Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zamrznutý odpad

Dobrý den,
máte někdo zkušenost sezamrzlým odpadním potrubím?
Je to právě pár dní co polevily silné mrazy a nám přestal odtékat odpad z kuchyně.
Myslím si, že je zamrznutý u paty domu, kde je uložený v celkem malé hloubce.
Mohl bych odmrazení nějak urychlit, nebo budu muset čekat do jara?
Za každou radu budu vděčný.

S pozdravem Radek.

No , ta slaná a teplá voda fungovat asi nebude. Jestliže už odpad neodtéká , tak je zaplněný od sifonu až k místu, kde to bude zamrzlé. Může to být i několik metrů.K tomu se teplá voda nedostane.
A z koupelny ti voda odtéká? Tyhle všechny potrubí by měly být v nezámrzné hloubce tzn. min. 80cm hluboko. Je tedy možné , že to bude trvat trochu déle, pokud to je zamrzlé.Je taky možné, že pokud je trubka z plastu tak vlivem pohybu země při rozmrzání, se trubka mohla zdeformovat.Pokud to je litina, tak mohla popraskat. Tohle přesně řešil soused před lety a nezbylo mu nic jiného, než odpadovou trubku dát do země hlouběji.

Měl jsem před lety stejný problém, kdy jsem musel provizorně vyřešit odpad z koupelny v 1. patře domu . Do sklepa jsem odpad ( průměr 75 mm) svedl starým nepoužívaným komínem, ve sklepě na držácích podél zdi. Průraz z domu skrz cca 60 cm zeď ze smíšeného zdiva jsem řešil pro mě co možná nejjednodušeji - využil jsem 15-ti centimetrové podezdění sklepního okénka a teprve venku jsem šel obloukem do hloubky cca 10 cm a vyspádoval jsem to do kanálové šachty pře délce cca 4 metry do nějakých cca 60 cm.
Jasně, že to první zimu při povolení mrazů zamrzlo. Rozmrazil jsem to tehdá PB hořákem. Dnes bych použil horkovzdušnou pistoli. Výhoda byla, že to šlo zevnitř rozpojit a z venku odkrýt .
Před další zimou jsem ten prostup omotal dvěma závity topného kabelu, obalil miralonem a protože to dodnes funguje bez problémů, tak se z provizoria nejspíš stalo řešení stálé. Jedinou věc, kterou před zimou udělám - zapnu topný kabel do zásuvky. Dělal jsem tu úpravu v roce 1997. fz

Díky všem za reakce.
Odpad z koupelny je samostatný a zatím funguje, dnes jsem zkoušel čistící spirálu, ale měl jsem jen 5-metrovou což je žalostně málo.
Ukázalo se, že mi vzhledem k délce odpadu měl instalatér doporučit a udělat čistící otvor někde v polovině trasy.
Zatím asi počkám až se trochu umoudří počasí ( dost sněží ) a zkusím odkrýt potrubí venku v předpokládaném místě zamrznutí. Snad pomůže nahřívání.
Radek.

Zdravím všechny, sláva včera se mi podařilo potrubí zprovoznit.
Po jeho odkrytí u paty domu jsem vyvrtal díru pr. 10 mm a zjistil jsem ledovou zátku směrem pod základ.
Pomocí pet lahve s hadičkou jsem ne konec ledu pouštěl horkou vodu, která volně odtékala dále do kanalizace, protože na druhou stranu bylo potrubí volně průchozí.
Postupně jak led odtával jsem hadičku zasouval dále a dále a asi po 5 petkách vody jsem zajásal nad uvolněnín ledové zátky.
Pak už stačilo pustit horkou do dřezu a vyčištění bylo bezvadné.
Dírku jen lehce zalepím, protože voda teče jen ve spodní části potrubí, které důkladněji zateplím.
Určitě by pomohlo, kdybych nad místem zamrznutí nechal ležel vrstvu sněhu, je to dobrá zkušenost do budoucna.

Zdravím všechny.
Radek.