Dá sa strčiť medená rúra do pozinkovanej starej rúry
V rodinnom dome mám vodomernú šachtu a od nej rovno starú pozinkovanú 5/4" rúru asi 12 m. Moja otázka znie, či je možné cez túto rúru prestrčiť 22 mäkkú novú medenú rúru. Neviem, či nebude vadiť tej medenej rúre korózia od tej asi 25 ročnej pozinkovanej rúry. Tiež rozmýšľam, či tá stará 25 ročná pozinkovaná rúra nebude z dnuka už zúžená a či sa to podarí prepchať. Nechce sa mi totiž rozkopávať cestu. Má s tým niekto skúsenosti, robil to už niekto z Vás. Ďakujem za Vaše postrehy a názory.
Měď a zinek tvoří docela dobrý elektrochemický článek. Proto el.chemická koroze se dá očekávat. Nešlo by použít plast?
Mám dojem, ak mi pamäť slúži, že Zn-Cu bol v historii prvý elektrochemický zdroj. ....
Takže ... nie je to dobrý nápad.
Rozmýšľal som aj nad plastovou rúrou, no meď je meď. Môže ísť do zeme priamo medené potrubie ?
Vraž tam plast. Měď, měděnka, zdravotní závadnost, cena...
Souhlas. Kdyby si clovek stavel doma pivovar()tak med urcite. Ale na zakopani do zeme je to plejtvani prostredkama, ktery muzou bejt vynalozeny daleko ucelneji.
Henessy ! veď meď dezinfikuje vodu a nieje závadná
Když myslíš.
Doporučuji ti udělat si v měděném kotlíku guláš a nechat ho do druhého dne. Bude obzvlášť chutný.
Je pravda, že měď se používá na ničení mikroorganismů a virů, je součást dezinfekčních a antimykotických krémů a má vliv na urychlení hojení vředů a ran ale měděnka a styk s potravinami, zvláště kyselými není dobré řešení
Používání měděného nádobí v kuchyni bylo dříve naprosto běžné. Dokonce rozložení teplot v takovém nádobí bylo stejné, ne-li lepší než v několikatisícových hrncích nechvalně známé značky. Tak nevím - byla to jiná měď, nebo už jsme dneska tak zparchantěli?
To nádobí se používá i dnes a patří k nekvalitnějším a také nejdražším vůbec, ale Henessy ty "hrnce" viděl jen z rychlíku a určitě v tom nikdy nevařil. Měď totiž vůbec do styku s vařenou potravinou nepřijde do styku, nádobí je zevnitř pocínované. A jestli se teď chcete hádat o cínu, tak pocínované jsou všechny plechovky.
OK, dám si poradiť :) Nebude zanesená tá pozinkovaná rúra čo si myslíte pôjde cez ňu prepchať 25 PE rúru ?
třeba to tam půjde ale lenoch se nejdřív ztrhá....a stejně to budeš kopat , protože zákonem schválnosti to bude váznout na posledních 10cm....kdyby se jednalo o 0,5m trubku tak snad jo...ale 12m, to je pro optimisty...
Rozkopat je jediní správné řešení. Ostatní je flikování na draka.
Tak já, protože jsem taky línej, bych to tam narvat zkusil. Nejdřív bych zkusil rouru propláchnout tlakovou vodou. Dal bych tam tedy plast, kvůli korozi. Krumpáč do ruky bych vzal až, kdyby to opravdu nešlo. Správný lenoch raději deset hodin přemýšlí jak to udělat a nedělat, než 10minut pracovat. Tak vznikla technika.
Na okraj: Měď je důležitým stopovým prvkem a mimo jiné je nezbytná pro správný vývoj mužských zárodečných buněk. Tedy asi ne ve formě měděnky.
Ve staré městské zástavbě Prahy dodnes přežívají vod. trubky z olova (!!). Bylo zjištěno, že kupodivu množství olova uvolňovaného do vody, je na únosné míře. (zdroj: pořad v televizi).
Já jsem taky línej. Proto na kopání podplatím místní cikány. Dokonce tu máme jednoho tak pilného, že když se mu neřekne "dost", je schopen kopat furt, dokud nevypadne v Austrálii. Nebo aspoň ho nevytáhnou ve vedlejším městě. Tady je však otázka, když do nějak dimenzované roury nacpeme pochopitelně daleko užší díru obalenou byť mědí, jestli bude skrz dostatečný průtok, aby jsme se vůbec dočkali natečení hrníčku a nezdechli na dehydrataci.
Měď je zdravá ke konzumaci, měděnka však naopak podporuje rychlou cestu na krchov. Pod vodou tam měděnka nevznikne, ale když se náhodou trubka vypustí, ihned se tam měděnka vyrobí v hojné míře a následným napuštění je už velmi chutná voda pro sebevrahy. Možná to nebude tak dramatické, ale já bych měděnou trubici na pití nepoužil.
Ďakujem za podporu, tiež rozmýšľam ako to prestrčiť a nie rozkopávať 4 m širokú cestu (dokopy 12m) čo mám na dvore. Len je otázne ako bude vyzerať vnútro 25 ročnej pozinkovanej rúry, myslím či nebude moc zmenšené. Pomohol by názor vodára, čo také staré potrubie menil už :)
Já jsem neměl tak silnou trubku, ale po 60 letech 0,5" už netekla voda. Plast je dost tlustý, takže si zúžíš přívod vody na 12m - má to smysl?
Neviem preto sa pýtam Vás čo máte s tým skúsenosti. Píšete, že plast je hrubostený, príklad táto 21879 trubka na vodu má hrúbku steny 2mm. Je to vôbec vhodná trubka na prívod vody ?
Vzpomněl jsem si před několika roky jsme dělali rekonstrukci vodovodní přípojky pozink 5/4", která procházela pod vozovkou.Prostrčit PE hadici 1"(32mm)se nám nepodařilo. Abychom nemuseli dělat překop vozovky otevřeli jsme výkopem na každé straně vozovky přípojku. Stávající pozink rouru jsme lžíci bagru protáhli i Pe hadici na kterou jsme ji napojili. A bylo po problému.Co se týče světlosti přípojky záleží na tlaku v síti, ale pokud se jedná o RD 1"bohatě postačuje.
Jen 25 roků stará 5/4"? Co tě nutí abys ji měnil, neteče voda? Ta přežije tebe a dost možná i tvé děti. Leda bys žil někde na vesnici s hodně špatně filtrovanou a upravenou vodou plnou nečistot a minerálů aby zarostla. Pokud voda teče tak bych to neřešil a nechal vnoučatům.
Fakt myslíte, že mám nechať tú 25 ročnú rúru tak jak je ? Ak na 2-3 dni odstavím vodu a potom púšťam tečie možno 1000 l. vody čiernej a smradlavej pokiaľ začne tiecť čistá. Podľa mňa ten pozink už dávno nieje z vnútornej strany rúry preto ide taká hnusná voda tak dlho.