Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem věcné břemeno zřízení zdi

potřeboval bych poradit,co znamená věcné břemeno zřízení zdi.jsou to dva RD postavené u sebe,v katastru nemovitostí je toto břemeno napsané u obou domků.znamená to že ty domy mají společnou stěnu??pokud ano jak by se řešilo podřezání domu?
Díky

Když ty nepoznáš, jestli domy mají jednu společnou zeď, nebo dvě, tak jak to máme poznat my?
Špíš to vypadá, že jsou domky postaveny těsně vedle sebe a není mezi nimi zákonem stanovená vzdálenost. Z toho důvodu je zřízeno věcné břemeno které říká že majitel pozemku musí strpět něco, co bez tohoto úkonu nemusí. Pokud by se jednalo o podřezání zdi, pak jsou dvě možnosti. Buď podřezat zeď ze své strany, což dnešní technologie jak mechanicky, tak chemicky umožňují, nebo po dohodě se sousedem.

Zkus se poinformovat o technologiích dodatečné izolace objektů. Již dávno se nepoužívá klasické podřezávání starou pilou, anýbrž speciální řetězovou pilou, lanovou pilou, kde se do spáry vkládá laminát, zarážením nerezového plechu, injektáže polyuretanovou pryskyřicí,aktivní elektroosmózou.
Pokud je zeď společná, lze se vždy domluvit se sousedem i za cenu vzetí nákladů na sebe.
A břemeno by tam bylo i u dvou zdí, jelikož je norma, která určuje vzdálenost objektů od sebe a právě nedodržení této normy by muselo být ošetřeno věcným břemenem, nebo chceteli po novu služebností (mimochodem tento termín se objevuje již v římském právu :-D)
Vzdálenost mezi objekty řeší vyhláška č. 501/2006 § 25