Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Panel pod umakartovým jádrem

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zda nemáte někdo zkušenost s tím, že by pod umakartovým jádrem neměl být panel, ale pouze jenom vylitá deska. Jde mi o to, že zde budu stavět příčku pro koupelnu z Ytongu 10cm a abych se náhodou nepropadl k sousedům. Děkuji

Taky jsem dělal jádro, schodek cca 1cm tam byl taky když jsem oddělal jádro, ale pod tím byl panel. Statika jsem volal až to bylo postaveny, protože to chtěl byťák. Nezapomeň vynechat u stropu cca 2cm a dát tam montážní pěnu. Totéž mělo být i ke stěnám, což jsem nepochopil. Posudek 2500,-Kč za 5minutovou prohlídku postaveného jádra a zkopírování mnohokrát použitého posudku. Tomu se říká práce. No měl jsem se líp učit :-)

Ano, vkládání hotových bytových jader do dokončeného nezastropovaného podlaží bylo jedním z běžných stavebních postupů. Vytvořila se pouze místnost, do které se stavebním jeřábem vložilo hotové bytové jádro s kompletními instalacemi a v místě stoupaček se pouze napojilo do spodních a horních podlaží. Potom se celé poschodí zaklopilo stropními panely, připevnily se 3 desky pro zakrytí hluchého prostoru nad jádrem a vše bylo hotovo, instalováno i "okachlováno umakartem"... Ve své době to byla velice progresívní metoda k urychlení bytové výstavby, protože odpadlo mnoho odborných prácí na stavbě. Jádro bylo vyrobeno jako skládačka v průmyslovém podniku a na stavbu dodáno. Vždyť i dveřní zárubně, okna a vnější omítka byly dodány už na hotových panelech... Prostě lego panelák. Tomu také "vděčíme" za velký přírůstek obytných domů na straně jedné a jejich diskutabilní kvalitě, sociálnímu a urbanistickému řešení na straně druhé...
Statika bych si nechal pod projekt podepsat jistě. V případě požáru bytu podemnou, nebo prasklin na jeho stropě, nechci dodatečně řešit problémy jednoho papíru navíc...
Podlahy v bytech /tedy panelové, zpravidla SPIROL/ se při dokončovacích pracech "nivelovaly" do jednotné výšky několika centimetry betonu a stěrky. V místě bytového jádra již byla hotová "podlaha umakartová", tedy nebylo třeba ji dokončovat.

..že by pod umakartovým jádrem neměl být panel, ale pouze jenom vylitá deska...

Který hlupák vám to nakukal?? Panely jsou samosebou i pod jádrem. Pouze v místě instalační šachty je prostup 60 x 90 cm, který se po osazení jader a montáži instalací dobetonoval aby bylo zajištěno požární oddělení podlaží. Takže 10 příčky bych se v žádném případě nebál. Co se týká statiky jsem již psal: Nosnost panelového bytu.

Věřím tomu že tam ten beton nad polystyrenem je. Odjakživa se používá na podbednění takových složitých prostupů samá trubka a kabel. Než by to tesař vyřezal z desky, má to zedník polyšem zaplácnuté za pár minut. Bohužel tam pak ty polyše zůstávají takže to nepůsobí příliš důvěryhodně ale betonu by tam mělo být dost. Vždyť tloušťka stropáku je od 12 do 20 cm podle použitého konstrukčního systému. Zmiňované spiroly se u paneláků nepoužívaly nikdy.