Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň

Dobrý den.
Mám 55cm venkovní zeď, jež se skládá zvenku převážně z pálených cihel, zevnitř převážně
nepálená kotovice. Na zdi se tvoří plíseň u podlahy v rohu a pak nahoře v rohu hlavně přes zimu, než začne mrznout. Vlhkost v místnosti se pak pohybuje mezi 62 až 68 %.Když mrzne je po
plísni a přes léto také celkem v pořádku. Jakmile je zima vlhká a nejsou velké mrazy, nastává
problém s plísní. Stěna nemá kamenné základy jen cihly a je již jednou před asi 20-ti lety podřezána ipou, ale těžko říci zda po celé tloušťce a jak kvalitně. V domku bydlíme zatím rok, ( jinak 100let starý dům). Domek stojí v kopci spíše nahoře, z obou stran máme sousedy.Dnes jsme objevili plíseň i u syna ve spodním rohu pokoje u venkovní zdi. Je to přístavek převážně
plynosilikát, občas pálená cihla. Zatepleno 10cm polystyren. U něj se plíseňo objevuje i když mrzne. Jen pod jeho pokojem je zčásti vlhký sklep. Roh s plísni je již ale cca 1,2m mimo podsklepení a nesousedí s žádnou budovou. Jak těmto plísním zabránit ? Čím by to mohlo být ? Takhle už máme plísně ve všech pokojích.
Děkuji moc za radu
Jana

Když začne mrznout, je vzduch zvenku o hodně sušší, možná klesne i vlhkost v bytě. Snížit vlhkost, nebo zvýšit teplotu chladných rohů, případně obojí. Teď nejsnáze srazíte vlhkost krátkým intenzivním větráním.

Dobrý den. Děkuji, to nyní dělám. Ovšem po zkušenostech s loňskou zimou vím, že se plíseň opět vrátí a mohu větrat krátce, pravidelně, žádná pomoc. Nevím, zda podřezat, nebo zateplit, nebo zkusit ty vápenokřemíkové desky. Jak poznám, zda izolace neizoluje ? Nebo jestli to dělá rosný bod ? Děkuji za rady i nápady.

Na starém baráku kde jsme bydleli byla plíseň snad všude, nejvíce v našem pokoji který jsme nedokázali řádně vysušit a k tomu debil soused co furt skladoval nějaký krámy venku u naší zdi domu.Savo ani nic podobného nepomohlo, pouze chvilkově.Taky jsem koumal jak na vlhkost.Zdivo se dá podřezat a někde jsem četl že stačí zeď navrtávat snad co 20 cm skrz, čímž umožníme vzduchu jako by proudit stěnou.Byli jsme zoufalí, všechno vlhký a dokonce nám začalo plesnivět i oblečení ve skříních.Ale nakonec jsme koupili pořádný krbový kamna a začali jsme topit a řádně větrat a do měsíce bylo po plísni.Ještě pak existuje nějaký speciální přípravek do malby který omezí tvorbu plísně ale vlhkosti to nezbaví.

Děkuji, koupili jsme polský komín, v létě jej budeme stavět a chci koupit nějaký obyč.kamínka ze supermarketu. Jenže i kvůli DPH atd zvažuji,zda k tomu nepodřezat či nezateplit - na obojí peníze holt mít nebudu, proto zkoumám, co bude prospěšnější v boji s plísní.

Kamínka hodně ovlivní proudění v místnosti, navíc teplo pro odpaření vody pořídíte levněji.
Nebyl dům nějakou dobu neobydlený? Proběhly vnitřní úpravy omítek nebo podlah? S klasickou zedničinou se do domu vnese hodně vody.
Jak silná je zeď v přístavku pod 10cm zateplení?

Děkuji. V domě prý vždy někdo bydlel, i když se tam poslední dobou asi lidé střídali,ale plíseň v té "vepřové" zdi měla být již před cca 10-ti lety, kdy tam bydleli ještě rodiče paní, jež mi domek prodala. V přístavku, který již má ono zateplení prý dříve plíseň nebyla. V přístavku by měla být zeď z toho plynosilikátu cca 30cm široká. Podlahy jsou všude staré,jen v přístavku chci novou podlahu i s hydroizolací ( časem), ale v ostatních místnostech jsou parkety, které bych ráda jen opravila.Už mám nabídku od nějakých firem na podřezání nerezovými plechy i folií,ale nevím, zda mi to odstraní příčinu.Navíc budu muset vyměnit velké okno (už nejde ani zavírat) za plastové, tak aby to nebylo ještě horší. Na zateplení po podřezání mi nevyjde, takže je to buď zateplit , nebo podřezat.

Domluvte se s nějakým odborníkem - tady v poradně nechává na sebe kontakt Milan Cukrář - je potřeba zjistit jak je to zflikované a co kde chybí. Třeba v jedné místnosti se jedná o prochladnutí a v druhé o chybějící hydroizolaci... Musí se udělat sondy, ohledně izolace podlah.
Třeba křivé okno je záležitost akutní, plastové samo o sobě nic nezhorší, prostě se musí párkrát za den otevřít a vyvětrat. Na mikroventilaci neskočte, to je jen trik, potřebujete okno těsné.

Pověste na plesnivé místo teploměr a vlhkoměr. Vzlínající vlhkost nebude mít vliv v 1,5m, když spodek je v pořádku. Naopak u země by to bylo pravděpodobné. Je zateplený i sokl, nebo zateplení začíná někde nad zemí?

Děkuji za nápad, to jsem nevěděla, vzkouším měřit vlhkost v různých výškách nad zemí. Zateplenou tu první stěnu nemám.Původní podřezání začíná těsně nad terénem, takže jsem to vloni trochu odkopávala a spádovala od domku ( základy jen 50cm ). Stěna u přístavku je zateplena a zateplení soklu začíná hned u země cca 5cm polystyren do úrovně podlahy, pak již začíne oněch 10cm.

Děkuji moc
Jana