Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "pokrývači"

dobrý den,
jelikož jsem laik a setkal jsem se s několika rozdílnými názory, tak se zeptám ještě zde - máme novou střechu z asfaltové šindele, pod ní prkna přímo na krokvích - prkna nebyla impregnována, neboť pokrývači tvrdili, že se to v tomto případě nemusí (i když bude střecha posléze zateplena vatou) - je to pravda? stačí dodatečná impregnace zespodu lignofixem E - profi? dále jsem našel mezi některými prkny škvíry i přes jeden centimetr - pokrývači opět tvrdí, že to ničemu nevadí - je i toto pravda? dále jsem chtěl vytvořit nějaké nášlapy, aby byly zpřístupněny antény a komín, ale prý nic takového neexistuje a ať si udělám z prken závěsný žebřík - opravdu nic takového neexistuje? (jinak výtečná firma, rozbili nám dvě okna, sundali starou střechu i přes to, že jsem upozorňoval, že začne pršet, jeden okap má obrácený spád, takže neodtéká..atd. atd.)
děkuji za odpověď :-)

Předmět Autor Datum
Zcela určitě bych dřevo natřel nějakým hmyzoničičem proti tesaříkům a červotoči. Lignofix je právě o…
Filuta 16.11.2011 15:32
Filuta
Muzu se zeptat, jak se tam svrchu zavrta? Tam je prece ten sindel. Krom toho hmyz klade vajicka do p…
Maly Pepa 16.11.2011 22:42
Maly Pepa
Lignofix E je slabota, jedině Lignofix profi, nebo obdobu od Bochemitu. Do praskliny se sice dostano…
kejki 17.11.2011 01:18
kejki
Pokud prasklina vznikne po inpregnaci, tak v praskline neni zadna ucina latka proti skudci. Je treba…
Maly Pepa 18.11.2011 21:28
Maly Pepa
Tak na druhou stranu, řezal jsem napadené trámy a oni toho zase tolik nesežerou.
kejki 20.11.2011 23:57
kejki
Někdy jsou ti zmetci docela při chuti. Jsem v mládí přistavoval patro, trámy cca 60x60 byly prožrané…
Filuta 21.11.2011 00:41
Filuta
Trámy 60*60 nebo latě 6*6 cm?
kejki 21.11.2011 01:04
kejki
60cm*60cm :-[ Poctivá dubiska.
Filuta 21.11.2011 01:56
Filuta
My jsme nakrátili trámy 15*15 a při tom jsme zjistili, že je to jen povrchové - šlo o tesaříka v suc…
kejki 21.11.2011 20:42
kejki
a v kterem kraji se davaji poctiva dubiska 60x60 na podlahu ci strop?
Maly Pepa 21.11.2011 22:11
Maly Pepa
Píše nakradli kdovíkde, ale ani na zámcích jsem tenhle rozměr neviděl :-) Ale je pravda, že se to di…
kejki 22.11.2011 23:36
kejki
to ze nezatejkalo jeste neznamena, ze je drevo chraneno. Velky problem je nejen kdyz zateka, ale i k…
Maly Pepa 21.11.2011 22:17
Maly Pepa
lignofix e profi..tím jsem to ošetřil..viz výše
chroustjazz 21.11.2011 20:02
chroustjazz
Co se tyce inpregnace je na to spousta nazoru zda ano ci ne. Ja se priklanim ze je zbytecne. Pokud s…
Maly Pepa 16.11.2011 22:30
Maly Pepa
Vemte si stare kostely. 300 let stare krovy a stale drzi. Ty ovšem byly chráněny velice dobře. Nejp…
Filuta 17.11.2011 00:13
Filuta
Nebo se dělají nové krovy, jako u nás, a na vodorovné trámy už nezbyly peníze.
kejki 17.11.2011 01:15
kejki
Nejprve se používala býčí krev Nechci se přít, ale mám pocit, že to byla volská krev. Údajně to m…
čumil_old 17.11.2011 12:40
čumil_old
Krev se pouzivala. Ted nevim, jestli byci a nebo volska. Myslim ze spis byci. Ale byla to jedna z pr…
Maly Pepa 18.11.2011 21:45
Maly Pepa
V téhle diskuzi impregnaci krví rozebírají dopodrobna. Pokud by byl zájem... ForumDetail-247 poslední
Jack 22.12.2011 17:59
Jack
Já jen dodám takovou drobnost, dnes se krovy a ostatní střešní záležitosti dělají ze dřeva, na které…
Otazník. 17.11.2011 18:44
Otazník.
Dobrý den , na šindel jse prodávájí nášlapné lávky které umožnují pohyb po střeše.Tyto lávky se dají…
drát 21.12.2011 20:10
drát

Zcela určitě bych dřevo natřel nějakým hmyzoničičem proti tesaříkům a červotoči. Lignofix je právě ochrana proti této hlodavé zvěři, mělo se to však nacucat celé, zespoda aspoň něco. Bohužel, tesaříci se tam svrchu budou moci zavrtat.

Škvíry 1 cm asi nevadí, leč svědčí o ledabylosti dělníků. Též pro jejich silnou fušeřinu svědčí blbě udělané žlaby a před deštěm servat střechu a nezakrýt jí plachtou. To bych je tak hnal, že by se zastavili až za tejden...

Muzu se zeptat, jak se tam svrchu zavrta? Tam je prece ten sindel. Krom toho hmyz klade vajicka do puklin dreva. Jelikoz se inprechnuje syrove drevo, zak po seschnuti se vytvor pukliny a tam neni inpregnyce a brouk muze klast vesele dal :o) Co se tyce sterbin mezi prkny - Je treba si uvedomit, ze drevo se dokaze vysichanim smrstit na sirku a tloustku az o 10%. To jest u 10 cm az o 1 cm. Takze sterbinam se clovek neubrani

Lignofix E je slabota, jedině Lignofix profi, nebo obdobu od Bochemitu. Do praskliny se sice dostanou vajíčka, ale dřevo je nasáklé tou chemií, takže larva kousne a chcípne. Na teorii o suchém dřevě nevěřím, mám ty parchanty v krovech kůlny, kam rozhodně neprší. Ale zatím, co jsem ošetřil, je v pořádku.

Někdy jsou ti zmetci docela při chuti. Jsem v mládí přistavoval patro, trámy cca 60x60 byly prožrané, že vevnitř byla zdravá tak hůlka na koště. Když jsme to strhávali aby se to vyměnilo za hurdy, tak po dvou ranách sekerou to letělo dolů. Stavba stará cca 50 let. Nezatejkalo tam, ale nebylo ošetřeno ničím a trámy tenkrát nakradli kdoví kde.

Píše nakradli kdovíkde, ale ani na zámcích jsem tenhle rozměr neviděl :-) Ale je pravda, že se to dimenzovalo odhadem a v domě ze 17 století má strýc 30*30 a dělal na to betonovou desku, to se ani nehne. (Tedy jestli mu to nezničí kondenzát, anžto bydlí v patře a přízemí je studené.)

to ze nezatejkalo jeste neznamena, ze je drevo chraneno. Velky problem je nejen kdyz zateka, ale i kdyz je zvysena vlhkost. To lze videt na drevu ve stajich, chlevech a podobne. Drevu nevadi jenom voda, ale vlhkost vseobecne. staci mit vyvedene odsavani z kuchyne ci koupelny nebo kanalizaci na pudu a pak se clovek jenom divi.

Co se tyce inpregnace je na to spousta nazoru zda ano ci ne. Ja se priklanim ze je zbytecne. Pokud se strecha provede tak jak ma, nemusi se provadet inpregnace. Vemte si stare kostely. 300 let stare krovy a stale drzi. Co se tyce skvir u prken. Sami osobe skviry nevadi, pokud se udelali pri montazi bedneni. Pokud se udelali pri sesychani dreva, tak vznika problem. Seschnutim prken se muze mistech probiti sindele poskodit sindel o hrebik. Co se tyce naslapu, tak si myslim ze existuje. Ale nejsem si stim jist

Vemte si stare kostely. 300 let stare krovy a stale drzi.

Ty ovšem byly chráněny velice dobře. Nejprve se používala býčí krev (skutečná, ne bikavér) a pak jantarová karbol. Též již od středověku je známa ochrana fermeží (lněný olej), ale ta se používala spíš proti povětrnostním vlivům, než na hmyzáky. Kde nebylo použito nic, tam trámy tesaříci s chutí sežrali. Když ještě něco zbylo, tak při restauraci se celý kostel pokud možno ucpe a napustí kysličníkem siřičitým a nechá se to působit týden až všechno vychcípá.

Nejprve se používala býčí krev

Nechci se přít, ale mám pocit, že to byla volská krev.
Údajně to má cosi společného s obsahem hormonů v této tekutině a následné přitažlivosti či nepřitažlivosti pro dřevožroutí samičky.

Krev se pouzivala. Ted nevim, jestli byci a nebo volska. Myslim ze spis byci. Ale byla to jedna z prisad, ne jedina. A nekde jsem se docetl ze se pouzivala na dubove ci bukove drevo a pouze aby drevo vypadalo jako stare. To ze neci krev odrazuje skudce nebo zabranuje napadeni dreva je pouze fama. Co se tyce lneneho oleje, tak jelikoz jeho vyroba byla zdlouhava a narocna, tak se prevazne pouzival na natirani sindelu. Ze by se snim inpregnoval nejaky krov, to slysim poprve. Ale mozne je vse.

Já jen dodám takovou drobnost, dnes se krovy a ostatní střešní záležitosti dělají ze dřeva, na kterém včera zpívalo ptactvo. U těch kostelů se jednalo o desítky let uložené dřevo a z něho teprve výběr. Třeba dub býval pro tyto účely utápěn v místním rybníku, pak pozvolna schnul v překládaných hráních i padesát let.

Dobrý den , na šindel jse prodávájí nášlapné lávky které umožnují pohyb po střeše.Tyto lávky se dají koupit v HPI MAGE.Jinak každé sirové dřevo se rozeschne že vzniknou mezírky.Pod šindel je možno montovat OSB desky.Při montáži okapu použíju provázek a vodováhu a udělam si spád takovej aby voda tekla tam kam má.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru