Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrické topení

Zdravím všechny kutily.
Bydlím v bytě 3+1 cca 75 m2 kde se topí přímotopy s tarifem d45d, ohřev vody je přes průtokový ohřívač. Celkové náklady za elektřinu na rok okol 34 tisíc Kč.
Uvažuji o změně topení a zejména o pořízení elektrokotle s radiátory a bojlerem, jelikož plyn zde není.
A má otázka zní: má cenu investovat cca 70 tisíc Kč na topení? Bude tam úspora oproti přímotopům?

V závislosti od toho, aký prietokový ohrievač používaš, dosiahneš úsporu, ak ho nahradíš elektrickým bojlerom.

Pozri sa, koľko kW má Tvoj terajší ohrievač. Bežný elektrický bojler na cca 150 litrov má 2,2 kW. Prietokový ohrievač, ktorý som používal (http://www.aeg-haustechnik.de/produkte/warmwasserg eraete/durchlauferhitzer/elektronische-durchlaufer hitzer-ddle-basis/), mal 22 kW (slovom dvadsaťdva kilowattov). Keď som si uvedomil, koľko rokov som stál aj pol hodinu pod sprchou, ešte k tomu počas drahého prúdu (dvojtarif, HDO), tak som sa chytal za hlavu.

Možno to chápem zle, ale počítam takto:

Prietokový ohrievač 22 kw, prevádzka cca hodinu denne = spotreba 22 kW za deň (z toho u mňa minimálne pol hodina počas "drahého prúdu").

Bojler 160 litrov, 2,3 kW prevádzka cca 3 hodiny denne (postupné dohrievanie) = spotreba 6,9 kW za deň. Počas intervalu s "drahým prúdom" odpojený cez HDO.

Bojler sa mi zdá výhodnejší nie len z hľadiska menších poplatkov za istič, ale aj z hľadiska spotreby silového prúdu - dochádza k rozloženiu ohrievacieho výkonu na dlhší časový úsek a teda menší odber prúdu. U prietokového ohrievača je okamžitá spotreba 22 kW.

Na ohřátí kýblu vody na určitou teplotu spotřebujete stejné množství energie jak z bojleru, tak i z průtokového ohřívače, akorát bojler ji ohřívá menším proudem delší dobu a to po celou dobu část tepla ztrácí plochou nádrže přez izolaci a část ohřevem trubek, v konečném důsledku musí bojler na stejné množství využité vody vynaložit více energie a to ještě část vody se musí odpustit do kanálu, než začne téct teplá. Na energii je úspornější přímotop.