Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Alarm Jablotron OASIS- kdo má pravdu?

Zdravím, jdu se zeptat odborníků:

Máme doma namontovaný alarm Jablotron OASIS (GPRS), klávesnice JA-81F a dálkově ovládanou garáž s motorem mně neznámé firmy. Namontovali nám alarm, dostali jsme k tomu dálkové ovládání na odkódování. Táta se ptal na co to má čtyří tlačítka, když stačí odblokovat/zablokovat a bylo mu řečeno, že je to třeba na otevření a zavření garáže.
Chvíli jsme to používali jen na ta dvě tlačítka, po pár dnech nám namontovali před spínač motoru garážových dveří krabičku, která přijímá signál těch dvou dalších tlačítek a spárovali to.

Teď k věci:
Já tvrdím, že signál dvou tlačítek pro ovládání alarmu přijímá centrála (krabice) alarmu (protože kódovat tím šlo i když jsme neměli tu "krabičku" u vrat) a tlačítka na ovládání garáže přijímá domontovaný přijímač u motoru dveří- funguje to tedy nezávisle na sobě, něco jako univerzální ovladač na TV+DVD.
Táta mi teď dvě hodiny hučel v pokoji, že v žádném případě nemám pravdu a že podle něj přijímá ten přijímač na vratech garáže i signály pro odkódování.
Problém začal tím, že se nám jednou nezakódoval dům. On ovládá kódování i vrata mířením na garáž, ja zavírám vrata mířením na garáž a kóduju mířením na místo, kde je centrála alarmu.

Kdo má prosím pravdu? I kdyby on, tak budu mít alespoň klid, teď si zašel na "cigárko" a pak se prý uvidí, že má pravdu.

ja zavírám vrata mířením na garáž a kóduju mířením na místo, kde je centrála alarmu.

tohle je logické, ale v proncipu každej přijímáč přijímá kde co, akorát to nezpracovává, takže si to přeber...takže opačně i zavírání vrat přijme kódování..

To Jabko vypadá jako nějaký starý Paradox.. ;-)

bezdrátové prvky komunikují kryptovaným protokolem v pásmu 868MHz na vzdálenost několika stovek metrů. Antény jednotlivých prvků jsou skryty uvnitř a systém provádí nepřetržitou kontrolu připravenosti bezdrátových prvků (každých 9 minut)

viz: zabezpeceni-objektu.jablotron.cz

z toho logicky vyplývá, že řízení motoru musí zabezpečovat ústředna.

P.S.: Logický důkaz: bylo-li by možné "jednoduše" donutit komunikovat dálkové ovládání s "čímkoli", bylo by takové ovládání zcela jasná díra v zabezpečení - pokud jsi schopen "číst" komunikační protokol, jsi zároveň schopen duplikovat ovladač, tedy můžeš si vyrobit "paklíč" - což je u zabezpečení to, co tě donutí takové řešení demontovat a koupit jiné. I proto jsou bezdráty zabezpečené (typicky) plovoucím kódem, který "pasuje" jen k dané centrální jednotce (prakticky 100% podobnost s ovladači u aut)

Tak jasně, právě proto museli k stávajícímu přijímači dveří přimontovat tu krabičku od nich, ty dveře mají vlastně tři na sobě nezávislé cesty jak je otevřít- ovladač na stěne, ovladač od vrat s vlastním přijímačem a ovladač od alarmu s vlastním přijímačem. Podle mě je to prostě naprosto nezávislé na alarmu samotném.

Dělá se to většinou tak, že ústředna má na "přídavná tlačíka" nějaké relátkové výstupy (kterými můžeš "cvakat" pomocí dalších tlačítek na ovladači), a garážový systém zase vstup pro externí ovládání. Není pak problém tyto dva systémy spojit pomocí kusu kabelu a docílit tak chování jako máte u vás doma (původní ovládání garážových vrat vlastním ovladačem samozřejmě funguje dál).