Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Dá sa naučiť zvárať, bez školenia?

Chcel by som sa pýtať odborníkov,že dá sa naučiť zvárať bez toho aby som chodil na
nieaké školenie? Nechcem byť profesionálom,ale by mi to zišlo okolo domu,aby som
nemusel stále za iným chodiť,keď treba niečo zvárať. Akú zváračku kúpiť? Trafo alebo invertor ,na jednoduché práce. Veľa nechcem do toho investovať.
Za poradu vopred ďakujem.

dá se naučit svařování....měl jsem trafo, nyní mám invertora už bychti neměnil...pořídi se třeba GAMA 160 za nějakejch 6000,-včetně kabelů. Ještě bych doplnil že se dají u invertoru používat oba typy elektrod, jak basické (určené na stejnosměrný proud - připojují se na +) tak rutilové (určené pro trafa, ale připojují se na - invertoru) mě se lépe vaří rutilkama nejsou tak háklivé na navlhání.
NEDOPORUČUJI nakupovat v hyper-super, ale ve specálech kamenných...

Jsa takřka čerstvým majitelem svářečského oprávnění, jsem přesvědčen, že samotné svařování je především věcí grifu (česky zručnosti), který je třeba získat. V každém případě však doporučuji seznámit se alespoň obsahově s bezpečnostními předpisy pro svařování. Zejména oblast "elektronebezpečí", ale i požáru a zdravotních rizik fakt doporučuji i přesto, že jste zkušený řemeslník. Teorie u běžného "domácího" svařování není mnoho a v zásadě stačí znát správnou polohu elektrody a směr svařování. Schválně si zkuste svařit kousek železa a ve svěráku ten svár zlomit. Hned uvidíte, jestli je provařený a jestli napojení sváru bylo bez bublin ...
Jednoznačně se přikláním k předchozímu diskutujícímu s doporučením INVERTORu - sváření je snažší a kvalitnější.
Přeji příjemnou zábavu při samostudiu :-)

Ja odporúčam Inventor, nie trafo ! Ja som si kúpil CO, aby sa dalo aj niečo kolo auta zavariť. Sám sa podľa mňa nenaučíš zvárať. Ja som to skúšal týždeň a nebolo to ono. Potom ma vzal k sebe kamarát čo učí zvárať, chytil mi ruky a trošku povykrúcal, so mnou zváral asi 15 min. a verte či nie naučil ma to skvele. Ďakujem mu za to veľmi ! Prišiel som domov a hneť začal som zvárať a išlo to úplne ináč.

To já zase doporučím na učení to trafo a rutilky, jak se člověk naučí vařit s tim, tak pak už to jakákoli jiná technika jen zlepší. Aktuálně vařím usměrněnym trafem s velkou tlumivkou (začínal jsem jen na trafu) a běžný invertor se tomu vyrovnat nemůže (zápalný napětí přes 100V, max proud 250A a to když se nastaví fakt na krajní možnosti, tak dá i 120V a 300A). Problém je tam velikost, už jsem k tomu svařil podvozek, resp. spíš takovej rudl. Tím se zas nemůže rovnat invertoru, ten je snadno přenositelnej. To je tak k metodě MMA. Jinak nedam dopustit na TIG a obyč. autogen (ten má ale drahej provoz a bez známostí či papírů má člověk smůlu). S MIG/MAG žádnou zkušenost nemam, ale uživatelé si jej většinou pochvalují.

Svařování je věda.Zapálit a vést oblouk je jedna věc.Ovšem vlastnosti svařovaných materiálů jsou věc druhá.Proto je nutný alespoň základ teorie svařovaných materiálů a v SŠ se něco člověk dozví.Poznáte jen tak z fleku svařitelnou,obtížně svařitelnou ocel?A to nemluvím o dalších.Člověk se pak diví za co ho vedou do krimu.

Mám doma trafo z 1republiky.Naučil jsem se na něm sám,naučil jsem syna.vnuka.A tvrdím že kdo neumí vařit na trafu,tak je hňup a patří mu nas.do ruk.A to jazdení na Š 100?Nevlastnil jsem tu plečku,měl jsem M408 a Vaz 1152.A kdyby to neshnilo,mám je dosud.Škodovky byly akorát zasmrádliny.

desi. vše je otázka vkzusu každého, Tobě se líbila ruská, pardon sovětská provenience, samozřejmě proti moskálovi ani vazu nic nemám podle čísla to byla 1200 kombi, já měl také chvíli moskála 412, ale škodovka je škodovka i když ji nevlastním a měl jsem jich hodně od octavii po 136 a motoricky vše upravené a plně spokojenost. Co se týká trafa i já ho mám, vaří se s ním dobře, ale pouze roviny, do pozice nejde. K tomu mám invertor jak píše nahoře Gama 160 a je to o něčem jiném. Jinak jsem samouk, učil jsem se tak, že jsem čuměl svářečům do ruky a ptal se na postupy. Samozřejmě je to o rukách a grifu.

Nechcem tu múdrovať,ale pred piatimi rokmi sme o invertore ani nepočuli, a pred
desiatimi rokmi ani o CO-čke. Zvárali len s trafom a triodynom, ja aspoň tak viem,
a všetko bolo dobre pozvárané.Aj usmerňovanie trafa začali len v posledných rokoch,
ja kontkrétne také som ešte nevidel,ale už som o to čital.O čo je lepšie trafo s usmerňovačom, ako bez?

My sme asi pred 20 rokmi robili usmerňovače na trafa z električiek diody, či ako sa to volalo. Neskutočný rozdiel v zváraní jednosmerným prúdom, alebo trafom striedavím prúdom. Veď nech si vyskúša každý čím sa lepšie zvára. Triodina robí jednosmerný prúd, výborne sa s tým zvára, len je ťažká a veľká.

Pokud budeš svářet jen doma, sváry typu "svařit bránu z jeklu, přivařit panty, atd, co je v domě potřeba, nelam si s tím hlavu. Kup svářečku, balík elektrod a na kusech železa vař. Po čase sám zjistíš co drží a co ne. Možná i v nějaké svářecí škole by za nějaký bakšiš půjčili nějakou literaturu, aby jsi měl nějaký teoretický základ. Jako svářečku nedoporučuji svářecí trafo, kdesi ze supermarketu. Jsou to prázdné krabice s malým poddimenzovaným trafem, ze kterých se kouří po jedné elektrodě, v lepším případě vypne tepelná ochrana a čekáš hodinu, než to vychladne. Navíc se střídavým proudem se to musí opravdu umět. Se stejnosměrným a bazickýma "umí" každý kdo má ruce a netrpí zrovna parkinsonem:-).
Doporučuji z klasiky UTA 200, Dala by se asi sehnat levně po bazarech. V případě poruchy se to dá levně opravit(většinou). Jinak pokud to má být malé, tak invertor. Dají se koupit už od cca. 5 tis. Ale zaměřil bych se na tuzemské výrobce. Při nákupu "něčeho" ze supermarketu, se v případě poruchy po záruce opravy nedočkáš. Z hlediska případných oprav: je nutno počítat s tím, že odejde li po záruce invertor v ceně cca 6000,- , oprava v servisu bude stát cca 4000,-. Naproti tomu oprava UTA 200, pokud zrovna neodejde trafo nebo tyristory může stát 500,-.
Na domácí sváření stačí výkon do 150A, elektrody zpravidla 2 a 2,5 mm.

Omicron doporučujem, ja mám sice drahší model OMI 165 Omicron MIG, ale ešte ani raz sa neprehriala a to ani v horúčavách. Je to kvalitný masívny výrobok. Ak by som chcel niečo lacnejšie a menšie určite by som vzal od nich invetor do 150A stačí až až.

Snad ještě poznámku...s trafem na prodlužce jsem měl velké problémy..s invertorem nikoliv....podotýkám, že je NUTNO mít prodlužku rozmotanou. Jinak je to cívka a je průser v dohledu....přehřeje se a zhoří...
Poznatek: práce s invertorem je nepopsatelná proti trafu...ale je fakt, že kdo se naučí na trafu, invertor mu problémy dělat nebude...

Gertine, povím z vlastní zkušenosti, naučíte se, přesněji většina lidí se to naučí, já jsem jen vyjímka. Mě to moc nejde. Ještě tak silný plocháč k silnému plocháči. Klepe se mi ruka, krásná housenka ale vedle... svařím hodím na zem a upadne to...zapomenu dýchat a najednou se dusím...
Můj synek má státní zkoušku na sváření, dělá sváry pro rentgenování a nepochopí proč mě to nejde. to že se to občas povede, nelze říci, že to umím.
Nechávám to na synkovi.

Vám je dobre, vy tam máte syna,ale ja musím stále za niekým isť aby mi to pozváral,musím to ešte aj zobrať knemu a tam modliť aby to urobil.Zbytočne že
človek za to zaplatí, už na búdúce nechce urobiť.Povie že nemá čas a iné výhovorky atd. Aj ja na tom rozmíšlam že zainvestovať do invertoru 200-300euro a potom len to tam stojí, ale to hore píšu skoro všetci,že s trafom sa nedá naučiť zvárať, a to by som už vedel za 50euro kúpiť. Asi na to vy..... Budem na ďalej skrutkovať.

Ale da se to naucit i s trafem, ja sem se to naucil. Akorat to trafo za 50E je takovy dodelej doma - musi se do nej pridat ventilator, jinak po 3 vypaleny elektrode vypina tepelna pojistka a musi 10-15minut chladnout a pak zase jedna elektoda a zase cigarpauza... S ventilatorem to na takovy to domaci vareni funguje dobre.
Vono to vubec vyjde na vic penez(tipuju tak 100E minimalne), clovek si musi minimalne prikoupit svareci kuklu(se stitem se vari blbe, ta druha ruka chybi), do ni skla, kladivko, rukavice(ty specialni svarecsky za to opravdu stoji)... A balik elektrod na zkouseni. Zacit varit navarovy housenky, teprve kdyz clovek umi navarit housenku z jedny elektrody bez preruseni a je vicemene rovnomerna, tak se snazit svarit ty dva plochace k sobe. A pak teprv varit ty branky a tak.

To viem,že tie trafá za 50euro skoro sa zahreju,ale pridať tam ventilátor by mi nerobil problé,lebo natoľko sa vyznám v elektroinštalácii,a dá sa aj zohnať také menšie ventilátori. Možno,že by som vedel kúpiť aj za takú cenu Brumov RTB 3 -ku,
a hovoria,že to boli najlepšie trafozváračky.Popr časom by som urobil aj usmerňovanie.

Samozřejmě, že se dá naučit s trafem, jakpak se to asi učili dřív, když invertory nebyly? Já začínal s basickejma a kyselejma elektrodama s triodinou, pak přecházel na trafo za 1500,- na rutilky, je to to samý, jen je to náchylnější na vlhkost elektrody a čistotu povrchu. Invertor je super, ale na sváření 2x do roka (upadlej pant na brance či packa na plotu) mi přijde zbytečný. Důležitý je vařit,vařit,vařit a sledovat jak se zlepšuje pevnost,průvar a vzhled. Opravdu začít návary, pak silné plechy a nakonec slabší. Syna jsem to tak učil a sváří super.

Aj ja to hovorím,že predtým neboli invertori, a naučili sa svárať, aj kamos mal trafozváračku pred tým ako kúpil CO. Neviem,že niektorý prečo tvrdia,že s trafom je také ťažké zvárať.Mám jedného sterého známého, už je nad 70-kou - tak isto má trafo - stále mi vravý kúp si trafozváračku a sa to naučíš.Iste,že nebudem 250-300eur investovať do invertoru.

Nazdar
Zozen si z kniznice knihu Zvarac I a Zvarac II. Su trocha starsie, ale nic to nemeni na podstate. Je tam uplne vsetko, co sa tyka zvaranie oblukom. Ja som sa ucil z toho plus samozrejme prakticky som si to stale skusal. V nejakej mestskej kniznici by to mali mat. No a samozrejme v dnesnej dobe jedine invertor. Ale zas nie prvy sikmooky. Dobre kable, klieste, kuklu a urcite aj kozenu zasteru.