Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký objem elektrického bojleru zvoliť?

Ahojte.

Prečítal som miestne vlákna o bojleroch a výborne mi to pomohlo pri výbere.

Stále ale váham nad objemom. Pôvodne som chcel 150 litrov, no v jednom vlákne sa objavil názor, že čím viac hodín "lacnej" sadzby, tým menší objem postačuje. Lacná sadzba bude u nás 20 hodín denne.

Stavba je RD, dve kúpeľne, 1xMNSV (muž, normálna spotreba vody), 1xŽOSV (žena, obrovská spotreba vody), 2xMD (malé deti, 4 a 1 rok).

Aký objem by ste volili?

Ďakujem a prajem pekný deň.

Jestli dobře počítám,tak je to při 1/2" trubce v délce 5m cca 8l vody,kterou jako studenou odpustíš,než začne técti teplá.Oběhové čerpadlo v tomto případě je nesmysl.Já mám od bojleru vzdálenost min 8m a nijak to neřeším-jde o zvyk+mám vodu z vlastní studně,takže zdarma.:puff:

A víš, že ta voda, co následně v trubce vychladne dejme tomu 10l a ztratí 50°C, tak přijde o cca 2000KJ což je cca 500W. Tedy asi 2Kč. Přepočty ber s rezervou, počítam to z hlavy. Ale je to +- dvacka denně jen za to, že ta voda v trubce vychladne. Krom toho, že plýtváš vodou a vytažení vody ze studny taky něco stojí. Neber to jako kritiku, oběhový čerpadlo vyjde ekonomicky ještě hůř. Jen že to tvoje zadara, zas tak zadara není :-). Bojler by měl být co nejblíže odběrného místa to jde. Já mám cca 2m do kuchyně a 1m koupelna a i to se mi moc nelíbí :-)

Ok,vím,že žádná voda neni zadara-máš pravdu plýtvat se nemá.Kdybych do toho ještě započítal cenu kopané 20-ti metrové studny,tak bysme se asi nedopočítali.::)Ale jelikož mám dvě koupely od sebe vzdálené těch 8m,jiné řešení nevidím.A dva bojlery je asi ještě větší blbost než oběh čerpadlo.:puff: