Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spotřeba darlingu

Zdravím vás. Mám takovou otázku . Kolik spotřebuje Wattů nebo kiloWattů na jeden kubík vody... Jenom přibližnou spotřebu. Slyšel jsem, že spotřebuje cca 0,3kWh/kubík. Je to pravda nebo je spotřeba elektřiny daleko vyšší?

Na to neni jednoducha odpoved a bez mereni se to nedozvis, ale zkusme si zapocitat.
Kubik vazi tunu. Tihovy zrychleni dame 10, at si to nekomplikujem. Na vyzdvyzeni 1 kubiku vody o 10 m(a to zalezi na mistnich podminkach) potrebujeme 1000x10x10 joule energie. To je prevedeno na kilowatthodiny 0.028kWh. Jenze muzeme cerpat i vys a taky to zarizeni nema 100% ucinnost... Takze shrnuto - ano, okolo tyhle hodnoty to bude. Muze to bejt min, taky to muze byt i vic, ale za predpokladu ze ten darling neni prizadrenej to rozhodne nebude "daleko vic"

Mimo jiné také záleží na tom jak starý je Darling, výška sacího potrubí, průměr potrubí, atd.
Myslím to tak, že může být jiná doba načerpání nádržky u stejného typu/druhu čerpadla.
Třeba zpětná klapka podomácky vytuněná zkrátí čerpání o 1/5 času.

Edit: Domácí vodárna Darling typ 35/3 , nádržka 35litrů(počítám 30 litrů na jedno naplnění), doba naplnění 18 sekund, sací výška cca 8m, délka potrubí cca 20m, průměr potrubí 1", motor 1100W - vyšlo mi 0,185kW na 1 kubík vody.

Totálne nezmyselne položený dotaz.

Čerpadlo má parametre:
sací výška, výtlačná výška - "dopravná výška" - v podstate pretlak, ktorý čerpadlo dokáže vyvinúť a objem prepravovanej kvapaliny.
Pri každej kombinácii týchto parametrov je účinnosť čerpadla značne iná ! Zároveň u čerpadiel platí: čím je čerpadlo menšie, zvyčajne má aj menšiu účinnosť.

Výsledkom týchto vlastností čerpadliel je, že rozdiely nie sú v " drobné ", v desiatkach %, ale 200 - 600 % ..... pri extremne nevhodne zvolených hodnotách aj väčšie !!!!

Ak to chceš vskutku vedieť, vykonaj si prevádzkové meranie.

Hm...hm...hm...hm.... Tak to je hustý...Tak jsem ani nevěděl :) ... Sací výška je 9 metrů. výtlačná je 6m do prvního patra a do přízemí je to cca 2m...Přesné hodnoty čerpadla vůbec nevím, ale když jsem se díval do studně, tak je to macek :)... je to ponorné čerpadlo přímo ve studni a vytláčí vodu do nádoby ve sklepě = starej systém. Stářří čerpadla je cca 11 let. Nádrž co je ve sklepě má objem 80 litrů. Nejjednoduší by bylo na to asi napojit nějakej elektroměr a napustit kubík vody :) Ale nemám ten elektroměr.. Šlo mi jenom o cca spotřebu na kubík...

akorat nevim, co je na tom systemu staryho, mozna starej dobrej system;-) navic saci vyska je timpadem nula - cerpadlo nesaje, je ponoreny, jenom tlaci. A mimochodem, elektromer je ve sloupku - staci vokouknout kolik bere lednicka a tak (spotreba za hodinu kdyz se nic nedeje), napustit ten kubik ci dva a zase to vokouknout...

No jo... Bydlíme ve dvougeneračním domě s Bábou a dědou . My jsme si spravili 1.patro a oni mají postaru přízemí. Máme na patro svůj vlastní elektroměr a plynomě. A oni mají taky měřáky svoje. A právě je to napojené na ten jejich elektroměr. Jsou důchodci, takže domluva jak s ....... takže by to řešil ten orientační elektroměr píchlíí přímo na káblíky od čerpadla. Je to 3Fáze. Oni si myslí, že to čerpadlo asi žere jak tank ... hnus... kdyby žralo 500W na kubík, tak je to 0,5kWh/kubík, že jo. A to je při naší spotřebě cca 200Litrů denně (přeháním) = 73kWh/rok = cca 5Kč/kWh = necelý 400Kč.... A to si myslím, že tolik to čerpadlo nesežere na kubík..... I kdyby 1kWh/kubík, tak je to mazec...... Důchodci no... A to ještě prej jestli si nemůžem dát svůj darling :) :) :) :) :)... To se opravdu vyplatí :) :) .. . . . . Když jsem jim říkal, že to sežere za rok maximálně za pětikilo, tak se strašně čertili :)

Celé vyššie uvedené úvahy o spotrebe elektriny sú, buhužel, musím konstatovat, výrazne mimo realitu.

Domáca vodárna funguje na princípe stlačováni vzduchu v zásobníku. Potreba energie na jeho stlačení je značná.
Skus si nahustit pneu ruční hustilkou .... + k tomu straty na spätnej klapke + straty na netesnosti spätnej klapky + nevhodne nastavené prisávaní vzduchu - málo vzduchu = časté starty, + nevhodný, malý zásobník = časté starty...

1 KWh/kubík vôbec nemusí byť moc a v prípade nie najlepšieho stavu aj viac .....

Odmeraj to ...

Domaci vodarna funguje na principu stlacovani vzduchu v zasobniku? A jak to pak funguje me, kdyz zadnej zasobnik nemam? Navic, muzeme se bavit o narustu spotreby pri rozlejvani kubiku po pul deci, ale kdyz to pustim, tak se zasobnik vubec neprojevuje.
Ze by to mohlo sezrat 1kWh/m^3 bych i veril, do vetsi vysky proc ne... Ale moje 700W cerpadlo za hodinu vyprazdni do dvou metru vysky celou jimku - 7m^3, tak ten kubik ze studny by mohl bejt taky.

A jak to pak funguje me, kdyz zadnej zasobnik nemam?

www.domacivodarna.info

Vodní automaty. Ty jsou schopny dodávat vodu pod konstantním tlakem, nedisponují tlakovou nádobou a v neposlední řadě mají moderní elektroniku, která je schopna rychlé a velmi účinné diagnostiky. U těchto automatů dochází k tomu, že místo horního a spodního tlaku je kontrolován průtok vody. Čerpadlo se automaticky vypíná až v momentu, kdy přestane uvnitř proudit voda.

Ja vim jak to funguje, sam sem si to zapojoval(mimochodem, 3 roky a spokojenost, nevim o tom). A pochopitelne tenhle automat kontroluje i tlak, nejen prutok.
No slo mi spis o to, ze vzduch v nadobe funguje jako zasobnik - tlaku a i prace. Cerpadlo ho natlakuje. Podle stavovy rovnice se zvedne tlak, timpadem i teplota(tu to casem odevzda okoli). Jenze pri vypousteni zase dojde k opaku - tlak klesne a tu zdanlivou ztratu tepla si to zase vezme z okoli. At tam tlakovka je nebo neni(za predpokladu funkcni zpetne klapky) tak to zere furt stejne(nepocitaje rozbehy, 1 kubik najednou). A rozhodne domaci vodarna nefunguje na principu stlacovani vzduchu, to je tam jenom vylepseni pro zamezeni razu a casteho spinani. Funguje i bez vzduchu v nadobe, jenom blbe.

My tu máme společnou studnu několik RD, přečerpává se z vrtů do obrovské studny atd... to je jedno. Když se rozpočtou náklady za el. na jednotlivé RD tak jsme na cca 1500Kč/rok. Spotřeba vody neznámá. Jinak v RD se počítá průměrná spotřeba vody na osobu kolem 150l/den. 500Kč/rok vidím opravdu velice nereálně.

Naprostý souhlas.:-) Klid v domě se nedá ničím zaplatit! Klidně bych si nechal celou tu vodu ve vlastní režii, včetně oprav a údržby čerpadla i studny, když to oni před lety pravděpodobně "za svoje" pořídili, ne? Pokud je to 500,- nebo i 1000,-Kč za rok? Je to míň než stovka měsíčně a za tu cenu Ti nedodají "vodárny" ani jeden kubík vody. Jednou za čas tam šplouchni půldecku Sava, ať alespoň něco uděláš pro desinfekci, a je to.:-)

Ja ti navrchnem najjednoduší riešenie, a netreba nič počítať, ani špekulovať na samotný system -čerpadlo,darling,atd.Prepoj káble čerpadla na tvoj elektromer - odpoj od nich,keď musís aj káble ku tomu kúpiť,aj tak ti lacnejšie vijde ako kúpiť
nové čerpadlo,potrubie,atd.Starý už toľko vodu aj tak nepouživaju,to môžež im vyplatiť, ale chlavné že budeš mať klud do nich.

V bytovce dopláceli na společnou elektriku dost peněz. Ukázalo se, že je díra v potrubí od nautily ve studni, takže nautila běžela téměř pořád.
Obdobně jsem si já náhodou všiml, že běží darling, když nemá proč. Spínal co 15 minut - je to kilowata, tak to asi taky něco najelo.

Rodiče měli obdobné výtky vůči švagrové. Tak jsem je donutil najít faktury a na spotřebě za 5 let zpátky se ukázalo, že prakticky všechno je zdražení, spotřeba stále stejná, až předposlední rok naskočilo asi 1000kWh. Takže pátrat, co se změnilo - odešel mrazák, který běžel asi měsíc v kuse, než si koupili nový. A propočet aktuální spotřeby, protože odečet je jednou ročně a na elektroměr se nikdo nedívá. Výsledek - spotřeba se vrátila na dlouholetý průměr. Ale kdykoliv sepnul darling, už jim to v hlavě šrotovalo.

Mockrát děkuji za odpovědi. Nevyjádřil jsem se s těma důchodcema. Oni si myslí, že to sežere 2000Kč za měsíc. Vodovodní systém je v naprostém pořádku. Zádné běžení naprázdno nebo mimořádně velký únik talku atp... Problém byl u nich.. Měli starý elektrický bojler na 180L příkon 2,2kWh. Měli ho do 1/2 plný bordelu (rez, kámen atp.). Vypl jsem jistič na bojler a rázem denní spotřeba na jejich elektroměu byla místo 25kwh/den tak 7kWh/den... Mazec....... Tak říkám = dobře není to těch co jsem si myslel 500Kč/rok ale určitě to nežere za 2000Kč/měsíc!!!!!! To je pro pana HENESSY ..........

jen tak mimochodem, neřekl jsi jaký má nautila výkon a jen pro tvou informaci každé čerpadlo má na štítku velké H což je výtlačná výška a u nautil je minimální 40 metrů což jsou 4 atm., dále příkon vyjádřený bud ve Watech nebo Kwatech a poslední je výkon dopravovaného média v tvém případu voda za určitý čas, který se vyjadřuje v litrech za sekundu tak si to můžeš sám krásně spočítat bez nějakých komplikací, stačí si jen zjistit čas sepnutí a vypnutí a víš podle parametrů kolik se načerpalo. Samozřejmě to je laická odpověd patří k tomu kolena, kde je nějaká ztráta, ale to je minimální ztráta, že to nestojí ani za řeč. Další otázka je průměr potrubí, kde dopravované médium, aby čerpadlo dokázalo výkonový parametr musí být vyšší rychlost a tím i tlak atp. Tobě stačí pouze čas práce čerpadla!