Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pripojenie zalohovacej baterie

mam zariadenie ktore je napajane 9v bateriou. Chcel by som to upravit tak, ze by som to napajal z maleho trafa. Ale nakolko je tam bateria 9V (klasicka zincuhlikova - nenabijatelna) tak by som trafo nastabilizoval na 10V, a tuto bateriu pripojil cez diodu tak, na napetie z trafa bude v zavernom smere, a ked vypadne sietove napetie bude zariadenie napajane z baterie cez tuto diodu. Maly pokles napetia na diode by nemal vadit. Druha moznost je pripojit bateriu cez rele - zypadne sietove napetie - prepne rele. Ale re som nasiel len na 5,mozno 6 a potom az 12V. Ktore riesenie je lepsie, schodnejsie . . . alebo iny napad?

Dioda.

Použi germániovú, ak máš odkiaľ vziať, co sa týka prúdu v priepustnom smere, má úbytok na prechode cca 0,15-0,18 V. Nachádzali sa často v ruských analogových meracích prístrojoch ale aj inej elektronike " Made In CCCP". Dnes končí v sberných dvoroch.

V krajinách iných od CCCP sa cca od roku 1970, germániové diody na účely iné ako VF nepoužívali.

CCCP bol rarita a germániové diody aj pre prúdy 3-6 Amp používali. Jakú diodu máš, Ja netuším. Dá sa odhadnúť približne podla puzdra. Teda, ak máš v oku, Sovietske dimenze ....:-D

Sovietsky Zväz mal najväčšieho trpaslíka na svete .....
Sovietsky Zväz mal najrýchlejšie hodinky na svete ....
Sovietsky Zväz bol krajina, kde včera znamenalo zajtra ....
Sovietsky Zväz bol krajina kde zajtra znamenalo včera ....

musim tam dat stabilizator, nechcem viacej, ked je to na 9V baterku, a ani neviem kolko ma taka baterka ked je povedzme nova . . . ci nema viac ako 9v . . .

este jedna moznost je, zeby som tak dal nabijaciu 9V . . . ale nebola by tam ziadna naijacia elektronika, takze by to stale tlacilo aj do zariadenia, aj do baterky