Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký objem elektrického bojleru zvoliť?

Ahojte.

Prečítal som miestne vlákna o bojleroch a výborne mi to pomohlo pri výbere.

Stále ale váham nad objemom. Pôvodne som chcel 150 litrov, no v jednom vlákne sa objavil názor, že čím viac hodín "lacnej" sadzby, tým menší objem postačuje. Lacná sadzba bude u nás 20 hodín denne.

Stavba je RD, dve kúpeľne, 1xMNSV (muž, normálna spotreba vody), 1xŽOSV (žena, obrovská spotreba vody), 2xMD (malé deti, 4 a 1 rok).

Aký objem by ste volili?

Ďakujem a prajem pekný deň.

Aký objem ? Ak rozmer bojlera nevytvára problém s umiestnením, je niekde v úžitkovej miestnosti, napr. komore susediacej s kúpeľňou, tak najväčší.

Bojler má životnosť cca 10-15 rokov. Za ten čas malé deti už nebudú malé, stratíš kontrolu nad ich hygienickými návykmi a spotreba vody prudko narastie. Taký teenager vypustí polovicu 150l bojlera ako nič.

Ak rozvod vody do dvoch kúpelní + kuchyňa, by mal vytvárať dlhú trasu,
- teda straty ohriatej vody v reálnej prevádzke
- pri prvom použití teplej vody, vypustíš najprv objem vody ktorá v potrubí ochladla, kým začne tiesť teplá,

je na zamyslenie, či nevoliť variantu 2 menších bojlerov umiestnených výhodnejšie, s čo najkratšími dĺžkami potrubia k odberným miestam.

Ďakujem za reakciu.

Aká trasa už je dlhá? Umiestnenie bojleru je plánované cca v strede trás, v spodnej kúpeľni. S priestorom nie je problém. Ku kuchynskej batérii je odtiaľ cca 5 metrov, do hornej kúpeľne cca 5 metrov vertikálne. Chcem tam dať aj obehové čerpadlo, ktoré by malo eliminovať vychladnutú vodu v systéme.

5 metrov je pomerne dosť, no ešte znesiteľné pri dobre prevedenej izolácii potrubia.
Obehové čerpadlo situáciu strát nerieši, rieši komfort, straty naopak narastajú + spotreba el energie na prevádzku čerpadla.

Stejne neviem ako by si chcel to obežné čerpadlo TUV zaradiť do rozvodu, nakolko k tomu je potrebný bojler co má vývod k tomu určený, majú ho až bojlery väčších objemov, 250l a viac. Bežné bojlery do domácností nie sú k tomu uspôsobené.

Ďakujem za upozornenie na čerpadlo. Rozvod vody je plastohliník Geberit, podľa fotiek obalený nejakou penou (asi tepelná izolácia). Vodár pri hrubej montáži hovoril, že položí rozvody tak, aby bolo možné zapojiť obehové čerpadlo. Aj tak bude treba špeciálny bojler?

Viem, že je to skôr otázka na vodára, ale ten pán už nejaký čas nedodržiava dohody a je s ním celkovo ťažká komunikácia.

Jestli dobře počítám,tak je to při 1/2" trubce v délce 5m cca 8l vody,kterou jako studenou odpustíš,než začne técti teplá.Oběhové čerpadlo v tomto případě je nesmysl.Já mám od bojleru vzdálenost min 8m a nijak to neřeším-jde o zvyk+mám vodu z vlastní studně,takže zdarma.:puff:

A víš, že ta voda, co následně v trubce vychladne dejme tomu 10l a ztratí 50°C, tak přijde o cca 2000KJ což je cca 500W. Tedy asi 2Kč. Přepočty ber s rezervou, počítam to z hlavy. Ale je to +- dvacka denně jen za to, že ta voda v trubce vychladne. Krom toho, že plýtváš vodou a vytažení vody ze studny taky něco stojí. Neber to jako kritiku, oběhový čerpadlo vyjde ekonomicky ještě hůř. Jen že to tvoje zadara, zas tak zadara není :-). Bojler by měl být co nejblíže odběrného místa to jde. Já mám cca 2m do kuchyně a 1m koupelna a i to se mi moc nelíbí :-)

Ok,vím,že žádná voda neni zadara-máš pravdu plýtvat se nemá.Kdybych do toho ještě započítal cenu kopané 20-ti metrové studny,tak bysme se asi nedopočítali.::)Ale jelikož mám dvě koupely od sebe vzdálené těch 8m,jiné řešení nevidím.A dva bojlery je asi ještě větší blbost než oběh čerpadlo.:puff: