Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Poškození kabelu vrutem.

Dobrý den,
protože jsem neskutečný šikula, povedlo se ni se strefit na chatě vrutem zkrz obložení a OSB desku do el. kabelu. Zkratovaly se všechny tři vodiče. Po vyšroubování vrutu je vše O.K.
Otázka zní, mám vytrhat obložení a prořezat se ke kabelu a opravit ho, nebo se na to vykašlat dokud to funguje?
Kabel je 3x2,5 určen pod obklad, uložen mezi minerální vatou a původní omítkou.

co to bylo za kabel? Předpokládám že alespoň s dvojitou izolací. Každopádně jestli se skutečně zkratovaly všechny 3 vodiče, tak ten vrut musel být dost nešikovně (nebo šikovně, jak se to vezme) přímo skrz kabelem.
Taky by se mi vůůůůbec nechtělo, ale jediné správné řešení je prokousat se k tomu a opravit to pořádně. Vůbec nevíme, jak to tam teď vypadá. Můžeš mít dva holé dráty desetinu milimetru od sebe. Pak stačí, aby někdo dupnul a bude veselo.

Tak jsem se na kabel dostal, vrut skutečně prošel skoro středem a jeho závit prořízl izolace drátů. Jako laik konstatuji, že jednotlivé vodiče měli rozhodně ke zkratu hodně daleko.
V podstatě závit vrutu zeskratoval dráty, ale nijak jinak izolaci nepoškodil, izolace nemá ani známku jiskření. Vzdálenost vodičů se průchodem vrutu paradoxně zvětšila.
Byla to zbytečná práce, ale v jiném případě to může asi dopadnout jinak, proto ať tuto situaci nikdo nebere za bernou minci.
Zkoušel jsem vrutem potom navrtávat kabel jen tak namátkou, ale možnost zkratu po jeho vyšroubování nevidím. Tedy u nového vodiče.

Zdravím, nevím jestli je toto správné místo na polemiku, ale rád bych si přečetl Váš názor, jakým způsobem by v daném případě mohl vzniknout požár.
Máte snad na mysli oblouk mezi vodiči? O to mi nešlo, šlo mi o funkčnost.
Zkrat v takto navrtaném kabelu je právě záležitost toho vrutu ne ? Nevěřím, že by se vodiče k sobě dostali na jiskřící vzdálenost a jištění by si u toho jiskření dávalo cigáro a čekalo na výsledek.