Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zapojenie pracovneho vodica mimo prudivy chranic

Mam prudovy chranic, kupelna, zasuvky. Svetelny okruh ma ist mimo prudovy chranic. Zapojenie fazy je jasne, ochranny vodic je jasny. Kam zapojim pracovny? Na PEN svorkovnicu? Alebo vytvorim "akoze" N len doplnenim malej svorkovnice ktoru aj tak prepojim s PEN ?

Ten proudový chránič máte v nějaké domovní(bytové) rozvodnici.
Máte tam síť jakou: TN-C nebo TN-S ?
Jestliže TN-C vodič N od světelného okruhu zapojíte na PEN.
Jestliže TN-S vodič N od světelného okruhu zapojíte na N. V případě předřazeného hlavního 3f proudového chrániče svorkovnice PE a N zůstanou rozděleny.
V případě absence hl. proudového chrániče svorkovnice PE a N budou spojeny odpovídajícím průřezem vodiče průřezu svorkovnic.

jeto panelak, privedene 2 vodice, faza a PEN. Rozvod po byte je uz trojvodicovy, zasuvky idu cez prudovy chranic, tam je to jasne. Ale svetlo nie, takze na objimku pride faza a pracovny, zeleny na kostru svietidla, ale v bytovej rozvodnici zapojim fazu za istic, ochranny na PEN a modry . . . . ? Nieje predradeny ziaden prudovy chranic, len istic 25A na chodbe pre cely byt.

ok, dik, to bolo jasne ze na PEN, len ci treba vyrobit akoze pracovnu svorkovnicu, ktora by bola v konecnom dosledku tak ci tak spojena s PEN. Islo by v podstate len o akesi opticke rozdelenie. Pytam sa preto, lebo neviem co vravi norma. Mne je to v podstate jedno, kde to na PEN pripojim. Diky.

No ano mělo by to tak být, pokud odvody z rozvodnice jsou třížilové(pětižilové), měly by být dvě svorkovnice(N a PE), které jsou propojeny.
Záleží také kolik tam máš místa, no a jestli na to nebudeš dělat revizi nikdo ti hlavu neutrhne, pokud tam nebude.

N a PE mam kvoli chranicu. Mam vyrobit aj akoze N aj ked bude v konecnom dosledku priamo prepojena kusom kablu s PE? mala by na to byt revizia, preto sa pytam. Normalne by som to zapojil na PEN, vyjde to na stejno, dokonca lepsie - menej spojov.

Záleží na názoru revizního technika na konkrétní případ. V našich "zeměpisných šířkách" se vžilo, že pokud se jedná o jeden, nebo dva "modré" vývody z PE svorkovnice (chránič + 1), zapojí se N na poslední svorky a revizák to ve starém rozvaděči respektuje. Pokud se instaluje nový rozvaděč, měl by mít rozumnou prostorovou rezervu pro budoucí rozšíření a doplnění, tedy i rozdělení PE-N+N pro chrániče.
Elektroproblémy mají většinou několik správných řešení, z nichž některá jsou správnější.

Na str. 17
http://www.cezdistribuce.cz/edee/content/file-othe r/distribuce/technicke-informace/cezdistribuce_pri pojovacipodminky_20110401_web.pdf

je vyobrazení(změna soustavy z TN-C na TN-C-S v rozváděči), kdy vodič PEN je přiveden na svorkovnici PE a dále je svorkovnice PE(na kterou přivedete žž vodiče od světel a zásuvek) propojena se svorkovnicí N ( na kterou přivedete modré vodiče od světel)+ ve vašem případě budete mít ještě další sorkovnici N, která bude připojena na odvod proudového chrániče a na tuto svorkovnici budou připojeny modré vodiče(od zásuvek v koupelně), které budete chtít mít chráněné.

Takže si to shrneme, měl jste soustavu TN-C (fáze, PEN, dvouvodičové vedení-chcete-li), v rozvaděči jste měl svorkovnici PEN.
Teď máte TN-C-S,(fáze, PE,N - přívod dvouvodičový, odvody třívodičové,
V rozvaděči budete mít svorkovnici PE a N ( kdy na PE přivedete přívodní vodič PEN a svorkovnice vzájemně propojíte min.průřezem přívodního vodiče PEN) + další svorkovnici N, která bude jen pro modré(ý) vodiče zásuvek, které budete mít přes chránič.

Srozumitelněji už to vysvětlit nedokážu.