Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fréza - jak změřit kroutící moment

Zdravím všechny, koupil jsem si kovoobráběcí frézu zde fotka: (http://www.sortetrade.cz/ke_stazeni/nabidka/fgu32. JPG) a chtěl bych ji předělat na CNC. Ale mám problém v tom, že nevím jaké krokové motory mám koupit. Co jsem viděl jedny z těch nejdražších kolem 4000,- tak ty měly kroutící moment 12Nm (http://cnc.inshop.cz/nema34/krokovymotornema3412.2 nm4.2atypb[86STH156-4208B]?ItemIdx=21). Proto bych se chtěl zeptat jak bych mohl (jestli to jde) změřit kolik Newtonmetrů je zapotřebí k otočení šroubů (os) na stole frézy. Abych k tomu mohl koupit adekvátní motor a nemusel kupovat zbytečně drahý nebo naopak, který by s tím ani nehnul. Díky moc

Tvoja úvaha je chybná. Nestačí iba krokový motor.

Historické kovoobrábacie stroje používali klasické trapézové závity na posuv suportov, tie však majú vôľu, mrtvý chod a je možné odmeriavať na noniuse, VŽDY, iba v jednom smere. Nehodia sa pre CNC stroje.

U pohonov CNC sa používa tkz. "kuličkový šroub", sú bez vôle. Musel by si v podstate, úplne prestavať mechanizmy posuvov na suportoch. Je potrebné perfektné zapuzdrenie pred nečistotami, mazanie.

Samozrejme CNC nie sú len motory, no to asi vieš.

Nemá moc zmysel prerábať stroj z rokov 1950-60.

Tam kde sa vyžaduje vysoká presnosť a spoľahlivosť stroja, teda sú neprípustné častejšie výpadky výroby na stroji pre poruchu. Je CNC stroj 10-15 ročný už opotrebovaný, zastaralý a jeho servisovanie je neefektívne, ak vo firme nie je alternatívne použitie pre tento typ stoja a zvyčajne nie je, stroj sa odpredáva.

Cena za použité /vyradené z prevádzky, CNC stroje sú niekedy až smiešna. Náklady na nasledné uvedenie do prevádzky, servis, ceny za náhradné diely, už smiešne ale vôbec nie sú.