Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako vykopať jamu s hĺbkou 4 metre a spodnou vodou od dvoch metrov?

Ahojte.

Začal som kopať jamu na osadenie ČOV. Celková hĺbka, ktorú musím vykopať je tesne pod 4 metre, plocha výkopu cca 5-6 m2.

Problém je, že dnes bager narazil v cca dvoch metroch na spodnú vodu. Bagrista odporúčal prerušiť kopanie a konzultovať ďalší postup, inak vraj dôjde k borteniu stien.

Kopanie som pozastavil a premýšľam nad tým, ako ďalej.

Zatiaľ ma napadlo toto:
- nechám si pozvárať zo železného plechu "válec" s priemerom 160 cm a s výškou 2,5 metra,
- válec spustím do kopanej jamy,
- do válca vstúpi kopáč a podkopávaním válca (ako pri kopaní studne) sa dostane do požadovanej hĺbky,
- válec bude držať zeminu, aby sa nedostala do výkopu (pri súčasnom odčerpávaní vody),
- ak by zemina pretláčala steny válca, použil by som hranoly na zapaženie,
- následne vybetónujem dno podľa montážneho návodu ČOV.

Prosím o zhodnotenie postupu. Zároveň sa veľmi poteším aj iným návrhom.

Ďakujem a prajem pekný deň.

pilote (zdravím na Slovensko)
osobně bych umístil kvalitní čerpadlo a vodu čerpal. Stejně musí bagrista dělat výkop se šikmou stěnou, dle ČSN.
viz: http://www.bozpinfo.cz/win/knihovna-bozp/citarna/p ublikace/bezpecnost_stavebnictvi040315.k23.html
je třeba asi pozvat hydrologa, pokud bude vody více, aby stanovil odkud přitéká...
musíte jí odvézt do kanalizace.

pak bude dno "suché" a voda se bude stahovat do čšachty odkud jí budete čerpat pryč.
Pochopil?

Pozdravujem Vás pekne. A ďakujem za reakciu. Problém je, že na tak hlboký výkop bagrom nemám dosť priestoru - myslím to tak, že v okolí výkopu sú urobené terénne úpravy (najmä zámková dlažba) - nepočítal som s tým, že bude treba tak hlboký výkop. Preto špekulujem so studniarskymi technikami.

Popri ceste, vždy keď sa pozriem na moje okná, s vďakou si na Vás spomeniem.

Dva metre sú už vykopané, zväčša ručne. Bager mal dnes dokopať zvyšok, no pre problém so spodnou vodou práca stojí.
Práve som zistil cenu za materiál na valec (asi by som to mal nazývať skôr rúra) - cca 150 eur. Síce dosť, no ak to vyrieši problém, budem ešte aj rád.
Som zvedavý, či bude ten postup s podkopávaním valca fungovať.
Prajem všetko dobré.

Veľmi zle. Nepokračuje to vôbec. Preberám rôzne možnosti. Základný problém, okrem spodnej vody, je málo miesta na výkop.

Ostávajú mi posledné dva pokusy - potom už nemám žiadne nápady, ako kopať bez zásahov do terénnych úprav.

Prvá možnosť, v ktorú najviac dúfam: v nedeľu príde na obhliadku veľmi šikovný pán, ktorý si v našich končinách urobil renomé vďaka realizáciam nemožného. Pracuje sám a výsledky jeho práce som osobne videl. Súkromnou správou Vám pošlem fotku z jednej "akcie", nad ktorou mi ostával rozum stáť, no ktorú vykonal absolútne perfektne. Dúfam, že ten výkop nejako zvládne. Je povestný veľmi kreatívnymi riešeniami.

Druhá možnosť, drahá a s neistým výsledkom: priamo u nás sídli spoločnosť, ktorá má vrtnú súpravu na priemer 200 cm. Meter vrtu stojí okolo 300 €. Vedeli by prísť cca o dva týždne. Síce potrebujem len dva metre vrtu, no vrty budem podľa všetkého potrebovať dva, pretože musím nejako vyriešiť aj odtok z ČOV.

Ak všetko zlyhá, tak potom už jedine masívny zásah do terénnych úprav a kopanie bágrom :-(

Edit: Až teraz som si pozrel Vaše priložené foto - dom stojí. Do úplného dokončenia chýba už len vonkajšia štruktúra (budem robiť na jar, nechal som si poradiť od omietkárov, aby som nechal nahodenú MPI 35 vymrznúť - medzitým už viem, že to nebolo potrebné, ale už som nechal zhodiť lešenie). No a samozrejme ČOV, kde stojím na výkope :-(