych samozřejmě udělal ze 2 oddělitelných částí aby se daly ruce a nohy vyndat.

Kdysi jsem něco podobného viděl v Ábíčku nebo Junáku, ale to už je dávno.

Za všechny nápady, připomínky, názory velice děkuji! :-)

otázka je, jestli chceš pouze odlitek nebo 3D model. V případě odlitku ti stačí vytyčit ohrádku na sádru o výšce pár cm, kde prcek otiskne libovolně tlapku, ruku, obličej, zadek. Následně necháš zaschnout čímž získáš negativ. Pak to pomatláš olejem, či sádlem, následně zrobíš novou ohrádku a doliješ do stejné vrstvy sádru jako předtím. PO zaschnutí by mělo jít poměrně dobře oddělit a získáš tím pozitiv.
Na ohrádky stačí proužek papíru a kancl sponka.

Co se týče 3D modelů, tedy jaksi ručky celé, nejen otisk, je věc již komplikovanější a takhle po ránu se mi nad tím nechce zamýšlet :D

přivedl jsi mě na nápad.
Udělal bych ohrádku na dlaň, dlaň namazal sádlem nebo něčím aby se nepřilepila, tu otiskl do sádry, nechal trochu zaschnout a vyndal. Po zaschnutí bych to přeložil mikrofólií tak aby folie byla mezi dlaní a otiskem dlaně, nová ohrádka a zalít ruku zvrchu. po částečném zaschnutí by díky mikrofólii měly jít obě části od sebe oddělit, dlaň od sádrového odlitku díky namazání.
Pak už máš v podstatě formu, kterou vymažeš a vyliješ a máš 3D model:)

Protoze sem s timhle uz blbnul, tak par tipu a triku:
Dukladny namazani je nutny, ale stejne je to znacne depilacni.
Horni, a lepe i spodni vrstvu je nutno vyztuzit, nejlepe obvazem, v nouzi hajzlpapirem. Trochu to omezi praskani, sadra je hrozne krehka.
Stejne v tom budou dulky od vzduchovejch bublinek, a formu bude nutno trochu poupavit voskem, nebo nejakym podobnym materialem.
A dite bude muset drzet, a to minimalne 10 minut - otazka je jaka to pro nej bude zabava.

Díky moc za inspirace, ladaadal mne velice pobavil/a. :-)

Takže když to shrnu:

- sádra je levná, ale má spoustu nevýhod (doba tuhnutí, křehkost, vzduchové bublinky)

- gel z mořských řas je dokonalý, ale drahý, 500 g stojí 300 - 500 kč.
Z 1 kg prášku se vyrobí cca 3,5 l gelu na formu (což je tak akorát na jednu ruku, ne-li málo), veliká výhoda je schnutí - 1 minuta!!!

Nenapadá někoho prosím ještě nějaká jiná možnost, krom kombajnu samozřejmě :-D:-D:-D

ad křehkost sádry - lze jednoduše napravit tím, že výsledný produkt přelakuješ či napustíš naředěným lakem či disperzním lepidlem. Dají se tak dělat poměrně pevné věci, sám jsem to používal s úspěchem i u legoušů a když to odolalo jim:)
Na hraní pro děti to asi nebude, sádrový prstíček odlomíš tak jako tak:)Leda bys tomu udělal i dřevěnou kostru, což je imho zbytečnost.
A bublinky se dají zabrousit, vyplnit atd...Chce si to pohrát, první nemusí být dokonalá:)