Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryhclá rada- spadlá zídka

Dobrý den, prosím o radu. Jak zjistit, kdo "pyká" za spadlou zídku. Jak zjistím, čí ta zídka je. Barák jsme koupili před rokem. Zídky jsou ze všech tří stran zahrady. Spadla zídka v čele zahrady k sousedům. Jak zjistím, kdo ji musí nechat opravit?
Potřebuji poradit, než se to tu bude řišit (spadla dopoledne), abych byla v obraze. Díky

- Evidence nemovitostí, snímek pozemkové mapy - zjistit, zda je uvedena jako stavba (může se jednat o stavbu na cizím pozemku). Pokud ne, zaměření hranice pozemku. (internet. katastrální mapy, výpisy EN)
- pokud se sype zemina z Vašeho pozemku na sousedův, je Černý Petr nejspíše u Vás a naopak
- sousedé, to je dlouhodobá záležitost - doporučuji vstřícnou domluvu, protože i špatná smlouva je lepší, než dobrý rozsudek.

No dyk poudám... Zatím, co tady čekáte na odpovědi, mohla byste juknout na kibernet do katastru nemovitostí, kde je možné i měřit vzdálenosti. Tam si odměřit, co je třeba a odkrokovat to na zahradě. Je to informativní, ale pro první jednání dostačující...

Před časem jsem byl přítomen zajímavého rozhovoru dvou právníků, kde se řešilo sesutí zídky a svahu. Výsledek byl zhruba ten, že ačkoliv spadla zídka v majetku toho "dole" /asi neudržovaná/, vinu nesl i ten "nahoře", jehož pozemek vytvářel na zídku tlak. Pokud by svažoval pod úhlem nejvýše 45st. s "nulovým" převýšením na hranici, nedošlo by ke zřícení... Nakonec se podíleli oba, dolní zjískal oplocení, horní si "zvětšil" pozemek.