Zabezpečení domácí vodárny před zimou
Dobrý den, uvažuji o koupi nové domácí vodárny, která bude instalována v objektu v zimním období neobývaném. V úvahu připadá buď kompaktní vodárna, nebo čerpadlo s přídavnou tlakovou nádobou, v obou případech zn.čerpadla Grundfos. Vodu z čerpadla vypustit lze, ale jak je to s tlakovou nádobou? Má vypouštěcí ventil, nebo není třeba vypouštět? Kompaktní vodárna má také malou membránovou tlakovou nádobu. Děkuji. Sůwa
Ten caplík dole na nádobě je vypouštěcí zátka.
Děkuji, snad je to z tlakové nádoby. Má takový "caplík" taky čerpadlo a externí tlakovou nádobou? Sůwa
Tato nádoba má vevnitř gumový (silikonový) vak do kterého se voda napouští Ve vlastním kovovém hrnci je natlakován vzduch (ventilek je pod krytkou vzadu).Po uvolnění vypouštěcího šroubu vzduch vymáčkne vodu z měchu v zásobníku a ta troška co zůstane má dostatek prostoru na roztahování. Je dobré taky pamatovat na vypuštění vody v trubek, bojleru, splachovače a taky hodit sůl do WC.
Děkuji, tak nějak jsem si to představovala, ale potřebovala jsem jistotu. Všechno ostatní mám ošetřeno, sůl dávám i do všech sifonů. V současné době používám letitý Darling a čerpadlo typu SVA. Celé toto zařízení je ve zvláštní místnosti uprostřed chalupy, každý podzim ale musím čerpadlo demontovat, zablindovat, zavodnit a odnést k sousedům a na jaře zase vrátit zpět. S přibývajícím věkem je to pro mne stále obtížnější, proto chci být připravena, až bude potřeba vodárnu vyměnit. Teď už jen musím dořešit, jestli se rozhodnout pro kompaktní vodárnu, nebo s tlakovou nádobou, prozatím se mi zdá druhá možnost vhodnější. Uvítám ale každý názor. Sůwa
POZOR
Jak jsem napsal, v tlakové nádobě NENÍ voda pouze vzduch a vsazený gumový vak. Voda se napouští a vypouští tou samou hadicí. Případný ventil je na natlakování vzduchu, caplík není vypouštěcí zátka.
Jak pracuje - čerpadlo čerpá vodu do trubek a po zastavení kohoutku nebo při malém odběru načerpá cca20 litrů do gumového zásobníku v tlakové nádobě. Po zastavení čerpadla zůstane voda v zásobníku a stalčuje po obvodě vzduch. Při otevření kohoutku vzduch vytlačuje z měchu vodu do umyvadla. Když je vody v zásobníku málo klesne tlak a pustí čerpadlo. Je to proto, aby se při každém umytí rukou nespouštěl motor.
Jinak na chalupu bohatě stačí vodárna do 3000,- Kč např. http://www.nakupka.cz/zahradni-technika/domaci-vod arny/
Jo a vzduch se tlakuje pumpou na auto na hodnotu dle návodu.
Obávám se, že jsme si teď nějak nerozumněli. Princip je snad stejný jako u Darlingu, nikdy jsem nemusela během sezóny dotlakovat, protože na zimu je nádoba vypouštěna a vzduch se doplní. Nerozumím tomu, že se voda napouští i vypouští stejnou hadicí. Když budu vypouštět větší množství než je v nádobě, musí někudy voda přitékat...Je mezi nádobou a čerpadlem zpětná klapka? Za link děkuji, ale já stejně volím Grundfos. Sůwa
Vodárna Grundfos jejíž foto máte v úvodu je dobrý typ.Pouze nejde li el.proud, neteče voda.Její nádoba má obsah 2L což je vidět na fotce.
U klasických Darlingů je nádoba na vodu podstaně větších rozměrů a voda je v ní - dotýká se plechu, jako v hrnci. v horní části je pak vzduchová kapsa, která se stlačuje. Proto na čerpadle byl přisávací ventil, na kterém byl nasazený gumový mini cumel s dírkou který tvořil zpětný ventil a zašroubováním, či povolováním se seřizovalo přisávání.
U Grundfosu si připlatíte za značku na rozdíl od levnějších např. ALko. Kupte vodárnu, kde na válcovém zásobníku sedí čerpadlo a neprohloupíte a když se vám líbí Grundfos tak Grundfos.
Vidím, že jste zvídavá, tak pro klidné spaní - čerpadlo tahá na jednom konci vodu a pouští jí na druhém do rozdvojky tvaru T jeden konec jde ke kohoutkům a druhý do zásobníku. Pokud je kohoutek otevřen a čerpadlo čerpá teče voda do umyvadla. Pokud kohoutek zavřete teče voda do vaku v zásobníku a překonává tlak vzduchu. Až je vak plný, tlak stoupne a tlakový spínač čerpadlo vypne. Když pustíte opět vodu do umyvadla napřed vyteče voda z vaku kde je vytlačována stlačeným vzduchem až klesne ve vaku tlak spínač zapne čerpadlo. Proto čerpadlo nezapíná při každém umytí rukou.
A to dofukování neřešte. Pokud nedojde k závadě, nic nefoukáte. Vydrží tlak léta - až do poruchy.
Je mi to jasné, jen se zpětnou klapkou je to jinak. Mezi čerpadlem a nádobou je hadice, připojená k čerpadlu redukovaným kolenem a právě pod ním je ta zpětná klapka + těsnění. Při zapojení je nedostupná. Pro značku Grundfos jsem se rozhodla proto, že má zaručeně tichý chod a já mám vedle vodárny ložnici. Mám to vyzkoušeno mimo jiné i z domova, kde prohání teplou vodu z el.přímotopného kotle Protherm a není vůbec slyšet. Za všechno moc děkuji, už mám jasno. Sůwa
já jsem pořídil tuto: http://obchod.remont-cerpadla.cz/domaci-vodarny/e- deep-1200-kompaktni-ponorna-domaci-vodarna
a nemám problém s mrazem. Odklopím dekl studny, otočím kohoutem, voda z potrubí vyteče a nic nezmrzne...
Bezpečný přívod elektřiny ke studni.