Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Zapojení zářivky pod kuchyňskou skříňku

Dobrý den,
mám jednu otázku.:-) V panelovém domě jsem z kuchyňského obkladu odmontoval starou zářivku a koupil novou viz odkaz: http://arguslight.ic.cz/katalog/cz/index.php?265,t l-2016-8-t%F8.-ii.:i: Z obkladu je vyvedený 1x kabel černý a 1x kabel zelený a právě nevím do jakých zdířek mohu dráty do zářivky zapojit. Napadlo mě zapojit dle barev zelený k zelené a žluté a černý k hnědé. Je moje úvaha správná? Co mám zapojit k modrému drátu?:-/ Zatím jsem elektriku nezapojoval a nechci zářivku spálit. K dotazu jsem připojil 3 fotografie. Předem děkuji za rady!
Radim

Modrej je pracovní nula, zelenožlutej je kostra. Kdybys to zapojil jak říkáš, světlo nebude svítit, kdybys nechal volnej zelenožlutej, nebude zas fungovat ochrana proti napětí na kostře světla. Takže černej s hnědým a zelenej ze zdi by měl být spojenej s zelenožlutým i modrým ve světle.

Zapojení už ti popsal Jodik, já s ním souhlasím.
Ale nedá se mi zeptat na tu zásuvku a vypínač v tom obložení - co je to za prasárnu? Řezat díru do obkladu okolo? Ten vypínač a zásuvka měl přijít na obklad. To je jak když programátor vezme pájku, elektrotechnik programuje, zubař bere do ruky pilku na dřevo...

No tak už podle typů zásuvky a vypínače (žádné designové skvosty), které jsou navíc stylu "každý pes jiná ves" soudím, že tady se na vzhled nehraje. I když jinak souhlas - míň času by skutečně zabralo ty bazmeky dát na obklad, než se crcat s přesným výřezem obkladu (který stejně přesně vyřezaný není).
Neberte si nikdo nic osobně, všichni jsme kutilové. 8-)

zářivku spálit nemůžeš,ale ty kabely (černý a zelený) co ti lezou ze zdi nejsou v pořádku,pokud jsou jen dva měla by to být fáze + nulák,ale barvy neodpovídají žádné normě,je to nějaká lidová tvořivost,navíc ti chybí třetí ochranný vodič.
Svítit by to mělo při zapojení do svorek N + L ,ale chybí ochranný vodič,kontaktuj odborníka !!!

v našem baráku byly staré rozvody v hliníku omotaného černou "nití" a to komplet všechny, v krabicích, kteréžto byly pouze díry vy zdi s krytkou, v lepším případě tyhle díry byly vyložené dřevěným rámečkem, byly dráty spojeny tak, že byly jen smotány a nadvakrát ohuty, tyhle spoje byly od ostatních izolované novinama :-)

Věř, že i ty prasárny co jsou vidět dnes, jsou proti tomuhle extrémně bezpečné :-D. Dneska když se dá dvojitě izolovanej drát se správnýma barvama a secvaká se to do wago svorek, tak je to o něčem jinym...