Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snížení okna

Dobrý den,
prosím o radu, potřeboval bych v koupelně dát okno níž, v současné době je jeho horní hrana na 2,8m a abychom mohli instalovat plynový turbokotel tak po nás projektant chce, aby okýnko bylo o 40cm níž, tloušťka zdi je 55cm a z plných cihel. Ve vybourání směrem dolů a usazení nového okna nevidím problém, jen nevím jak vyřešit dozdění nad okýnkem, je toho 40cm tak nevím, jestli tam dát nějaký překlad nebo by stačilo to jen dozdít.
Předem děkuji všem chytrým hlavám za radu.
Michal

Jen dozdít, a jak by tam ty cihly držely?
Záleží jakou má to okno šířku. Do 80cm šířky stačí jako překlady ocelové profily tvaru L cca 50x50(nebo samozřejmě větší), svařené na koncích pásovinou(roxorem) k sobě aby se nerozjeli. Při dozdívání tvárnicemi(ytong, atd.)stačí dva, při dozdívání plnými cihlami potřebujete 4 profily. Uložení ve stávající zdi by mělo být alespoň 10 cm. Při větší šířce můžete použít betonové prefabrikované překlady, nebo ocelové profily I, U.

Statiku tuná nie je potrebné riešiť. Skutočne to ide len domurovať/dozdit, teda zaseknúť na stranách kapsy a domurovať na spôsob klenby. Samozrejme iba pri rozumnej šírke otvoru. Je to mierne prácnejší spôsob ako použiť preklad ale dá sa to.

Jinak, když už to musí bejt a okno půjde níž, souhlasím s názorem od ki v 01.10.2011 10:52. Vingle, zasekat do zdi a dozdít nad okno. Nedej na názory starších "všeumělů" že ono to okno podrží a naco si dělat práci navíc. "Dej to níž a zalep to cihlema..." Jak už bylo řečeno výše,
ty cihly musí něco držet.
Dan

Je to kvuli odvodu splodin, protože kdyby se nedalo niž tak bude komín ve stejne víšce jako okénko a hrozilo by zpetne nasavani do místnosti. Takhle mi to bylo vysvetleno. Dám tam výztuhy a dozdim to ytongama. Dekuju za rady.