Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Porucha pračky

Pračka AEG Lavamat 1246EL (přední plnění, hloubka 45cm).
Kdykoliv chce pračka roztočit buben, roztočí ho nejvyšší rychlostí, načež asi zareaguje čidlo kontrolující vibrace a motor vypne.
Šacuji to na porouchaný regulátor otáček motoru. Ale to jen teoretizuji, nevím, jak je to konstruováno. V pračce je jedna deska s elektronikou. Ještě jsem ji nevyndaval, takže nevím, co je na ní.
Má s tím někdo zkušenosti?
Případně kontakt na schopný servis (jsem z Kadaně - SZ Čechy)?
Nebo nějakou site se servisními manuály (přiznávám, že jsem zatím moc nepátral:-[).
Děkuji za případné reakce.

Hmm, jak tak čtu příspěvky - dohady, tak bych doporučil nediskutovat a neradit za každou cenu, ale jenom tam, kde mohu opravdu přispět k řešení:-x (Nemáš-li co říci, řekni to co nejméně slovy!)

Mno, a teď k tématu: Na 90% je chyba ve snímači otáček - tachodynamu, a to nejspíš triviální, mechanická:

1)konstrukce - Tachodynamo se nachází na hřídeli elektromotoru, na straně motoru, která je protilehlá řemenici. Skládá se ze statoru (cívky, dva přívodní vodiče,polarita lhostejná) a rotoru (permanentní magnet s plastovým držákem se závitem, který je našroubovaný do otvoru v hřídeli elektromotoru)
2) Funkce - Elektronický regulátor dá povel motoru k roztočení a zvyšuje jeho výkon tak, aby se v závislosti na zatížení roztočil na naprogramované otáčky. Nemá-li odezvu o otáčkách od tachodynama, vyhodnotí to jako nedostatečný výkon a snaží se motor roztočit (prudké zvýšení otáček na začátku). Pokud nedojde ani tak k roztočení, vyhodnotí to jako zablokování bubnu a motor zastaví.
3)Závada - nejpravděpodobnější je uvolnění rotoru (plast s permanentním magnetem) ze hřídele elektromotoru. Rotor škrtá o stator a plastový závit se buď vyšroubuje, nebo ulomí. V obou případech vypadne a nachází se na dně pračky, nebo pod ní.
4)Odstranění - a) našroubovat a s citem utáhnout rotor tachodynama zpět do otvoru v hřídeli, vycentrovat stator tak, aby neškrtal. b) ulomený závit nelze slepit, je třeba namontovat nový rotor (samostatně se nedodává, pasuje z většiny jiných praček - zdroj: sběrný dvůr).

Přeji mnoho úspěchů v amatérské opravě tohoto poměrně drahého domácího spotřebiče ;-)

Zdravím,taktéž jsem řešil tento problém u pračky Whirlpool,stará 3 roky.Vše jsem zde na této stránce nastudoval a pustil se do opravy,Regulátor otáček je pravděpodobná možnost,ale byl v pořádku,vše jsem prohlédl a nenašel problém.V programátoru je velký komdenzátor(R.46 mkp x2 sh,1uf k 275vac)to je to jak říkají kazítko,kondenzátor vyschne ztratí kapacitu a když motor nabíhá do otáček(největší spotřeba)tak vypadnou spínací relátka.Zkrátka po výměně kondíku za cca 40,-kč pračka opět funguje jak nová,toto je má zkušenost,neříkám že je to lék na všechny pračky s touto závadou,jinak abych se dostal ke kondíku tak jsem musel rozdělat programátor,protože přístup byl zaplastován,ale při troše trpělivosti jde vše opět složit. Snad má rada a zkušenost někomu pomůže.

To je největší bolest veškeré současné elektroniky, vysychání elektrolytických kondenzátorů. Kdyby výrobce plánoval dlouhou životnost, musel by dávat kondenzátory s mnohem větší kapacitou, aby to vydrželo delší dobu, bohužel je to dražší, sice ne o moc, ale šetří se všude.