Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem drenáž kolem domu

Dobrý den, pokládám nopovou folii cca 0,5 m pod terén a dělám k ní drenáž kolem domku. Vím, že se to tu již mnohokrát probíralo , ale stále nevím, jak nejlépe použít geotextilii. Omotat drenážní trubku, nebo ji jen položit na kačírek a zasypat zeminou, nebo oddělit geotextilií celý výkop od zeminy anebo to všechno zkombinovat? Díky za Vaše názory.

Michale, použití netkané textílii je sice OK, ale asi účel Vašeho kopání je někde jinde,
Vy chcete odvodnit pozemek, nebo odvlhčit základy. Víte k čemu slouží nopovka a drenáž? Již máte vykopáno, nebo se chystáte?

Pokud někdo přijde s odkopáním, vezmeme vzorky nopovky a drenáže uděláme model, pokecáme o problému, tak udělá jiné řešení. Zrovna dneska so přišel pro drenážní trubku 10cm,,,,odpoledne jedu na stavbu najít jiné řešení.
Co sledujete vložením nopovky?

Ja tiez odvlhcujem zaklady pivnice. Dom je uz obkopany. Na spodok som natahal drenaznu ruru (pekny spad). Rura (priemer 6) je omotana geotextiliou, zasypana vrstvou makadamu, potom mensieho strku, ta je este prektryta geotextiliou a to potom uz iba zasypem. Zaklad je kamenny, zarovnal som ho vrstvou betonu. Planujem ho natriet duvilaxom a na to pojde este nopova folia. Je takyto postup vhodny? Nerad by som znovu kopal, zas az taka sranda to nieje.

Dobrý den,
chtel jsem timto odtahnout vlhkost ode zdi, ktera trochu vlhla ve sklepe. Dum je v mirnem svahu a pozemek se mirne svazuje podel zdi domu, tak jsem chtel provest preventivni odvodneni. Mam odkopano cca 50 cm pod uroven terenu a chtel jsem polozit nopovku, pak cca 15cm kacirku, na to omotanou drenazku prumer 80 a na to opet 15-20 cm kacirku. Pak oddelit geotextilii a dosypat zeminou. Dekuji za reakci.

včera jsem na jedné stavbě doporučil po místní prohlídce
oddělit ve výkopu cetrisem dvě vrstvy hlínu a štěrk
přesněji křivé nerovné (ne)základy, 10-20cm stěrku, podle křivosti základů, cetris deska(klidně i jiná, které odělí od sebe hmoty) hlína. 15-20 cm pod povrchem na hlínu ve spádu umístit nopovku, zakrýt jí potřebným matrošem, samozřejmě oplechování štěrku.
Voda po fasádě odteče na oplechování, pak na zámkovou a pryč. takže do země nic. Odpařování vlhka přes štěrk...
?????????????

To je pro me po pravde mala diplomova prace :-). To oddeleni vrstev je asi dost dobry napad. Pochopil jsem dobre, ze namisto nopovky podel steny bych ji oplechoval a svedl tak vlhkost prave do sterku? Ja do budoucna planuji u te zdi terasu, zamkovka nebo jiny chodnicek zde nema smysl. Mam obavy, zda v mem pripade bude stacit odparovani vlhkosti pres sterk. Nemel bych prece radeji jeste polozit tu drenazku? Nemam problem s vlhkosti zakladu nebo destovou vodou, ale vlhkosti z hliny, ktera mi pronika do sklepni steny cca pul metru od podlahy nahoru. Tak proto jsem si myslel, ze bych zhruba v teto urovni zlepsil odvod vlhkosti ode zdi.

Michale, když byl zákazník u nás a malovali jsme si obrázky co a jak, pak jsem nabídl, že zdarma zajedu k němu...
lepší se ukazuje a řeší detaily. páč jeho odkopání patrového baráku, někde bez základu,
ale měl výkop široký 80cm dle normy a výšku 130cm...

chci tím sdělit, že se musí na místě řešit specifikace postupů a problémů.

Jelikož mě tlačí čas a průtrže deště, provedu odvodnění tak jak jsem planoval, jen rozšířím a ještě trochu prohloubím výkop. Nopovku na zeď, drenážku omotám geotextilií, uložím do lože z drti, pak oddělím opět geo a dosypu hlínou. Při výkopu kolem domu jsem našel také staré kameninové roury a sachty pro odvod okap.vody od sousednich domu nade mnou, takže je na svém pozemku nahradím KGckama a odvedu dál od domu. Tim omezim dalsi prusak vody a snad to bude znát. Díky za Vaše názory.

lidičky letos jsem koupil starší dům a bývalý majitel měl kolem verandy beton a samozřejmně z toho betonu voda při dešti tekla na zeď a vlhlo to . Tak jsem beton vysekal a teď řeším odvodnění . Je to jenom kolem verandy , slyšel jsem různé názory jak se to má dělat . Můj plán je , že to vykopu podél zdi a teď nevím jestli mám dát tu černou folii ( nevím jak se jmenuje ) svisle ke zdi pod základ a taky pod drenážní trubku nebo jenom svisle , potom chci dát drenážní trubku a zbytek bude kamení nebo taky geotextilii. ještě taky dám obrubník aby na ty kameny nešla hlína . Dík za rady - Jirka

Dobrý den ,
řeším stejný problém, kopu kolem domu drenáž, odvodnění základů, dle Vašeho odkazu, ale kopu těsně u základu hloubka cca 80cm a kousek hlouběji na straně od svahu pozemku, na odvrácené straně asi něco mělčí, tam se voda zatím neukázala,
na dno chci položit geotextili a vytáhnout na odvrácenou stranu od domu, usadit dren.trubku 100mm žlutá, přisypat štěrkem a překlopit textilii na základ a přidat na straně základu nopovku, nahoře, kde nebude terasa až k soklu bude kačírek. Jen nevím jestli stačí geotextili 200g/m nebo spíš 300g/m, nopovka může končit u dranáže svisle, nebo ji podkasat pod drenáž ?
děkuji Milda

Mildo nevím koho se ptáte, ale sám píšete, že: " u základu hloubka cca 80cm a kousek hlouběji na straně od svahu pozemku, na odvrácené straně asi něco mělčí, tam se voda zatím neukázala"
Tak proč tam děláte odvodnění? Geotegtílii je jendo jaká, když jste se již rozhodl.

Zkusím rekapitulovat Vaší situaci, tak jak jsem jí (ne)pochopil.
Odvodnění základů, ale píšete, že je tam sucho?
dáte nopovku, drenáž, textílii, kačírek a pustíte deštovou vodu rychle do podloží, kde se bude hromadit, nežli odteče drenážní trubkou...
Mildo pochopil jsem Vás dobře?

2Milan:Omlouvám se, napsal jsem to zmatečně. Za domem se zvedá pozemek cca 1m na 40,dům stojí v cestě spádu vody a při deštích nebo na jaře za domem stála voda u zákl desky. vykopal jsem aspon malou strouhu a voda pokracovala mimo pozemek, ten jeste nemá oplocení a právě základ plotu by vodu nepostil pryč, chtěl bych vodu z drenáže kolem desky spojit s dešťovkou a zakopat bet.skruže se štěrkovým podkladem a vytvořit táchyt pro vodu, s přepadem po svaho pro vsak. Je tu těžký jíl vsakování moc bnefunguje a vodu ze skruží (2x 2,5m vedle sebe) bych používal k zálivce, pokud ne pak by měl zafungovat přepad. Zároveň jsem chtěl stranu plotu od svahu vytvořir pod základem štěrkovou kapsou s drenáží a chytat vodu při deštích a tání už na hranici pozemku.

Nevím, jestli jsem to popsal trochu líp :-)
v každém případě děkuji za odpověď

Dobrý den, mám ten samý problém a nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno. Mám 100 let starou cihlovou chalupu na jílu, izolace žádné. Uvnitř vlhké stěny do metru výšky. Zatím jsem dal nové okapy s odvodem vody dál od baráku a předpokládal jsem, že budu muset jako další krok také okopat barák a vysypat kačírkem, ale než to udělám, rád bych se poradil. Jen ještě dám dva příklady: soused, který má chalupu pár kroků pode mnou po mírném svahu si domeček okopal, dal nopovku bez zalištování, okap nemá žádný a výkop zasypal starými rozbitými střešními taškami a hlínou. Vypadá to jako hrůza, ale on je v suchu! Já už jsem kdysi (asi před 30 lety) jednu takovou chalupu taky okopal takto: výkop k základům, vybetonovat podlahu výkopu mírně do spádu od baráku a na tu vzdálenější stranu od domu se do betonu otiskla lešenářská trubka. Do vzniklé prohlubně se vložila drenážní plastová hadice a pak se všechno zasypalo propraným kačírkem. Nopovky a geotextilie tenkrát nebyly. Po asi pěti letech barák samovolně vyschnul a je po problému. Podloží tam bylo spíš písečné, žádná voda zespoda. Tak co teď na tom jílu? Trochu jsem tam již kopnul, základy (jestli se to tak dá nazvat, je to opukové kamení) jsou poměrně mělce uložené, takže bůhvíjak do hloubky kopat nemůžu. Taky po jedné straně domu je takový ten ohrobec, jak se tam místně říká (betonový ochoz na terénem ve výšce asi na dvě cihly), s mírným spádem od domu a mezera mezi betonem a cihlovou zdí je asi 10 cm. Vaše rady budou velmi oceněny :-)

bsa, nic o Vašem domě nevím, neviděl jsem ho, tak jen obecně.
Pokud tam nemáte spodní vodu, tak proč melioraci pozemku, respektivně proč pouštět povrchovou vodu do podloží a tam jí hromadit? Je třeba zabránit vodě, aby se přiblížila k domu, dešťovou vodu odvést na povrchu pryč. Domky ve stejném stáří jako vy nemají základy. Nepamatuji si, co dělali předci před 100 lety, ale ze zkušenosti vím, že asi odhrnuli hlínu, položili na zem opuku a zdili nahoru. když došli do výšky, kde již nečekali vodu, začli zdít z báchr, cihel a dalšího co našli v okolí.
Proto není vhodné odkopávat (ne)základy.
Zkuste si představit, že položíte vedle stěny vodorovně nopovku širokou 2 metry se spádem od baráku. Co myslíte bude pod tou nopovkou dešťová voda? Nebo další představa protáhnete střechu klidně o 2-3 metry od baráku. Bude tam po dešti voda?
Je jesné, že když dáte nopovku svisle, že oddělí zeď od vlhké hlíny, ale ujištuji Vás, že zdi nebudou nikdy suché, jen se to trošku zlepší, spíše na povrchu oschlé. Jakmile odděláte několik kousků opuky dovnitř, uvidíte jak je tam vlhko..

Nebude se Vám to líbit, ale 100% ochrana je dodateční hydroizolace objektu.
na povrchu suché, uvnitř mokré...
http://cukrar.rajce.idnes.cz/podrezani#100_2097.JP G

No já vím, že to není tak jednoduché, proto se taky chci radit. Tu nopovku teď dává kdekdo, dřív to nebylo, tak to prostě vidím jak nejsnadnější možnost. Kdyby to ovšem nemělo účinky, tak je mi to na nic.
Pod tím barákem ta voda asi sedí na jílu, nemám to zatím prozkoumané, ale vidím to na zahrádce a taky hladina vody ve studni je skoro na úrovni terénu. Díval jsem se na ty fotky na rajčeti, no je to peklo, takhle podřezávat, nebo spíš podbourávat barák. Nemám na to peníze a zřejmě už ani fyzické síly. Co to tam jde za trubku kolem dokola? Kolega to na podobné chalupě podbourávál po cihle a vkládal ipu a praskly mu stěny, má to teď sešité traverzami, brrr. Co kdybych si vykopal v kuchyni pod podlahou studánku a příležitostně ji odčerpával? Taky někdo radil okopat ty podlahy uvnitř a vysypat štěrkem. Dokonce jsem to viděl v Praze na Starém Městě v jedněch sklepech. Vypadalo to stejně, jako se to dělá zvenku, nopovka, kačírek a stěny suché. Tak asi proto mám k tomu takovou tendenci.

Nemohu komentovat problémy kamaráda, jen určitě někde udělal chybu.
kterou trubku myslíte? číslo fotky?
Proč v kuchyni, a stahovat vodu k baráku.
Udělejte venku dále od baráku sondy, abyste viděl odku se voda bere
určitě nepramení pod barákem, ale někde jinde na pozemku. Asi by to chtělo hydrologa...

Jíl pracuje při vysychání, mění objem. A domy bez základů praskají, na jílu zrovna tak.
Stejně to zachraňování staré hrubé stavby nemá smysl. Hrubá stavba z dnešních materiálů je levnější než všechno to lepení starých mokrých zdí. Jestli je to přízemní, tak bych neváhal a podbourával to až k pozednici. Třeba postupně, tady to v sousední obci dělal člověk skoro 15 let. Ale má zdi poloviční, možná třetinové a suché.

Dobrý den, nechtěl jsem zakládat nový dotaz, tak reaguji na tento. Koupili jsme starý dům na kamenném základu se smíšeným zdivem, situovaný štítem proti svahu. Zdivo jedné štítové stěny je nad terénem cca 1,2m a zadní štítová stěna je zděná od terénu. Měli jsme problém s dešťovou vodou, která stéká při deštích z pole nad námi. Provedli nám odkop celého domu těsně kolem základu cca 50cm do hloubky (u sklepa šli do 1m hloubky, podlaha sklepa je o 30cm níže) vložili nopovou folii, kterou na dně výkopu ohnuli směrem od domu, vložili drenážní hadici D100mm omotanou geotextilií a tuto vyvedli pod pozemek ze svahu. Do stejného výkopu umístili svody dešťové vody ze střechy v plných odpadních trubkách. vše zasypali kamenivem frakce 16-32.Tento týden více zapršelo a v zadní části domu kde je terén ve výšce podlahy začala vzlínat vlhkost do zdiva a objevila se nám voda ve sklepě. Chceme dílo reklamovat. Prosím o radu a názor jak by měla být dešťová voda správně odvedena od domu. Děkuji za názory Pavel Kubát

Dobrý den,

nechci zakládat nové vlákno tak se zeptám zde.

Máme starý, kamenný dům (zhruba 200 let). Z jedné strany ve svahu (podlaha je 60 až 120 cm pod terénem)

Zdi jsou široké asi 80 cm a někdy (zejména po deštích) vlhké.

Má smysl udělat kolem domu drenáž, nebo to ničemu nepomůže? Popřípadě, jsou tam nějaké speciální postupy při takto starých stavbách?

Díky