Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrzla voda

Tak mi zamrzla voda. Asi vim kde. Při výstupu ze studny je nejvýš a to cca 40cm po zemí. Nemáte někdo typ, jak to rozmrazit? Někde jsem četl, že je na to dobrá pára, tak zítra odpojím sací koš a naženu tam páru z parního čističe. Potrubí je z plastu. Nebo máte někdo nějaký jiný typ?

Mam. Nez to zamrzne, pomuze nechat kapat kohoutek, staci i docela malicko, kapka za pet vterin. Ohrev zatepleny trubky taky neni spatny reseni, pokud se jedna o kratsi usek a neni jiny lepsi reseni - staci par wattu. Kdyz uz to zamrzne tak ohrivat. Skoro bych rekl jakkoliv, kdyz se u toho nic nepodpali. Pokud to zamrzlo v zemi, prubnul bych treba v ohnisti nahrat sutry a davat je na postizeny misto, pokud je problem v miste vstupu do domu tak primotopik, fen nebo horkovzduska(treba do ty studny, ale bacha na uraz).

Jestli to promrzlo zemí, moc toho neuděláš; můžeš akorát čekat, než teplota stoupne (od pondělí). Jiné to bude, pokud jsi "od nás", kde je relativně teplo - nebo bydlíš na Kvildě. Zkus se mrknout sem a vyber si nějaké blízké místo, pokud tam najdeš a sleduj online teplotu v 30 nebo 50cm pod zemí.

Pokud je kritické místo jen u studny a později vede trubka hlouběji, můžeš se do toho pustit i krumpáčem teď (nezávidím). Já podobnou kratochvíli zažil jen jednou, před 25 lety na vojenském cvičení na Libavě, kdy jsme kopali okopy ve zmrzlé břidlici. Přímo ve studni, i když je odbočka do země jen ve 40cm, voda v trubce podle mě nezamrzne, ohřívá ji "teplo" od hladiny x metrů níž.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak k zamrznutí došlo někde mezi studnou a domem, a že máš v úmyslu vhánět páru ze strany studny do potrubí. V tom případě si myslím, že to bude zbytečná práce, protože v případě neprůchodného potrubí se ti nepodaří dostat páru do trubky dál než několik centimetrů a pára půjde zpět. Prohřát tak metr dva nebo víc je nemožné. Snad jedině, kdyby se ti podařilo vyvíječ páry nastavit nějakou hadicí, kterou bys postupně jak led bude povolovat zasouval do potrubí. Ale jsou li tam ostrá kolena tak to moc nepůjde. Prohřát zem do hloubky cca 40 cm aby to roztálo, na to nějaký halogen nestačí. To dřív roztaje na jaře. Snad na tom místě nějaký čas topit oheň je li to možné a i tak to bude trvat dost dlouho. Jediné co mně napadá a mohlo být účinné je vyhloubit v místě trasy jakousi brázdu a do ni lít vařící vodu. Mohlo by tak dojít k rychlejšímu proniknutí tepla k trubce. Ale kde brát vodu když je zamrzlá, to neporadím.:-|
Pak bych měl ještě jeden nápad, ale z dúvodu bezpečnosti to sem nemůžu napsat.;-)

Přesně tak. Pára tam dík neprůchodné rouře nepoleze. Též by to chtělo nejmíň parní lokomotivu, parní čistič má sakra malý výkon. Je fakt, že pára přenese spoustu energie, leč je potřeba tu energii do té páry také něčím narvat. Zamrzlá voda je mrcha. Zapomeň, že vsouváním hadice a pouštěním páry to povoluje dál a dál. Voda má tu mizernou vlastnost, že dokud se nenacpe do ní dostatek energie aby povolila po celé délce, nehne se ani kdybys led hřál plamenem. Jak na zamrzlou vodu? Jedině vykopat potrubí, polejt v celé délce naftou (nebouchá jako benzin), nejlépe nasáklou do hadrů, nebo po celé délce naházet uhlí, zapálit. Situaci chápu a vůbec jí nezávidím, je to velmi nepříjemné a vykopat v zkamenělé hornině roury také není záviděníhodná práce.

Kto má potrubie ešte oceľové, túto nepríjemnú záležitosť rieši jednoducho. Požičia si, co najvýkonnejší zvárací transformátor. Zvyšok je otázka času.

Málokto si uvedomoval pri používaní plastového potrubia ako náhrady pozinkovanej ocele, túto vlastnosť: nemožnosť rozmraziť ho.

Vedena kam? Si to skus, treba fouknout do flasky - vubec ti to nejde dovnitr. Potreboval bys tu paru dostat az k tomu ledovymu spuntu(na dno flasky) aby to fungovalo - teplo dovnitr, zima ven.
Hadicka chemicka, nebo treba pruhledny plastovky do auta na chladici kapalinu maji docela dobrou odolnost.

Není 140-180 zbytečně moc (laický názor)?

U nás teplota vzduchu od 31.1. nebyla nad nulou (v noci nad ránem je mínus 10 až mínus 17, přes den to kromě včerejška nevylezlo nad mínus 5), beru přízemní teplotu. A teprve 7.2.2011 se teplota v 30cm pod zemí dostala pod nulu, momentálně je to -0,5°C. Údaje beru ze systému ALA, meteostanice je tak 200 metrů od našeho baráku.

Metr podle mě(!) stačí.

Sem se na to schvalne kouknul, nezamrzna je 50cm az 160cm - zalezi na pude a klimatickych podminkach. Pokud je oboji v prumeru, staci i 80cm, ja daval 120 a dobry. Vono je to pak taky vo tom vykopu a bezpecnosti prace, 160cm vykop podkopovkou bez pazeni a v nem si neco montovat je docela vo hubu, o prijemnosti nemluve.

A kde je těch 50? Nám vodárny předepsaly 140 a to jsem kousek od Velvar, čili teplé střední Čechy. Ano, kope se to blbě, ale já to nedělal. A při výměně starého vedení od studny (35m přes dvůr) jsem potkal dědovo trubky v hloubce 130cm a to dělal v roce 1946 podle projektu.

No, pokud by ve studni bylo koleno, které jde rozebrat a dostal by ses "čelně" do té části vodorovné, tak bych se nebál vsadit na vapku s nastaveným ostrým paprskem. Pokud by byla vapka s ohřevem vody, bylo by to ještě lepší.
I tak by to byla ňamina stát ve studni na žebříku a prát do proti-odporu vodu v tom mrazu.

1) Kup potřebný kus černý hadice, zabal do izolace, jakou používají chlaďaři a natáhni ji po zemi mimo. Tak zjískáš vodu hned /nech ji odkapávat/.
2) Na postiženém místě zatop táborák a doufej. Je to nejlevnější a nejúčinnější. Pára z parního čističe do trubky, je z hlediska možného výkonu a možného zamrznutí, směšně málo a tedy ztráta času.
3) Po rozmrazení táborákem obnaž trubku (40cm snad vykopeš, ale zmrzlé to bude hloub) a přidej k ní topný elektrický kabel. Vše zaházej tepelnou izolací (stačí odpad skelné vaty, zabalený do igelitu), protože to na jaře stejně vykopeš a prohloubíš.

Hmmm, smutný příběh...

Když si představím válec ledu, dlouhý 0,5m a silný 2cm, který chci rozpustit "osolením" jednoho konce třeba tak,že jej postavím do slánky, vychází mi nesmysl, přes to, že takhle mám ideální podmínky k práci. Pokud totéž mám stvořit s ledem v trubce, ve vzdálenosti třeba 1m od ústí potrubí,za zavařeným kolínkem, je to nepředstavitelné. Možná se mýlím, ale výše je uvedeno několik jednodušších a ověřených způsobů.

Tak jsem na tom dneska dělal a všechno je jinak než jsem myslel. Jednak sací koš je zas.. jak jetel, takže ho musím vyměnit. Tam kde jsem myslel, že je to zamzlé a nakoupil si po půldenním shánění dřevěné uhlí to zamrzlé není. Zamrzlo to cca 3m od baráku, tudíš na druhé straně než jsem pčítal. To jsem zjistil po rozebání a strkal jsem tam hadici. Zamrzlo to pod parkovištěm, kde mě napadlo, že je silná vrstva kamení a ta neizoluje. Jediné řešení je tedy topný kabel, který musím koupit v týdnu, tak snad to tak vyřeším.

Normálně nad to místo naházej dříví a zapal to, uvidíš, že to roztaje, protože roztavený sníh a led přenesou teplo do podloží a pokud je to mělké,bude to otázka hodiny intenzívního topení. Ono Ti taky půjde naproti teplo ze zeměkoule:-) a navíc si můžete opéci buřty.
Topný kabel bych použil i na to nouzové řešení s trubkou v izolaci
po povrchu, ale jde-li přes parkoviště, nebo komunikaci, je to problém...
Jak tam chceš později dostat ten topnej kabel? Mám podobné "slabé místo" a potřebuji to výhledově řešit, než nastane bleck-out...
A nezapomeň napsat "veselé historky z natáčení" a zkušenosti z rozmrazování - je to poučný:puff:

je videt jak lidi jsou hlopi chcou usetrit trochu vody ale neuvedomi jsi ze voda ktera je uz zmrzla cestovanim v potrubi a nedokazou pochopit ze maji pri -25 stupnu odpoustet vodu v potruby tak si radsi nechate trhat potruby hloupost se nevyplati jen setrete raj pro vodare prju hodne uspechu pri volani vodaru na opravy prasklich vodovodnich radu vodar s.r.o :-D

pokud mate potrubi ktere neni ppr a podobne plastove potrubi pouzijte autogen pokud mate ppr prodava jse cistici spirala s vrtnou korunkou a da jse koupit pouze ve specialnich prodejnach na ppr a plasty nepouzivat nic co zahriva nad 80stupnu pote jse trubka poskodi pro uvazovani nad vimenou doporucuju trubky ktere maji kislikovou barieru je odolnejsi vudci mrazu

Tak ještě sice voda neteče, ale přišel jsem na způsob jak to rozmrazit. Vyzkoušel jsem i topný kabel, ale ten je na prd. Ted pomuže když je potrubý instalováno a omotat to pro sichr. Moje technika, kterou rozmrazim cca 3m denně je, že odmontovat sací koš a darling. Do roury strčit hadici napojenou na čerpadlo a nechat cirkulovat vodu. Když se pravidelně mění za teplou, je to rychlejší a osolená je ještě lepší, ale nevím co by to udělalo s tím čerpadlem. Jinak to jde i se studenou vodou. Mrazy taky povolily, tak doufám, že to každým dnem poteče.

Mládenci, mám jednu radu, která bohužel není nic platná původnímu tazateli, který má plastové potrubí. Může ale někdy pomoci při rozmrazování pomocí "táboráku". Výsledek nic moc, protože většina tepla z táboráku odplápolá mimo. Takže: vezmete trochu izolační vaty, omotáte bolavé místo, omotáte drátem. Pak to PŘIMĚŘENĚ polijete naftou (NIČÍM JINÝM), zapálíte, a po vykouření jedné cigaretky se už můžete zajímat o výsledek. Když ještě nic, přidáte trochu nafty a pokračujete. Táborák je celkem malý, a dobře soustředěný na místo činu. Ať se vám daří. (Jo, a kdo to poleje něčím jiným než naftou, je vůl, a ať si pak nestěžuje).