Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rekonstrukce ulice - zaplavený výkop

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na problém ohledně rekonstrukce ulice. V ulici, kde bydlím, provádí rekonstrukci firma xxxx.
Dnes 5. září 2011 provedla tato firma výkop pro připojení kanalizace a dešťového svodu na kanalizaci. Výkop pro přípojku kanalizace je veden kolmo k nemovitostí a přípojka pro svod dešťové vody dlouhá několik metrů je vedena vodorovně s nemovitostí před domovními dveřmi. Firma provedla výkop a pak začalo trochu a pak vydatrně pršet. Pršelo cca. v celku 6 hod.(na radarových snímcích je to znázorněno zeleně, což jsou silné srážky). Pracovníci firmy odešli pryč a já několik hodin pozoruji, jak se valí obrovské proudy vody ve výkopu těsně u domovních základů. Do výkopu je totiž nasměrován dešťový svod od sousedů a tak voda z jejich střechy teče proudem do základů mého domu, který je z roku 1921, tedy starý a nevím co to s ním může provést. Už dlouho tolik nepršelo a ptám se jako laik, jak se mohu bránit tomu, aby někdo odkryl základy domu a pak nechal tudy protéct obrovské množství vody a ještě se tvářil, že se nic neděje? My celá léta ani nesolíme chodník, abychom tam nestahovali vlhkost a teď nám u základů starého domu proteče řeka. Kolik proteklo vody si může každý zjistit na meteroologické mapě ze dne 5. září 2011 v jižních Čechách cca. od 13 do 19 hod.. Pokládám si otázku proč např. tu okapovou rouru provizorně nenapojili na rouru či hadici a nevedli to do kanalizačního řádu, kde dnes předtím než odešli udělali otvor k připojení přípojky anebo proč to neodvedli aspoň mimo výkop?
S touto firmou jsem měl již během rekonstrukce jeden problém, když před mým domem rozbíjeli v jediné louži široko daleko skruže a bahnem silně pocákali dveře, soklové dlaždice i fasádu, a to rozbíjeli v místě, kde se předtím vůbec nic neprovádělo, tedy rekonstrukce probíhala u jiných domů. Když toto dám do souvislosti, tak se ptám co to má znamenat, že opět jsem obětí? Tenkrát jsme si na ně stěžoval, že by se mi chtěli pomstít?
Věděl jsem z předpovědi ALADIN, že má dlouho pršet, očekávaly se silné srážky. Jsem přesvědčený, že by toto měla sledovat i firma a neotvírat základy před takovým silným deštěm. A když už se to stalo, že provedli dnes výkopy, tak proč alespoň nenapojili provizorně dešťový svod od sousedů, aby nám tato voda nepodmáčela základy starého domu? Dokonce ani nedali přes výkop desku před vchodem do domu, dali ji pouze na chodník v jiném místě. Až na základě mého telefonátu stavbyvedoucímu přišli dva pracovníci (jeden z nich byl mistr) a desku tam dali a nasměrovali odtok vody z okapové roury jiným směrem, ale to se stalo až po několikahodinovém silném dešti na základě mé stížnosti. Když jsem se ptal mistra na stavbě, proč to otevřeli, když měly následovat tak silné srážky, že prý o tom nevěděli a že nemohou čekat. Přitom jsem slyšel od souseda, že prý jsou v časovém předstihu.
Jsem velmi znepokojen tím co se dnes stalo a nemíním si nechat poškozovat majetek tímto jednáním. I dítě si může na internetu zjistit předpověď počasí a ALADIN je velmi přesný. Proč to neprovádí tato renomovaná firma, anebo to věděla? Nebudu řešit proč se tato firma takto chová a jedná, ale budu bránit svůj majetek a nemohu mlčet k tomu, že mi tato firma odhalila základy domu a pak tudy nechala protéct řeku, tj. obrovské množsví vody.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné, že mohou být základy domu silně podmáčené a co z toho vyplývá? Jedná se o velký dům se dvěmi patry. Třeba se nic nestalo, ale třeba ano. jako laik na to reaguji selským rozumem, a to co jsem dnes viděl se mi vůbec nelíbilo. Byla to bezmocnost.
Na můj dotaz, proč to otevřeli, mi řekl mistr, že je tam skála, takže se to prý nevsakuje. Dle mého názoru je to nesmysl, protože určité množství vody se vsáklo a je jen otázkou jaké množství. Voda tekla z okapové roury proudem přímo k základům a do toho ještě silně pršelo, a to několik hodin, ze stěn výkopu opakovaně odpadávaly promočené kusy země. Od mistra jsem se nedočkal žádné omluvy a vycítil jsem, že je vše podle něho v pořádku. Zbytečně podmáčené obnažené základy starého domu z roku 1921 nejsou ale v pořádku. Toto jednání firmy xxxxxx je pro mě o to více nepochopitelné, že jsem je v minulých týdnech upozorňoval, že před domem je často voda, a že tam zůstává i když jinde už je sucho, že je to tam tedy podmáčené a vlhké. A teď přijde toto.
Chtěl bych vědět jak se mohu vůři takovému postupu firmy xxxxxx bránit.
Děkuji za odpověď.
S pozdravem

Zdeněk Steinbauer
Změna předmětu, původně: rekonstrukce ulice email zdeneksport@volny.cz (sHpy00n)

Spíše obecně: V prvé řadě bych se obrátil na firmu (ne na nějakého mistra, ale majitele/jednatele). Odmítne-li komunikovat či výsledek jednání bude nijaký, pak bych povolal soudního znalce pro oblast stavebnictví, statika... ty bych nechal posoudit vzniklý stav. Na základě jejich posudku pak případná žaloba a případná medializace kvalitní práce firmy. O tom, že takto míním postupovat, bych informoval už při prvním jednání majitele stavební firmy, třeba se zaleknou a budou vstřícnější.

Chce to mít i fotodokumentaci, případně video. Ideálně z doby toho nejhoršího průtoku vody.

Netuším ale, jak se nejlépe se stávajícím stavem vypořádat stravebně.