Podlaha a strop ve vlhkém domě
Dobrý den, nastěhoval jsem se do 100 let starého vlhkého domu, nyní řeším zda je vhodné obložit a zateplit rákosový strop v obyvacím pokoji, mám strach z tepelných mostů a plýsně. A další oříšek je podlaha, mezi kobercem a asi betonem je sololitová deska na ni igelit a mezi tím plýseň, bylo by vhodné řešení položit na beton pvc a pak koberec? Počítám že lamino podlaha na vlhký beton vhodná není...
Do času kým nevyriešiš, teda neodstrániš, prienik vlhkosti do muriva a podlahy neostáva žiadna alternatíva, iba napodobniť technologie predkov. Na podlahu mäkké drevo, nijak povrchovo neošetrovaž pre dosiahnutie maximálnej paropriepustvnosti, palubky. Každé iné riešenie problém s plesňami nezlepší.
Myslíte položit palubky přímo na beton, určitě to bude hodně chladné... V ostatních místnostech tam dávali předkové PVC kvůli izolaci a na to koberec aby byl pocit tepla.
Predkovia PVC určite nikam nedávali. PVC v dobe výstavky tvojho domku neexistovalo.
Položením PVC na beton vzlínajúcu vlhkosť nasmeruješ do múrov, nekam ísť musí.
Buď zabrániš prieniku vlhkosti do muriva a podlahy alebo sa tomuto stavu prispôsobiš. Stav aby si mal vlhkosť v betonovej podlahe a múroch a zároveň všetko ostatné suché nie je možný. Kratkodobo to dosiahnuť samozrejme ide, napr. tebou uvažovaná PVC. No naozaj iba kratkodobo. Na pár mesiacov.
takže položit palubky přímo na beton nebo něčím vyrovnávat neboť není uplně hladký, dát tam mirelon jako pod lamino podlahu a jak silné palubky dát, stačí ty nejtenčí?
ted jsem vyhodil ten sololit a hrubý beton je celej bílej od plýsně
Na tento stav pamätá nejaká vyhláška o zdravotnej závadnosti bytu. Byt je označený ako neobývateľný, musí sa vyklidit až do odstránenia závady. ...
Pleseň z porovitého materiálu akým je beton asi nie je možné odstranit, stav sa zopakuje. Možno po aplikovaní nejakej chemie sa podarí rozsah značne potlačiť. No tu chemiu budeš dýchať aj TY.
Beton vyburať, previesť hydroizolácie + tepelné izolácie, položiť nový beton.
Tento katastrofický stav by zrejme nenastal ak by pôvodný majiteľ nepoložil paroneprepustnú vrstvu + živiny pre pleseň, organický materiál, sololit. Ešte snad v opačnom poradí keby to tam bolo, teda beton, folie, sololit.
Té akci velkého rozsahu s vybouráváním betonu bych se rád vyhnul a je otázka zda když dám hydroizolaci do podlahy se vlhkost nebude tlačit stěnami nebo do vedlejší místnosti. Uvažuji o srovnání toho hrubého betonu nějakou stěrkou pokud je vyrábějí paropropustné na to mirelon opět pokud propouští vlhkost a parkety ideálně pokud se dělají nějaké do vlhkého prostředí, potom větrat, topit a doufám že to bude stačit?
Obávám se, že to stačit nebude - snažíte se léčit příznaky, nikoliv příčinu… Problém je, odkud se bere vlhkost, a zabránit jejímu průniku do podlahy a zdí, a ne je omezit výskyt v bytě. Takže asi nezbude, než vybourat, vykopat, udělat novou hydroizolaci, a na to teprve podlahu (na kvalitní hydroizolaci v podstatě libovolého složení…).
Jednoznačně to stačit nebude. Dokud se neeliminuje příčina což Joseph definoval hned první reakcí, budete neustále v několikaletém cyklu odstraňovat důsledky. Pokud vlhkosti postavíte překážku v podlaze, bude se tlačit výš do zdiva a sebelepší větrání příliš nepomůže.
Joseph> Můžeš mne prosím kontaktovat na můj mail z profilu? Díky.