Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Existuje přímočará pila s předřezem?

Ahoj,
viděli jste někdy někdo někde přímočarku, která by měla něco jako předřez, tj. při řezání např. lamina by se druhá strana nevyštipovala?
Našel jsem zatím různé předkyvy, předkmity a já nevím jaké bejkárny, které ale imho jen umožňují řezat "silněji" a na kvalitu řezu mají naopak negativní vliv.
Díky.

dobrý večer,
tenhle pán má pravdu - všude kde kupujete lamino desky mají ty stojaté pily s předřezem. Nikde není problém s nařezáním na jakýkoliv rozměr na počkání.
Vlastně jsem ještě nikdy nevezl na vozejku za autem desky v základních rozměrech
(2070 × 2800 mm) - vozejk mám standardní, rozměr 1200 x 2000 mm.
Mám vyzkoušeno, že se cenově a hlavně z hlediska technologického vybavení vyplatí nechat rovnou olaminovat hrany. Žehlička hrany neřeší.
Nehci dělat někomu reklamu do meilu Vám můžu dát adresu na solidní firmu kam jezdím.
Cca 20 km od východního okraje Prahy. fz

Ohranění si nechávám dělat taky, mám jistotu, že to bude držet. 2mm ABS hrana vyjde i s prací asi 20Kč na metr, ale zase je to odolný a pěkně zakulacený. Ideální na hrany stolů, kamkoliv, kde se předpokládá častější kontakt s člověkem.
Nebo levnější 1mm ABS, jen už to má ostřejší hrany, ale též je to pevný (je to z plastu, netřepí se to, narozdíl od papírových hran).

Řezat lamino desky přímočarou pilou je nesmysl. Přímočará pila, když už tak slouží jedině k vyříznutí otvoru pro dřez či zad pro kabely či vodu.
Nesmysl je i řezání z jedné a otočení a doříznutí z druhé, protože se nikdy přesně netrefíš.
Řezání přes nějaké prkénko sice lehce pomůže nevištipovat tolik materiál, ale po nalepení hrany, bude vyštípanost hodně vidět, Hrana musí prostě být čistá.
Abs 2mm je dnes už trochu samozřejmost leč trochu drahá. Korpusy lze olepovat i ABS síly 0,5 v ruční olepovačce na vysoké úrovní, ale 2mm jsou dva mm.
Izolepou hranovat snad netřeba komentovat.
Máš tedy 3 možnosti
1. Nechat si naříznout a olepit u truhláře s kvalitním vybavením.
2. Udělat to tak jak to půjde nejlépe
3. Když spočteš peníze a myšlenku že výsledek nebude nic moc raději se do toho nepouštět.

Vzhledem k principu předřezu bych ani nepředpokládal, že se něco podobného dá vyrobit, respektive bych rád viděl, kdo by něco podobného držel v ruce, když to poběží:-O. To už by asi bylo lehčí (i když ne jednodušší) řezat přímočarkou s rezervou, a zbytek dobrousit…

Jestli chceš při řezání lamina zamezit trhání materiálu a nemáš k dispozici předřez (u přímočarky blbost), tak prováděj řez skrz tenké prkno, lištu či něco podobnýho. Čím jemnější zub a vyšší rychlost, tím míně se materiál trhá, takže klidně pilku na kov a vypnutej předkmit. Nicméně na tohle řezání je přímočarka nevhodná, když už tak aspoň ruční kotoučovku, když ne stolní. A když si dáš tu práci (já raději řez stáhnu do odpadových prken svěrkama), tak můžeš na maflu nastavit nejdřív pár mm, desku naříznout, otočit a následně doříznout skrz. V tomhle případě ale doporučuju k desce svěrkama přitáhnout lišty, podle kterých maflem pojedeš, jinak se netrefíš.