Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň

Dobrý den.
Mám 55cm venkovní zeď, jež se skládá zvenku převážně z pálených cihel, zevnitř převážně
nepálená kotovice. Na zdi se tvoří plíseň u podlahy v rohu a pak nahoře v rohu hlavně přes zimu, než začne mrznout. Vlhkost v místnosti se pak pohybuje mezi 62 až 68 %.Když mrzne je po
plísni a přes léto také celkem v pořádku. Jakmile je zima vlhká a nejsou velké mrazy, nastává
problém s plísní. Stěna nemá kamenné základy jen cihly a je již jednou před asi 20-ti lety podřezána ipou, ale těžko říci zda po celé tloušťce a jak kvalitně. V domku bydlíme zatím rok, ( jinak 100let starý dům). Domek stojí v kopci spíše nahoře, z obou stran máme sousedy.Dnes jsme objevili plíseň i u syna ve spodním rohu pokoje u venkovní zdi. Je to přístavek převážně
plynosilikát, občas pálená cihla. Zatepleno 10cm polystyren. U něj se plíseňo objevuje i když mrzne. Jen pod jeho pokojem je zčásti vlhký sklep. Roh s plísni je již ale cca 1,2m mimo podsklepení a nesousedí s žádnou budovou. Jak těmto plísním zabránit ? Čím by to mohlo být ? Takhle už máme plísně ve všech pokojích.
Děkuji moc za radu
Jana

Když začne mrznout, je vzduch zvenku o hodně sušší, možná klesne i vlhkost v bytě. Snížit vlhkost, nebo zvýšit teplotu chladných rohů, případně obojí. Teď nejsnáze srazíte vlhkost krátkým intenzivním větráním.

Dobrý den. Děkuji, to nyní dělám. Ovšem po zkušenostech s loňskou zimou vím, že se plíseň opět vrátí a mohu větrat krátce, pravidelně, žádná pomoc. Nevím, zda podřezat, nebo zateplit, nebo zkusit ty vápenokřemíkové desky. Jak poznám, zda izolace neizoluje ? Nebo jestli to dělá rosný bod ? Děkuji za rady i nápady.

Pověste na plesnivé místo teploměr a vlhkoměr. Vzlínající vlhkost nebude mít vliv v 1,5m, když spodek je v pořádku. Naopak u země by to bylo pravděpodobné. Je zateplený i sokl, nebo zateplení začíná někde nad zemí?