Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem elektrika vs. kachličky

Ahojte , dělám doma přetavbu celého domku a dělá se nová elektrika a omítky. Těd mám problém v kuchyni. Jaké je pořádí prací při táhání elektriky pro kuchyň? Zasekají se dráty někam nahrubo, pak se udělá omítky a až když se dělají obklady tak se dořeší přesné usazení krabic pro zásuvky a vypínače? Jde mě o to aby byly pak ve středu kachlyčky a ne třeba ve spáře. Nebo se to provádí jinak? To samé platí i pro koupelnu.

Jde mě o to aby byly pak ve středu kachlyčky a ne třeba ve spáře.

To neřeš, natáhni zásuvky a vypínače tam, kam potřebuješ, díry do kachliček se vyříznou podle potřeby až při obkládání. Kdybys to plánoval předem, tak se z toho:
- zblázníš
- stejně by to někde nevyšlo

Přesně jak piše Prasak, nahrubo si vysekej díry pro krabice na zásuvky a vypínače a dráty nech čouhat ven. Teprve až po obkladech se krabice zadělávají tak ,aby přesně lícovaly s plochou obkladu.

Jak jsem to dělal já: kabely jsem zasekal zhruba do míst, kde jsem je chtěl mít, ale nezazdíval úplně okolo kabelu. Obkladači pak při lepení dlaždic vyřízli otvor přesně doprostřed, s kabelem se dalo uhnout +/- 10 cm na každou stranu, takže jsem krabičku zasádroval tak, aby lícovala s otvorem v kachličce a zároveň do ní šel dobře nastrčit přívodní kabel. Šlo to docela dobře, nebo se toho. Ve spáře by vypadala zásuvka blbě, ale taky se dá přežít. ;-)

No sádrovat krabice do obložení se dělá špatně. Já jsem vždy vysekal,zasádroval krabice a nechal jsem je třeba +-1 cm koukat ze zdi pak přišel zedník,udělal obklad a pokud krabičky byly utepené, tak jsem zásuvky vypodloužil matičkama... vždy do roviny a sedí to dobře.

Ale každej má svůj postup :)

o hloubce tu zatím nebyla řeč. krabice se špatně sádrují do díry v obkladu to je pravda, proto se to dělá obráceně. k těm matičkám, to už se dnes moc nedělá a ani nevidí. stačí se domluvit s obkladačem aby vyřízl obklad na vnitřní rozměr krabice a zásuvka se opře o obklad. jen se dají delší vruty. krabice je tedy těsně pod obkladem.

zásuvka se opře o obklad

No mě vždycky poučovali kolegové, že to mám ještě podkládat. Že údajně zažili situaci, že ta dlaždička praskla a ta zásuvka (jako to ústrojí ) se propadlo a pak tam nedržela. Proto jsem tam dával ty matičky aby to krom na té dlaždičce ještě někde bylo podepřené...

P.S.: O víkendu budu dělat bytovou rozvodnic v paneláku, tak jsem zvědav jak to půjde.Snad jo. Já spíš opravuji domácí spotřebiče, ale jsem vyučený jako elektromechanik.

A to byste chlapi koukali jakej tělocvik se dneska musí s elektrikou v obkladech vyvádět pokud je zákazník i jen trochu náročnější. Do detailů zpracované kladečáky s osazovacím plánem instalací a vyměřování na milimetry je naprosto běžné.