Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto zapojení spínače vrtačky

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné zapojit do vrtačky, která má spoušť (spínač) s kolečkem pro regulaci otáček pouze nějaký nearetovaný spínač (230V), pokud ano, popsal by prosim pro jistotu někdo schéma zapojení (aby tam byl i ten původní rozběhový kondenzátor). Jinak se jedná o vrtačku Extol SDS Plus 800W, byl problém s rozeběhem vrtačky, rozběhla se jen někdy, jinak v ní vrnělo, odzkoušel jsem ten kondenzátor, ten by měl bejt v pořádku (nabíjí a vybíjí se), pak jsem rozebral ten spínač (spoušt) a ten byl vevnitř celý rozpadlý(jak plast tak kovové pacičky kontakty)Přikládám fotku..

aby tam byl i ten původní rozběhový kondenzátor

Rozbehový kondenzátor sa u komutátorových motorov nepoužíva.

Kondenzátor ktorý tam je, je odrušovací. Na krytke regulátoru, ako jasne vidieť na foto, máš popis co je co.

Ak ti to nestačí, nešahaj na to.

díky, tam jsem psal předevčírem (uvidíme jak to bude s dostupností a cenou), to tlačítko jsem myslel nearetovaný, takže by vrtačka chodila jen při zmáčknutém tlačítku. Šlo mi o to, zda je to možné po stránce elektrické pouze spojit fázi přes tlačítko do vrtačky a nulu s nulou když se vyhodí ten triakový? regulátor.. nebo jestli by v obvodu muselo ještě něco být (nějaká součástka/y)

stačí jen nulu a fázi přivést na uhlíky motoru.

Zlá rada. Rada ako zničiť rotor.

Motory v ručnom náradí sú seriové komutátorové motory, stator býva rozdelený na 2 sekcie a rotor, teda "uhlíky", je vždy zapojený "uprostred", teda medzi vinutím. Je to za účelom zníženia rušenia.

no vlastně jestli jde pak proud přímo na uhlíky nebo je to zapojení tak jako v předchozim příspěvku nevim, ale myslim si, že je to jedno, když vytáhnu regulátor a spoj bude v těch místech kam tak i tak fáze šla... šlo mi teda jen o to, jestli to možné je.. akorát koukám že tyhle tlačítka co jsou na 230 bývají na menší proudy ale našel jsem nakonec jedno 250V/4A to by mělo snést to zatížení doufám :-) Díky moc všem za reakce

tak jsem se k tomu bohužel dostal až teď- jelikož mam víc věcí.. dal jsem jednopól. tlačítko (dvoupól který by vyhovovalo jsem nemohl sehnat a když jsem objevil bylo na malou zátěž), s tim, že jsem zasilikonoval jednu dirku ve vidlici na ochrannej kolík- takže když zásuvka nebude blbě zapojená, měl by vypínač rozpínat vždycky fázi.. dotaz je to, jestli tam teda nemusí bejt ten odruš. kondenzátor- jestli třeba neriskuju poškození nějaký elektroniky, která by byla, při vrtání touhle vrtačkou, zrovna zapnutá a pokud musí, jak ho zapojit :-) díky! P.S. vrtačka je teď normal funkční..

Jednoduše, když vyhodíš ten regulátor, povedou z motoru dva dráty, nemusí Tě zajímat kam vedou. Vzhledem k tomu, že se jedná o spotřebič s dvojitou izolací, měl by být spínač dvoucestný, tedy vypínat fázi i nulák.
Máš li takový spínač, připojíš přívodní dráty na vstup spínače a na výstup spín. ty dva dráty od motoru.
Ale pro funkci stačí, propojíš li nulák s jedním drátem od motoru a fázi přes jednoduchý spínač na druhý drát od motoru. Ale odporuje to normě, protože vidlice těchto spotřebičů nemají ochr. kolík a tak jdou do zásuvky zastrčit obráceně, takže se pak nevypíná fáze ale nulák. Pokud je vrtačka jinak v pořádku, (kryty), tak bych to jako provizorku toleroval.(doma. ve firmě to podléhá revizi) Ale jak bylo řečeno výše, tlačítko, ne vypínač. Vlastní zkušenost. Sám jsem si vrtačkou s páčkovým spínačem namlátil, protože jsem to nestihnul vypnout:))

to kvůli tomu kondu nebo obecně? někdo tu psal že by mělo stačit na doma pouze jednopól tlačítko.. jde o to že vhodný rozměrově a zátěžově jsem sehnal jen jednopól, tak jestli to nebude problém nechal bych tam tohle..