Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Poškození kabelu vrutem.

Dobrý den,
protože jsem neskutečný šikula, povedlo se ni se strefit na chatě vrutem zkrz obložení a OSB desku do el. kabelu. Zkratovaly se všechny tři vodiče. Po vyšroubování vrutu je vše O.K.
Otázka zní, mám vytrhat obložení a prořezat se ke kabelu a opravit ho, nebo se na to vykašlat dokud to funguje?
Kabel je 3x2,5 určen pod obklad, uložen mezi minerální vatou a původní omítkou.

hmmm, tezka tema.
Je ten kabel funkcni? Mam na mysli jsou z neho treba vsechyn zasuvka nebo jen jedna dve, okruh?
Ja abych se vyhnul bourani a prorezani, bych se snazil tento okruh vyradit z provozu, eventualne ho pouzivat co nejmene a pouze za predpokladu ze jsem pritomen ...
Ale to takto bude asi tezko ...
Pak ho muzes jeste pouzivat s rizikem tomu nalezicim ...

jednotnou radu ti asi nikdo neda ... za urcitych okolnosti je to o plaminek ...

Jj, já to četl, v mém případě voda nehrozí, v případě jiskření není co zapálit, ale stejně jsem tak trochu posera. Pokud bych do otvoru po vrutu napral třeba pěnu, tak by asi problém se zahořením nikdy nenastal.
Nu ale moje drahá už vymyslela jak díru v obkladu zacelit bez optického problému. Prý to bude překryto fotkou hasícího přístroje. :-)

Pokud bych do otvoru po vrutu napral třeba pěnu

Jejej, ta je hořlavá až běda. Prodávají se však i protipožární pěny. Je to nepříjemná situace, ale jediné správné řešení je to vydlabat a kábl vyměnit. Existují hledače kabelů, pro příště si jej pořiď. Doporučuju nešetřit. Ne z hyper-super za tři kila, ty stojej za prd.

co to bylo za kabel? Předpokládám že alespoň s dvojitou izolací. Každopádně jestli se skutečně zkratovaly všechny 3 vodiče, tak ten vrut musel být dost nešikovně (nebo šikovně, jak se to vezme) přímo skrz kabelem.
Taky by se mi vůůůůbec nechtělo, ale jediné správné řešení je prokousat se k tomu a opravit to pořádně. Vůbec nevíme, jak to tam teď vypadá. Můžeš mít dva holé dráty desetinu milimetru od sebe. Pak stačí, aby někdo dupnul a bude veselo.

Tak jsem se na kabel dostal, vrut skutečně prošel skoro středem a jeho závit prořízl izolace drátů. Jako laik konstatuji, že jednotlivé vodiče měli rozhodně ke zkratu hodně daleko.
V podstatě závit vrutu zeskratoval dráty, ale nijak jinak izolaci nepoškodil, izolace nemá ani známku jiskření. Vzdálenost vodičů se průchodem vrutu paradoxně zvětšila.
Byla to zbytečná práce, ale v jiném případě to může asi dopadnout jinak, proto ať tuto situaci nikdo nebere za bernou minci.
Zkoušel jsem vrutem potom navrtávat kabel jen tak namátkou, ale možnost zkratu po jeho vyšroubování nevidím. Tedy u nového vodiče.

Zdravím, nevím jestli je toto správné místo na polemiku, ale rád bych si přečetl Váš názor, jakým způsobem by v daném případě mohl vzniknout požár.
Máte snad na mysli oblouk mezi vodiči? O to mi nešlo, šlo mi o funkčnost.
Zkrat v takto navrtaném kabelu je právě záležitost toho vrutu ne ? Nevěřím, že by se vodiče k sobě dostali na jiskřící vzdálenost a jištění by si u toho jiskření dávalo cigáro a čekalo na výsledek.

Pro příště bych doporučoval si pořídit elektronický "hledač kabelů, kovů a dřeva ve zdech" Profesionální přístroj mě stál něco málo přes dva tisíce a dosáhne do zhruba 10 cm.Hobby přístroje jsou max. do 3 cm. Pokud chcete pošlu Vám odkaz. Hezký den

Používám to taky, v případě potřeby si to půjčuju od svého dvorního voto-topo-plyn řemeslníka (značku nevím). Kabel (kov) to najde s (odhadovanou) odchylkou 1-2 cm, což mi při vrtání bohatě stačí (jdu kousek vedle).

Google na "hledačka kabelů" vyhodí spoustu odkazů.

Máte pravdu, já věděl, že tam plus mínus 3 cm je. Ale přivrtával jsem lavici s danými otvory a prostě jsem to musel risknout.
A k tomu risku dodám, že jsem vypnul proud před šroubováním aby nezajiskřilo a trefil jsem ho v hloubce 12 cm v minerální vatě. Ten pacholek se neuhnul. :-)