Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Snížení koruny třešně

Vím, že je ještě dost času do sklizně třešní, kdy se mohou stromy prořezávat, ale slyšel jsem, že razantní snížení se provádí tak, že se změří koruna stromu a tato se zkrátí přesně o polovinu. Je to pravda, nebo jen návod na devastaci stromu? Jsou ještě další podmínky pro takový razantní řez? Jsemť spíše technik, děkuji všem za cenné odborné sadařské rady a osobní zkušenosti :-) .

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Takže, abych to shrnul: Není to kec, může se to udělat tak, jak je opsáno, nejlépe "v rámci usnadněn…
mirektatra 20.02.2012 06:15
mirektatra
Zdravim musim sa zapojit aj ked tema je uz oznacena ako vyriesena. "Zkušení sadaři praví, že lépe j…
pablito 20.02.2012 19:27
pablito
A co Váš názor na můj původní dotaz o "uříznutí" přesné půlky koruny :?:
mirektatra 20.02.2012 19:58
mirektatra
Urobte to takto ako je na obrazku v odkaze. Odporucam vam zmladenie rozlozit na viacej rokov, takto… nový
pablito 20.02.2012 20:03
pablito
Dufam ze som tymto nikoho neurazil Vůbec ne. Mám hromadu mizerných stromů už asi 120 let, chodím na… nový
Filuta 21.02.2012 00:46
Filuta
Filuto, to už jsi vážně tak "dlouhověkej? Tak to gratuluju :-). Vidím, že co se týká řezu třešní, pl… nový
mirektatra 21.02.2012 20:57
mirektatra
s dovolením trocha temu rozšírim, moja čerešňa (trešňa) počas mrazov praskla teraz sa po oteplení pr… nový
mj 21.02.2012 22:03
mj
Odporucam dieru (prasklinu) z niecim zakryt tak aby sa tam nedostala voda. Neodporucam dieru hocicim… poslední
pablito 21.02.2012 23:23
pablito

Takže, abych to shrnul:
Není to kec, může se to udělat tak, jak je opsáno, nejlépe "v rámci usnadnění sklizně". Když to náhodou trochu přeženu,strom sinějak poradí...

Připomíná mi to můj postup u jabloně:
Otevřel jsemť odbornou literatůru "Sadařem snadno a rychle", nalistoval oddělení jabloní, stať "prořez" a četl v prvním odstavci: "Zkušení sadaři praví, že lépe je prořezat strom špatně, než vůbec." Po přečtení tohoto moudra jsem knihu zaklapl a šel prořezat strom špatně... A von rodí ostošest :-).

Díky za návody, už se těším na třešně :-).

Zdravim musim sa zapojit aj ked tema je uz oznacena ako vyriesena.

"Zkušení sadaři praví, že lépe je prořezat strom špatně, než vůbec."

Toto je blbost na entu ... Presne na opak, radsej nerezat vobec, nez spatne.

A rady ktore ti popisali kolegovia nadomnou su myslim tiez dost mimo.

Zacnem tym co napsisal Albert:

Třešeň můžete ořezat až na holý kmen, má neuvěřitelnou vitalitu.

Takyto rez by som vam vôbec neodporucal. Ide o to ze ceresna ked ma zdrave korene a je zivota schopna, vam na buduci rok obrazi a bude sa snazit darast do podobnych rozmerov ako predtym, no nez to stihne, prejde niekolko rokov, a dovtedy bude kmen, pre nedostatok listovej plochy, malo vyzivovany a tym vam zacne chradnut a kôra sa vam zacne odlupovat a do niekolko rokov tu ceresnu vyrezete uplne. Pri kôstkovinach ktorym sa väcsie rany hoja velmi zle to plati dvojnasobne. Neviem kolko stromov Pan Albert takto orezal a kolko prezili, ja som videl takych zubozenych stromov, viac nez dost.

Pan Filuta pise:

Nikdy jsem neviděl, že by se strom po řezu nevzpamatoval.

Tak to ste malo videli, ja to vidim v dnesnej modernej dobe pomerne casto. Mlady ludia si kupia na dedine pozemok, na ktorom su starsie rezom nedotknute stromy, a prve co spravia je to ze ich uplne vyrezu alebo razantne orezu. Na to ze ten strom roky nebol hnojeny, nepozeraju a shrabnu spod neho listie (posledne ake take ziviny ktore mal strom k dispozicii).
V lepsom pripade, takto drasticky orezany strom, pocas roka vyzenie kopu vlkov, ktore oni zase orezu (pestuju drevo nie ovocie) a tak to ide dookola az ich to prestane bavit a stromy vyrezu uplne s odôvodnenim, ze tie stromy boli stare tak preto nerodili.
V horsiom pripade sa po takom zasahu, s toho strom nikdy nespameta a pomaly zacne odumierat.
dalej Pan Filuta pise:

musíš ho krátit pomalu a hlavně na podzim

S tymto si takisto dovolim nesuhlasit, rez na podzim nedoporucujem ani pri jadrovinach ani pri kôstkovynach a to z dôvodu ze rany sa do mrazov nestihnu ani trocha zatiahnut, rezna rana pocas zimy namrzne a potom sa velmi zle hoji. Kôstkoviny odporucam rezat, bud v obdoby kvetu alebo po zbere plodov (pre neskorsie odrody sliviek druha moznost neplati).

Dufam ze som tymto nikoho neurazil, no toto su moje poznatky a hlavne skusenosti. Aby som len nekritizoval ale aj poradil tak tu davam odkaz na clanok od Pana Jarome ako rezat ceresne a na clanok ako zmlazovat starsie stromy .
Na zaver len podotknem ze rezom to pre nas zahradkarov iba zacina, takze orezat stromy a dalej sa nestarat, nema velky vyznam.
Ospravednulej sa sa gramaticke chyby, no pisanie je pre mna utrpenie. :)

Filuto, to už jsi vážně tak "dlouhověkej? Tak to gratuluju :-). Vidím, že co se týká řezu třešní, platí slova klasika "...kolik třešní, tolik višní - hmm, to je takový překladatelský oříšek" - Jáchyme, hoď ho do stroje :-). Počkám, až se to začervená a očešu letos třešně motorovou pilou, no :-p.
všem velký díkes. M.

Odporucam dieru (prasklinu) z niecim zakryt tak aby sa tam nedostala voda.
Neodporucam dieru hocicim vyplnovat (beton a pod.)
Dalej by som vam mozno odporucil vysadit novy stromcek, hoci nevidim aka je to prasklina... no zväcsa to ma takto postihnuty strom uz spocitane. Dufam ze ten vas to prezije a bude vam este dlho rodit.
Kmen ceresne (kôstkovin) je tmavej farby a preto pritahuje slnecne luce ktore ked ho cez den nahreju a vecer udru mrazy, tak môze prasknut. Prave preto sa kmene stromov natieraju vapennym mliekom (ja to nerobim), alebo sa juzna strana kmena zakryva kusom dosky.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru