Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak zjistit správnou teplotu

zdravím,
mám venku /vedle sebe/ 3 digitální teploměry různých výrobců (digitální "šunty" za 500 z lidlu) , všechny ukazují na jedno desetinné místo. Každý teploměr ukazuje +-stupeň, tzn. jeden ukazuje -8,5 druhý ukazuje -8,1 další -7,5.
dá se vůbec zjistit, který je pravda?

ne že by o to nějak šlo, ale trochu mě znervozňuje že nevím správný údaj. dokud jsem nevěděl že každý ukazuje jinak tak mi to bylo jedno, teď na to furt musím myslet :)

ssa

Pro jednoduchou a relativně přesnou identifikaci poruchy měření teploty u teplovodních topných systémů, používám dlouhodobě metodu porovnání s "normativem". Prostě čidlo vložím pod paži,nebo pod jazyk a tak vím, že musí ukázat +- 36C. Tato přesnost i úroveň hladiny teploty mi plně vyhovuje pro regulaci topných zařízení a jejich diagnostiku, a navíc mám "normativ" stále s sebou.:-)

rozbil jsem venkovní teploměr, šel jsem koupit lihový (rťutový se nevyrábí). Stál 30 Kč, krásně vělký pěkný, vezmu si dva a jdu k pokladně.. kouknu a nemají stejnou červenou tyčinku. kouknu na to, a jedne v prodejně ukazoval -12°C.. tak jsem šel zpět, vezmu jiný kouknu ta teplotu, zase jinak, vezmu 5ks jiných a každý jinak..oděšel jsem bez teploměru.
Po čase jsem koupil jiný, pak další a další,
Mám vedle sebe tři kusy, akaždý jinak, rozdíl 6°C, takže teplota venku je mezi -5 a 1°C

U všech digitálních přístrojů je nutno rozlišovat absolutní přesnost a rozlišovací schopnost. Platí to pro teploměry, váhy a další přístroje, i pro měření elektrických veličin.
Rozlišovací schopnost je schopnost ukazovat například desetiny, setiny atd. To však není absolutní přesnost.
Slouží jen k sledování například poklesu, ci stoupání.
Dalším kritériem je absolutní úchylka (přesnost), udávaná například v procentech měřícího rozsahu.
Dalším kritériem přesnosti u digit. přístrojů je počet digitů úchylky.
Příklad: Voltmetr s rozsahem 100V s rozlišením na 0,1V má udáno: Přesnost +- 0,5 % +-3digits.
Znamená to: K naměřené hodnotě musíme vzít v úvahu chybu 0,5% ze 100V (= 0,5V) + 3digits (= 3čísla na posledním řádu naměřené hodnoty)
Takže naměříme li na rozsahu 100V tímto měřákem 50V, skutečná hodnota může být min. 49,2V max. 50,8V.
V tomto rozsahu údajů měřák ukazuje správně, v rámci svých možností.
U běžných digit. teploměrů se zpravidla přesnost vyjadřuje zjednodušeně, třeba +- 1st.C
Rozlišovací schopnost na desetiny je jen informativní, pro rychlé zjištění nárůstu či snižování teploty.
Pokud bychom tedy chtěli teploměr s velkou přesností, musel by ukazovat alespoň na tři des. místa za čárkou. Ten však dvě stovky stát nebude.:puff:

Je to jednoduchý. Vystrč z vokna místo teploměru hlavu a ruce - buď ti je zima, teplo nebo akorát, co víc potřebuješ vědět?:-):-):-)
Já na teploměr koukám, ale stejně záleží na vlhkosti,větru, mojí rozespalosti a při stejné teplotě mi je jednou zima, jednou akorát.:-):-)