Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký zdroj použít místo akumulátoru k akuvrtačce?

Odešel mi akumulátor u vrtačky - šroubováku. Má hrdě napsáno 14.4V a je tam 10článků á 1.2 V.Repase by stála 1000,- Kč, což je o 500,- víc než nová.
Používám ji pouze na jemnou práci proto by mi stačil nějaký zdroj, který by ji roztočil. Zkusil jsem zdroj od staré přenosné televize a sotva se toči.
Zkusit nabíječku autoakumulátorů?

co se stane kdyz tam napojite rovnou nabijecku od toho akumulatoru? Napeti neni az tak dulezite jako proud ktery to bude odebirat. Kouknete na ten akumulator jaka je o nem zminka. V kazdem pripade muze vzit najake jine stabilizovane trafo s vetsim vystupnim proudem nez je na nabijecce, napeti snizite predrazenym odporem, proud vam zustane a mohlo by vam to pomoci.

Priklad: Vase nabijecka bude nabijet na 14,4V a bude dodavat 1.2A . Akumulator se bude nabijet treba 2,5hodiny na maximum. Pouzit nabijecku o stejnem napeti ale vysim proudu, treba 1,5A zkrati dobu nabijeni treba o pul hodiny. Pak vase vrtacka bude mit spotrebu treba 2,1A kterou by bezne nabijecka nedodavala. Mozna to ta nabijecka pokryje, mozna ne, zkuste to. POkud nepomuze, tak si sezente nejakou starou nabijecku od notebooku. Ta miva treba napeti 18V a 4,2A. Pokud budete znat napeti a proud, strejda google vam poradi jak vypocitat hodnotu predrazeneho odporu, snizite napeti at se vam vrtacka nespali, proudu uz si to vezme kolik bude potrebovat, jen budete vedet ze ten zdroj je schopen tento proud dodat.

Ps: Pouzijete li tento navod a budete tak postupovat s novym trafem, dejte nam pak vedet zda to funguje nebo jste poslal vrtacku do kremikoveho nebe...

Promiňte že vstupuji do Vaší diskuze ale já osobně nevidím Ebelův nápad za nijak absurdní. Pokud si dobře spočítáte velikost výkonového předřadného odporu, bude to fungovat. Ovšem aku už to nebude, budete mít pořád za sebou kus přívodního drátu.

Trafo od vrtačky s tím nehne, od televize to roztočí ale udržím to rukou a jelikož kutím v obýváku u skleněného konferáku, tak akumulátor z auta by stará asi nerozdýchala. Mám ještě na chalupě nějaký zdroj k autolednici, tak to zkusím.

Navod je primo na obrazku:-). Bud zdrojem o napeti 13.8V a pak se nemusi hlidat proud(na zacatku si papne hodne, po desitkach hodin tam potece par mA udrzovaciho proudu), nebo necim co ma 15V a proudovy omezeni na 2.1A. Pak se ale musi hlidat cas, nebo udelat nejaka jina finta proti prebijeni.

Otestovanej je adapter od vietnamcu s deklarovanymi paramerty 12V/1A. Po cca 12h zacne baterka slabe sumet(pri prilozeni ucha je to slyset) a to je cas ji odpojit. Ale je na to par hodin, protoze uz do ni tece minimalni proud. Ja bych klidne zrecykloval puvodni nabijecku...

Autonabijecka to taky dobit umi, ta trochuinteligentni co mam doma to dala v pohode a i to odpojila. Motonabijecka na 12V aku bude uplne super.

Jinak bacha! Je to porad oloveny akumulator, zkratovy proudy jsou v radu stovek amper! Kdyz je plne nabita a nikde neni jinej problem, tak pres tlusty kabely natoci favorita. Takze durazne doporucuji do kabelu vradit pojistku.

Bacha na velký odběry všeobecně, můžou se odpálit kontakty. Zrovna startovat přes ní bych asi nezkoušel i když by to jít mělo, ono omezení 6,3mm faston (2,5mm kabel) mluví samo za sebe. Jinak souhlas, vpálenej kabel v ruce či jinde není vůbec příjemná zkušenost (při zkratu otázka jednotek sekund) ;-)