Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno vybíjení baterie

Dobrý den.
Mam v plánu uplně vybíjet baterii z aku vrtačky a nabíjet abych trochu obnovil kapacitu (nebo se o to aspoň pokusit), akumulátor je NiCd 12V/1000 mAh, chci jí vybít připojením power LED 0,5W (proud 100mA) Rezistor mam výkonový 100R/2W takže jestli dobře počítám proud by měl téct 85 mA, jde mi o to, že po připojení ledka svítí ale odpor se dost zahřívá a zahřívání roste, tak jsem to radši odpojil.. kde je problém? (kromě mejch neznalostí :-) nebo je normální aby rezistor topil jak žehlička? Díky

díky. a ještě jedna otázka.. čim je to že při zapojení týhle Ledky na 9V (klasická devítivoltovka) rezistor (menší hodnota rezistoru- ale prochází stejný proud jako v předešlym případě) téměř nehřeje ale svit ledky je stejnej? je rezistor zatíženej víc čim větší je kapacita baterie?

Na diodě je určitý úbytek napětí. Mezi ní a rezistorem se dělí napětí zdroje.
Zjednodušeně řečeno: Pokud jí s rezistorem připojíš na zdroj s nižším napětím, dioda by svítila méně. Musíš tedy použít rezistor o menším odporu, aby obvodem procházel stejný proud a dioda svítila stejně (aby na ní připadalo stejné napětí).
Proud tedy potom prochází stejný, ale na rezistor připadne nižší napětí (na diodě stejné - proto stejně svítí) a rezistor je tedy méně zatížen. Tím pádem se méně zahřívá.
S kapacitou baterie to nesovisí.

Hlavně vybíjet celý akupak najednou je blbost. Jednotlivé články zapojené do série nemají úplně stejnou kapacitu, tudíš při vybíjení vždy dojde minimálně u jednoho článku k přepólování a k jeho následnému zničení. Chceš-li vybít aku z důvodu odstranění paměťového efektu, musíš vybít každý článek samostatně na napětí U = 0,9 V. Potom celou aku nabít, stejně je to ale nejistý postup a při dnešních cenách nových aku vrtaček bych to neřešil.
Jindra