Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem myčka na nádobí- zničený ovládací panel (knoflíky :-) )

dobrý večer. poraďte ,prosím, kdo víte... teď byl u nás opravář -myčce na nádobí odešel ovládací panel- jde do něj proud jak má,ale on je zničený vlivem horké páry,která na něj šla, při otevření po umytí. že opravit nejde a nový panel stojí 5000 ! to už je jak nová myčka. nová sice stojí víc ,ale nemáme ani na tu opravu. nejde někde splašit starší náhradní panel? nebo neplete se opravář? že by se to dalo přece jen rozebrat a opravit? dík .

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Těžko říct na dálku, ale zpravidla nejjednodušší opravy jsou, pokud se zařízení chová úplně mrtvě. P…
Zerozero 05.12.2011 01:17
Zerozero
Ještě k tomu čištění jak píše Kurt. Na té straně elektroniky, kde jsou ty cínové pecky a nejsou tam…
Zerozero 05.12.2011 01:28
Zerozero
Tak natištěný odpory jsem ještě neviděl. A aby šly umýt vodou, či lihem, tak to už vůbec ne. Pokud j…
Prasak 05.12.2011 05:44
Prasak
Natištěný odpory jsi neviděl? Podívej se třeba do mob. telefonu, takové černé obdélníčky mezi plošný…
Zerozero 06.12.2011 12:40
Zerozero
Ale to nejsou tištěný odpory. To jsou SMD odpory, ty se netiskou, ale osazují tímto. Jelikož se jedn… nový
Prasak 07.12.2011 00:03
Prasak
Takhle nějaké fotky co je na nich něco vidět by nebyly špatné. A těch opravářů bych se zastal. Pokud… poslední
Yarda 07.12.2011 09:48
Yarda

Těžko říct na dálku, ale zpravidla nejjednodušší opravy jsou, pokud se zařízení chová úplně mrtvě.
Postup: přívod, hlavní vypínač, na desce elektroniky zdroj (diodový můstek, stabilizátor (int. obvod)-nejčastější závady bývají právě v napájecím zdroji elektroniky. Samozřejmě optická kontrola spojů, ale přeletovat jen takový spoj, který je viditelně vadný. Při přeletování všech spojů se často udělá víc škody, než užitku. Okolo řídícího procesoru raději páječkou nedělat nic. Tam je studený spoj málokdy.
Většina elektronických součástek, mimo procesoru a podobných obvodů, se dá ověřit pomocí obyčejného multimetru. Ale přece jen to není pro úplného laika. Ono totiž dnešní servisáci nejsou opraváři,
ale "výměnkáři" Umí pouze vyměnit celý náhradní díl a nic víc. A i kdyby to uměli, je pro ně lepší, než namáhat mozek, vrazit tam téměř bezpracně díl za 5 litrů a mít v kapse cca 2tis. na marži.
Samozřejmě je li závada v řídicím procesoru, je kutilská oprava prakticky nemožná, už proto, že stěží seženeme naprogramovaný procesor.

Ještě k tomu čištění jak píše Kurt. Na té straně elektroniky, kde jsou ty cínové pecky a nejsou tam součástky, tak tam u dnešní elektroniky součástky zpravidla jsou, ale jsou tak malé že na první pohled nejsou vidět. Při neopatrném čištění by se mohly poškodit. Například tam mohou být odpory, ve formě natištěných černých obdélníčků. Pokud je umyjeme pryč, můžeme to zahodit.;-)

Tak natištěný odpory jsem ještě neviděl. A aby šly umýt vodou, či lihem, tak to už vůbec ne.
Pokud jsou odspodu součástky, tak jsou přilepeny lepidlem a poté zapájeny (v pájecí vlně). Umýt takový součástky lze leda ocelovým kartáčem.

Natištěný odpory jsi neviděl? Podívej se třeba do mob. telefonu, takové černé obdélníčky mezi plošnými spoji. Samozřejmě se netisknou na ingoustovce, ten výraz jsem použil pro představu a umýt by se daly samozřejmě jen nějakým drhnutím ale opatrnosti je v tomto případě potřeba.:-);-)

Ale to nejsou tištěný odpory. To jsou SMD odpory, ty se netiskou, ale osazují tímto. Jelikož se jedná o uhlíkovou vrstvu na keramické destičce, tak to vodou, ani lihem umýt nejde. Leda tak mechanicky ulomit.
A i tak to vydrží docela dost, protože při opravách ve výrobě se to běžně čistí isopropylem a drhne kartáčkem (očištění od tavidla).

Takhle nějaké fotky co je na nich něco vidět by nebyly špatné.
A těch opravářů bych se zastal. Pokud jsou ze značkového servisu, tak asi mají mějaké předpisy kterými se musí řídit. Teď, kdy se k nám dostávají manýry z USA kdy každý žaluje každého za cokoliv - pokud by třeba opravená myčka chytla plamenem i kdyby to s opravou nesouviselo, na nějaký soudní spor by to určitě vydalo. Případně pojišťovna by to mohla brát za vítanou záminku jak se vyvléci z placení škody.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru